لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی و فقر جلوگیری کند

 

 

نگام ، اجتماعی  _ دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به مصوبه اخیر دولت مبنی بر اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدرغیرایرانی گفت: فراکسیون زنان مجلس همراهی لازم را در این زمینه دارد و فکر می‌کنم، بخش اعظم نمایندگان مجلس مخالفتی با این موضوع نداشته باشند.

 

میثم بازیاری

 

شهیندخت مولاوردی (دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تصویب مصوبه اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی در مجلس گفت: فکر می‌کنیم، این مصوبه در مجلس تبدیل به قانون شود و باید هم همینطور باشد، چرا که مجلس نیز طرحی را در همین رابطه داشت، البته این لایحه که اکنون تصویب شده، ماده واحده‌ای بوده که مجلس سال ۸۵ تصویب کرده بود و حالا دولت این ماده واحده را اصلاح کرده است.

وی یادآور شد: آن طرح مجلس به دلیل اینکه بار مالی داشت از دستور کار خارج شد و دولت در قالب لایحه و اصلاح ماده واحده مصوب سال ۸۵ که عنوانش تعیین تکلیف کودکان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بود، به آن پرداخت.

مولاوردی در پاسخ به این سوال که آیا با نمایندگان در خصوص این مصوبه مذاکره‌ای داشته‌اید؟ گفت: قطعا فراکسیون زنان همراهی لازم را در این زمینه دارد و فکر می‌کنم، بخش اعظم نمایندگان مجلس مخالفتی با این موضوع نداشته باشند، چون این مساله سال‌های مدیدی در رفت وبرگشت بین دولت و مجلس بوده است.

دستیار ویژه رئیس جمهوردر امور حقوق شهروندی در پایان تاکید کرد: امیدوار هستیم این مساله هر چه سریع‌تر در مجلس به نتیجه برسد و تایید شورای نگهبان را هم داشته باشد.

 

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی و فقر جلوگیری کند.

 

طیبه سیاوشی در گفتوگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره تصویب لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در دولت گفت: ما دو سال و نیم در مجلس طرح‌های مختلفی را در مورد پیگیری می‌کردیم و متاسفانه تاکنون هم به نتیجه نرسیده است این لایحه می‌تواند برخی از این موارد را برطرف کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی مشکلاتی که نمایندگان مجلس با آن مواجه هستند را حل و فصل خواهد کرد؛ زیرا ما هر لایحه و طرحی  که به مجلس ارائه می‌دادیم میدانستیم با مانعی به نام اصل ۷۵ مواجه خواهیم شد و شورای نگهبان به دلیل آن که بار مالی دارد، آن را رد خواهد کرد اما این لایحه چنین مشکلی را ندارد.

وی با اشاره به آمار کودکان فاقد هویت، گفت: جمعیتی که از کودکان فاقد هویت گزارش شده حدود یک میلیون نفر است که با خانواده‌هایشان به پنج میلیون نفر می‌رسد البته این آمار دقیق نیست اما در هر حال گفته می‌شود چنین جمعیتی از کودکان بی هویت در کشور وجود دارد.

نماینده مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با وجود لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی، مادر می‌تواند تا قبل از سن ۱۸ سالگی برای فرزند خود مدارک هویتی دریافت کند.

وی با تاکید بر این‌که  لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی یک قدم رو به جلو است و چون دولت این لایحه را داده است شامل اصل ۷۵ نخواهد شد، گفت: وجود چنین لایحه‌ای یکی از مسائلی است که سال‌های سال به صورت گره باقی مانده بود و دائما در کمیسیونهای مختلف مطرح‌ می‌شد و نتیجه هم نمی‌گرفت و این لایحه این مسائل را برطرف خواهد کرد.

سیاوشی ادامه داد:‌ ما در مجلس شورای اسلامی مراجعان فروانی از همین کودکان داشتیم که می‌گفتند یارانه نمی‌خواهیم و فقط به ما یک کارت هویت بدهید؛ خب این افراد در آستانه ازدواج و یا هر اتفاقی که در زندگی هر شخص می‌تواند بیفتد قرار دارند اما مدارک هویتی ندارند.

وی افزود: باید در مورد یارانه، بیمه سلامت و تبعات منفی عدم وجود این لایحه بررسی شود. بسیاری از کودکان فاقد هویت هنگام ثبت نام مشکل دارند که با احکام رهبری پذیرفته شدند؛ مشکلات هویتی، فقر و آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد که لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی می تواند از بین ببرد.

 

لایحه «تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی» تصویب شد

 

براساس مصوبه دولت، لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی تصویب شد تا کودکان زیر ۱۸ سال که دارای پدران خارجی هستند نیز دارای حقوق شهروندی شوند.

به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸ سالگی به درخواست خودشان می توانند تقاضای تابعیت ایرانی نموده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

در قانون مصوب ۸۵ وضعیت این فرزندان تا قبل از ۱۸ سالگی نامعلوم باقی مانده بود و امکان ادامه تحصیل و داشتن و اوراق هویتی مانند شناسنامه برای این افراد وجود نداشت اما این قانون مصوب اصلاح و پیش نویس قانونی لایحه در جلسه روز گذشته دولت به تصویب رسید تا امکان برخورداری این کودکان از حقوق اجتماعی و رفع تبعیض های اجتماعی و اقتصادی از بین برود.

بنابراین براساس این گزارش،  لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی، برای اصلاح قانون فعلی به مجلس خواهد رفت.