سازمان عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است / آنکارا: توضیحات دادستانی عربستان درباره خاشقجی قانع کننده نبود ، چرا تنها ۱۱ نفر محکوم شدند

 

نگام ، بین الملل _ «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه به بیانیه دادستان کل عربستان درباره قاتلان «جمال خاشقجی» واکنش نشان داد ،سازمان عفو بین‌الملل نیز تحقیقات دادستانی کل سعودی در مورد قتل خاشقچی را بی‌اعتبار خواند و خواستار تحقیقات کامل و جامع بین‌المللی در این قضیه شد.

 

دادستان سعودی: جنازه خاشقچی قبل از خروج از کنسولگری قطعه قطعه شده / او با تزریق یک ماده به قتل رسید / تیم ۵ نفره قتل، سعی داشتند خاشقچی را زنده به عربستان بازگردانند / معاون سابق رئیس سازمان جاسوسی عربستان دستور تشکیل تیم ترور او را صادر کرده بود / برای آن ۵ نفر حکم اعدام صادر شده / جسد توسط تیم قتل به یک محلی ترک تحویل داده شده؛ اطلاعات همدست ترک پرونده را به ترکیه خواهیم داد / یکی از متهمان، دوربین‌های کنسولگری را از کار انداخته بود

دادستانی عربستان سعودی در اعترافی جدید در پرونده قتل خاشقچی اذعان کرد که او در کنسولگری عربستان تکه‌تکه سپس به بیرون انتقال داده شده است.
عربستان بالاخره اعتراف کرد: خاشقچی در کنسولگری تکه‌تکه شد

 

دادستانی کل عربستان در کنفرانس مطبوعاتی در ریاض اعلام کرد: معاون سابق رئیس سازمان جاسوسی عربستان دستور تشکیل تیم ترور خاشقچی را صادر کرده است.

به گزارش «انتخاب»، دادستانی کل عربستان در کنفرانس مطبوعاتی پیرامون تحقیقات سعودی ها درباره قتل خاشقچی گفت: جنازه خاشقچی قبل از خروج از کنسولگری قطعه قطعه شده است.

وی افزود: تصویری کلی از چهره فرد محلی [ترک] که جنازه خاشقچی را تحویل گرفته در دست داریم، معاون سابق رئیس سازمان جاسوسی عربستان دستور تشکیل تیم ترور خاشقچی را صادر کرده است.

دادستان عربستان تصریح کردند: ۵ نفر در قتل خاشقچی درگیر بودند، برای تمامی افراد حکم اعدام صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: خاشقچی با تزریق یک ماده به قتل رسیده است و پس از قطعه قطعه و از کنسولگری خارج شده است، این ۵ نفر سعی داشتند خاشقچی را زنده دستگیر و به عربستان بازگردانند.

دادستان عربستان مدعی شد که تیم ۵ نفره قتل خاشقچی، قتل و تکه تکه کردن جسد این روزنامه نگار را بدون اطلاع مقامات عالی سعودی انجام دادند.

وی همچنین اظهار داشت: جسد قاشقچی توسط تیم قتل به یک محلی ترک تحویل داده شده است، اطلاعات همدست ترک پرونده خاشقچی را به ترکیه خواهیم داد.

وی اظهار داشت یکی از متهمین دوربین های کنسولگری را از کار انداخته است.

دادستان عربستان گفت: اعضای تیم قتل خاشقچی شامل تیم مذاکره کننده، ماموران اطلاعات و جابه‌جایی بوده اند، از ترکیه خواستار امضای توافق همکاری در پرونده قتل خاشقچی هستیم، این درخواست سه بار برای مسئولان ترک ارسال شده ولی پاسخی دریافت نشده است.

دادستان عربستان مجددا تاکید کرد: عملیات بازگرداندن خاشقچی به عربستان از طرف معاون سابق سازمان جاسوسی عربستان صادر شده است.

 

درخواست دادستان‌های عربستان برای صدور حکم اعدام ۵ مظنون به قتل خاشقجی

 

درخواست دادستان‌های عربستان برای صدور حکم اعدام ۵ مظنون به قتل خاشقجی

عربستان سعودی در پی آن است که پنج مظنون به دست داشتن در قتل روزنامه‌نگار سعودی را به اعدام محکوم کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، عربستان سعودی اعلام کرد که دادستان‌های این کشور برای اعدام پنج مظنون به قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی، درخواست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های قضایی عربستان علیه ۱۱ نفر اعلام جرم کرده‌ و برای پنج نفر درخواست صدور حکم اعدام کرده‌اند.

جمال خاشقجی در دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی کشته شد و هنوز جسد وی پیدا نشده است. قتل خاشقجی واکنش‌های بسیاری را در جامعه جهانی به دنبال داشت.

آنکارا: توضیحات دادستانی عربستان درباره خاشقجی قانع کننده نبود/چرا تنها ۱۱ نفر محکوم شدند

 

آنکارا: توضیحات دادستانی عربستان درباره خاشقجی قانع کننده نبود/چرا تنها ۱۱ نفر محکوم شدند

وزیر امور خارجه ترکیه از بیانیه دادستان کل عربستان درباره قاتلان خبرنگار سعودی انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه به بیانیه دادستان کل عربستان درباره قاتلان «جمال خاشقجی» واکنش نشان داد.

چاووش اوغلو گفت: «باید عاملان واقعی این جنایت نیز اعلام و نباید در این زمینه مخفی‌کاری شود. این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجه ترکیه از دادستان عربستان سوال کرد که چرا ۱۱ تن از ۱۸ مظنون پرونده قتل خاشقجی متهم شناخته شدند.

وی بار دیگر تاکید کرد که مظنونان این پرونده باید در ترکیه محاکمه شوند.

دیپلمات ارشد ترکیه اضافه کرد که دادستان عربستان از جسد خاشقجی صحبت نکرده و نگفت که بقایای جسد وی کجا قرار دارد.

 

سازمان عفو بین‌الملل: تحقیقات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی فاقد اعتبار است

 

نتیجه تصویری برای عفو بین الملل

 

سازمان عفو بین‌الملل تحقیقات دادستانی کل سعودی در مورد قتل خاشقچی را بی‌اعتبار خواند و خواستار تحقیقات کامل و جامع بین‌المللی در این قضیه شد.

سازمان عفو بین‌الملل به بیانیه دادستانی کل عربستان سعودی در مورد پروند قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل سعودی واکنش نشان داد.

عفو بین‌الملل پنجشنبه شب (۲۴ آبان) تحقیقات دادستانی کل عربستان سعودی «فاقد اعتبار» است و نیاز به تحقیقات مستقل و بین‌المللی است.

این سازمان از سازمان ملل متحد خواست در مورد ماجرای قتل خاشقچی تحقیقات مستقلی انجام دهد؛ چرا که این تنها راه برای تضمین کشف حقیقت و تحقق عدالت است.

در بیانیه‌ای که عفو بین‌الملل منتشر کرده ، آمده است: «دادستانی کل سعودی خواستار اعدام پنج فرد متهم به قتل خاشقچی شده است و این در حالی است که تحقیقات انجام شده فاقد اعتبار است».

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از درخواست ترکیه مبنی بر انجام تحقیقات بین‌المللی در قتل جمال خاشقچی استقبال کرد و گفت که آنکارا باید از سازمان ملل بخواهد «فورا» به این پرونده ورود کرده و تحقیقات را آغاز کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه از سازمان عفو بین‌الملل خواست در ماجرای قتل خاشقچی تحقیق کند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تأکید کرد که «عربستان سعودی در زمینه نقض حقوق بشر پرونده ترسناکی دارد و باید کسانی که در قتل خاشقچی دست داشته‌اند، به صورت عادلانه محاکمه شده و آن‌ها را به دست عدالت سپرد».

دادستانی کل عربستان سعودی پنجشنبه در بیانیه‌ای‌ مدعی شد که درخواست محاکمه اعدام پنج تن از ۲۱ فرد متهم به دست داشتن در قتل خاشقچی را کرده و دستور قتل این روزنامه‌نگار مربوط به تیم ترور بوده و نه مقام‌های ارشد سعودی.

ترکیه از زبان وزیر خارجه خود به این بیانیه واکنش نشان داد و اعلام کرد که تحقیقات طرف سعودی در این ارتباط «قانع کننده» نیست و باید تحقیقات بین‌المللی صورت بگیرد.

در واکنش به این اظهارات «مولود چاووش اوغلو»، همتای سعودی او گفت که مقتول، متهمان و محل وقوع قتل «سعودی» است و باید در داخل عربستان سعودی به این پرونده رسیدگی شود.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار معروف سعودی که اخیرا مقیم آمریکا شده بود و از سیاست‌های سران سعودی از جمله ولی‌عهد انتقاد می‌کرد، بیش از یک ماه پیش در حین مراجعه به کنسولگری سعودی در استانبول جهت انجام برخی کارهای اداری ناپدید شد.

تحقیقات انجام یافته از سوی ترکیه در این ارتباط نشان داد که خاشقچی به دستور مقامات ارشد سعودی به قتل رسیده و جسد آن قطعه قطعه شده است.

عربستان به رغم انکار این قضیه، به صورت مرحله‌ای به قتل خاشقچی از سوی تیم سعودی و تکه تکه شدن او اذعان کرد با این حال دست داشتن هر یک از مقام های بالا را شدیدا رد می‌کند.

 

عربستان: قبول داریم که قتل خاشقجی جرم و اشتباه بزرگی بود

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت قبول داریم که قتل خاشقجی جرم و اشتباه بزرگی بود.

عربستان: قبول داریم که قتل خاشقجی جرم و اشتباه بزرگی بود

ریاض/ خبرگزاری آناتولی

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی طی نشست خبری در ریاض، پایتخت این کشور گفت: ” قبول داریم که قتل خاشقجی جرم و اشتباه بزرگی بود”.

الجبیر با بیان اینکه دستورالعمل مربوط به محاکمه کسانی که باعث کشتن جمال خاشقجی شدند واضح است، اظهار داشت که در خصوص محاکمه عاملان این قتل مصمم هستند.

وی با اشاره به اینکه در چارچوب این تحقیقات با طرف ترک در تماس هستند گفت دادستانی کل عربستان سعودی منتظر اسناد بیشتری درباره این پرونده است و هنوز برخی سوالاتی هست که پاسخ داده نشده است.

وی با بیان اینکه سیاسی کردن حادثه خاشقجی و مداخله در امور داخلی عربستان سعودی را قبول ندارند، اظهار داشت: “انتقال پرونده خاشقجی در سطح بین‌المللی غیرقابل قبول است و سیاسی کردن این مساله باعث تجزیه جهان اسلام می شود”.

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ شهروند سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ شهروند سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ۱۷ شهروند عربستانی متهم به دست داشتن در قتل خبرنگار سعودی را تحریم کرد.

به گزارش ایلنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز-پنجشنبه- با انتشار بیانیه‌ای ۱۷ شهروند عربستانی متهم به دست داشتن در قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا افراد زیر را تحریم کرد:

۱) سعود القحطانی- مشاور پیشین دولت عربستان

۲) ماهر مطرب- همکار سعود القحطانی

۳) محمد العطیبی- سرکنسول عربستان در استانبول

۴) دکتر صلاح التبیجی- گفته می‌شود همراه تیم قاتل خاشقجی به استانبول رفته و مسئول پاک‌سازی صحنه جرم بوده است.

و ۱۳ نفر دیگر که از افراد نام آشنا نبودند.