نماینده مجلس: عده ای یک شبه با دستور دولت ۱۰۰میلیارد تومان از خرید سکه به جیب زدند و یک ریال مالیات ندادند، اما یک بقال در ده کوره باید ثابت کند درآمدش افزایش نیافته تا مالیات پرداخت نکند

 

 

نگام ، اقتصادی _ عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس کشور تصریح کرد عده ای یک شبه با دستور دولت ۱۰۰میلیارد تومان از خرید سکه به جیب شدند و ۱۵ هزار میلیارد تومان سود بردند و یک ریال مالیات ندادند، اما یک بقال در ده کوره باید ثابت کند درآمدش نسبت به سال گذشته افزایش نیافته تا مالیات پرداخت نکند، این روند حاکی از آن است که عدالت مالیاتی در کشور ما نیست.

 

سارا آکالین

 

مصری در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت”، افزود: اگر در کشور نظام ها و سیستم های مانند اروپا، آمریکا و بسیاری از کشورهای آسیایی داشتیم، عدالت مالیاتی محقق می شد، اما در کشور ما عده ای مالیات می پردازند که حقوق شان به نسبت سال های گذشته افزایش چشم گیری پیدا نمی کند در حالی که داریم کسانی که درآمدهای میلیاردی دارند و زیر بار مالیات نمی روند و پیگرد قانونی صورت نمی گیرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: موضوع این است که آیا باید برای هزینه تراشی ها و افزایش هزینه های کشور از محل درآمد نفت و مالیات، بودجه تعریف کرد؟ یعنی هر چه میخواهیم برای کشور هزینه ایجاد کنیم وبگویم باید بودجه این هزینه به هر طریقی تامین شود.

مصری گفت: بنابراین راه کاهش هزینه ها، قناعت کرد، اگر بخواهیم بی حد و حصر خرج کنیم و هزینه تراشی داشته باشیم طبیعی است که در دخل و خرج به مشکل می خوریم بنابراین مجبور می شویم به اسم مالیات به جیب مردم دست اندازی کنیم یا از سرمایه ملت یا همان نفت برداشت های بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دولت بیش از سه میلیون حقوق بگیر دارد، اظهار داشت: سه میلیون حقوق بگیرد در بدنه دولت در دنیا کم نظیر است و برای آنکه حقوق این میزان کارمند تامین شود مجبورند بر مردم فشار بیشتری بیاروند تا بودجه لازم برای اداره وزارتخانه های سی طبقه با هزاران نفر کارمند با بهره وری نیم ساعته تامین شود.

مصری اظهار داشت: بیشتر فرار مالیاتی کشور به دلیل نبود سیستم ها و روش هایی است که بتوانیم عدالت مالیاتی در کشور ایجاد کنیم، متاسفانه افراد به طور سلیقه ای تصمیم می گیرند افراد چه میزان مالیات بدهند در حالی که اگر این امر سیستمی شود مردم با خیال راحت مالیات می پردازند چرا که می دانند کسی نمی تواند از پرداخت مالیات سیستمی فرار کند.