به گزارش برنا ؛ قدرتعلی حشمتیان نایب رئیس اول خانه احزاب ایران،  در مورد محوریت دیدار نمایندگان خانه احزاب با «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:  قانون فعلی احزاب که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در حال اجراست ایرادات و نواقص زیادی داشت که مورد اعتراض اکثر دبیران کل احزاب در سراسر کشور قرار گرفت. به همین دلیل خانه احزاب و دبیران کل احزاب، این ایرادات را به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب منعکس کرد و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامیبرای رفع این نواقص هماهنگ شدند.

وی در ادامه افزود: برای این کار جلسات مکرری در دولت و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به دعوت آقای «کاظم جلالی»، رئیس مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد. محوریت این کار با کمیسیون ماده ۱۰ احزاب،  آقای «قاسم میرزایی نیکو»  و «پروانه مافی» نماینده مجلس شورای اسلامی بود . «اسماعیل جبار زاده»، معاون سیاسی وزیر کشور و دکتر «بهرام سرمد» از وزارت کشور در این جلسه شرکت کردند. از خانه احزاب هم کمیته ای متشکل از آقایان «حسین کمالی»، «قدرتعلی حشمتیان»، «حسین کاشفی»، «حمداله شیخیانی»،«حسین کنعانی مقدم»، «امیر اسلامی تبار» و «محمد جواد نوری» به نمایندگی از خانه احزاب در این جلسه حضور داشته اند.

دبیر کل حزب مستقل و اعتدال ایران تصریح کرد: از طرف شورای مرکزی خانه احزاب ۹ جلسه در مرکز پژوهش های مجلس داشتیم و روی هم رفته دو راهکار مورد بررسی قرار گفت.  راهکار اول: از طرف «لعیا جنیدی»، معاون حقوقی ریاست جهوری و معاونت سیاسی وزارت کشور به دنبال تهیه لایحه ای در این زمینه به مجلس هستند. راهکار دوم که به صورت طرح ارائه شده، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب آن را پیگیری کرده و ۹ جلسه کاری در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای آن برگزار کرده است. در نهایت قرار شد برای یکپاچه کردن این کار نظر رئیس مجلس شورای اسلامی لحاظ شود.

وی اضافه کرد: در جلسه ۲۰ آبان پیش نویس تهیه شده در اختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار داده شد و نمایندگان احزاب نظرات اصلاحی خود را اعلام کردند. قرار شد برای جمع بندی رئیس مجلس نظر خود را ارائه کنند.

حشمتیان با بیان اینکه قانون فعلی احزاب محدودیت های زیادی را برای احزاب به وجود آورده است گفت: قانون فعلی توسط مجلس گذشته به تصویب رسید و ما در این پیش نویس قصد داریم آن را اصلاح کنیم. امیدواریم بتوانیم با رفع تنگناهای موجود در قانون فعلی در کشور فعالیت گسترده و بهتری را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که اصلی ترین ایراد احزاب به این قانون چه بوده بیان کرد: هر کدام از احزاب از سراسر کشور نقد خود را به این قانون داشتند و خود کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، به این نتیجه رسید که این نواقص وجود دارد. هدف ما این است به جای اینکه کمسیون ماده ۱۰ احزاب برای احزاب تصمیم می گیرد، کمیسیون قانون احزاب تشکیل شود و کل انتخابات هم زیر نظر قانون انتخابات احزاب انجام شود و از این طریق احزاب بتوانند راحت تر نظرات خود را در کشور اعلام کنند.

دبیر کل حزب مستقل و اعتدال ایران در پایان خاطر نشان کرد: روی هم رفته نظر ما بر این است که کشور به سمت تحزب حرکت کند. در ایران قانون احزاب حاکم نیست و اصلی ترین مشکل احزاب بی توجی مسئولین کشور به احزاب است. برای اینکه سه جریان مستقل، اصلاح طلب و اصول گرا در کشور که نمود آن در مجلس و احزاب هم وجود دارد بتوانند عادلانه از تمام امکانات موجود در کشور به ویژه صدا و سیما، استفاده کنند باید قانون احزاب جامعی تشکیل شود که هر سه جریان به صورت عادلانه در کشور برای پیشبرد اهداف انقلاب و اهداف نظام در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند.