فایل‌های صوتی قتل «خاشقچی» به‌زودی به صورت عمومی منتشر می‌شود ؛ بن سلمان با سر به زمین خواهد خورد ، آخرین اخبار و واکنش ها در خصوص قتل خاشقچی

 

نگام ، بین الملل _خاشقچی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که برای واشنگتن‌پست قلم می‌زد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) بعد از مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، ناپدید شد و بعد از تحقیقات مشخص شد که وی به دست تیمی ۱۵ نفره به قتل رسیده، جسد وی تکه تکه شده و در نهایت با اسید از بین رفته است ، تحقیقات ترکیه در این خصوص هنوز ادامه دارد و نتیجه نهایی اعلام نشده است ،  روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هم دیروز شنبه گزارش داد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم سعودی دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را صادر کرده است ، در ادامه آخرین اخبار و واکنش ها در خصوص قتل خاشقچی را می خوانید :

 

روزنامه نزدیک به اردوغان: فایل‌های صوتی قتل «خاشقچی» به‌زودی به صورت عمومی منتشر می‌شود/ بن سلمان با سر به زمین خواهد خورد

 

یک روزنامه ترکیه‌ای با بیان اینکه فایل‌های صوتی قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی امروز یا در همین هفته منتشر می‌شود، تاکید کرد که کار، ولی عهد سعودی دیگر تمام شده و محمد بن سلمان با سر به زمین خواهد خورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «ینی شفق» در یادداشتی به قلم «ابراهیم کاراگول» سردبیر خود، اعلام کرد که فایل‌های صوتی قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول، امروز (دوشنبه) یا نهایتا در هفته جاری در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه احتمالا روند انتشار بخش‌های این فایل‌های صوتی به صورت «قطره‌چکانی» از امروز آغاز شود، آمده است: «زیرا مذاکرات بین‌المللی درباره این جنایت هولناک، سازمان‌دهی، تدارکات و عاملان آن ایجاب کرده که مدارک جدید ارائه شود. امروز یا این هفته، محتمل‌ترین زمان برای این امر است».

ینی شفق قویا احتمال داد فایل‌هایی که قرار است منتشر شود شامل مباحثات بین قاتلان خاشقچی، مکالمات آن‌ها با ریاض بعد از اجرای جنایت، گفتگو‌هایی که اثبات می‌کند «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی مستقیما دستور اجرای این قتل را داده، (شاید) نقش سازمان‌های اطلاعات مصری و اماراتی در این حادثه و اطلاعاتی که کارشناسان اطلاعاتی صهیونیست یا آمریکایی در اختیار داشتند، می‌شود.

سردبیر این روزنامه با بیان اینکه انتشار فایل‌های صوتی از حادثه قتل خاشقچی، «زلزله‌ای در کاخ آل‌سعود» به پا خواهد کرد، نوشت: «بار‌ها گفته شده است که محمد بن سلمان در پس این جنایت است، شخصا دستور اجرای آن را صادر کرده و محمد بن زائد، ولی عهد ابوظبی نیز شریک این جرم است… دیگر، اما نمی‌توان، ولی عهد سعودی را با چنین لاپوشانی‌هایی نجات داد».

کاراگول با بیان اینکه حتی اعضای سازمان «فتح‌الله گولن»، واعظ و اپوزسیون آمریکانشین دولت ترکیه، برای نجات بن‌سلمان وارد عمل شده‌اند، توضیح داد: «اگر آن‌ها شکست بخورند، طرح بزرگی که برای خاورمیانه جدید داشتند، نقش بر آب می‌شود. تمام پرونده‌های کثیف و محرمانه آنها، از یمن گرفته تا عراق و سوریه، از مصر تا سومالی، از ایران گرفته تا ترکیه، آشکار خواهد شد. آن زمان است که می‌بینیم موضوع فقط قتل خاشقچی نیست… اینکه آن‌ها پروژه ویرانگر بزرگی داشتند که منجر به نابودی تمام منطقه ما می‌شد».

ینی شفق ضمن اشاره به طرح سعودی-اماراتی برای کشاندن غرب آسیا به جنگی تمام عیار، افزود: «آن‌ها به دنبال ایجاد جنگ داخلی در برخی کشور‌های منطقه هستند، آن‌ها می‌خواهند نقشه‌های آمریکایی-اسرائیلی-انگلیسی را در منطقه اجرا کنند و قصد دارند هر کسی که سر راهشان قرار گیرد را از بین ببرند».

این روزنامه در توضیح دلیل نگرانی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از افشا شدن نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی را اینگونه توصیف می‌کند: «زیرا سومین عنصر در رابطه بین، ولی عهد‌های سعودی و ابوظبی، جارد کوشنر، داماد اوست. این سه نفر بودند که مخفیانه مذاکرات برای (فروش) قدس (به اسرائیلی‌ها) را پیش بردند… قتل خاشقچی دیگر به یک مسئله داخلی برای آمریکایی‌ها تبدیل شده است. مخالفان ترامپ نقش داماد او در این حادثه را حس کرده و با تمام قدرت در حال حمله به آن‌ها هستند».

کاراگول با حیاتی دانستن هفته جاری برای تمام طرف‌های درگیر در این مسئله، نوشت: «اگر ترکیه شروع به انتشار فایل‌های صوتی کند، سرآغازی بر پایان محمد بن سلمان خواهد بود. اگر هم دولت سعودی بعد از تمام این شرایط، او را از، ولی عهدی کنار نگذارد، ضرر بزرگی را به عنوان یک کشور متحمل می‌شود».

در پایان این یادداشت همچنین تاکید شده است تا زمانی که محمد بن زائد از، ولی عهدی ابوظبی ساقط نشود، هیچ مشکلی در منطقه حل نشده و چیزی تغییر نخواهد کرد.

بعد از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی بازگشت این روزنامه‌نگار سعودی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول، مقامات این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعتراف کردند که خاشقچی در پی درگیری داخل این ساختمان کشته شده است. دادستان کل سعودی در تاریخ ۷ آبان برای دیدار با دادستان استانبول و همچنین بازدید از کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول سعودی در این شهر، به ترکیه سفر کرده بود. برخی منابع می‌گویند که پرونده‌ای ۱۵۰ صفحه‌ای از یافته‌های پلیس ترکیه درباره قتل خاشقچی در اختیار وی قرار گرفته است.

 

خلوصی آکار:ممکن است جسد خاشقجی را با چمدان از ترکیه خارج کرده باشند

 

ممکن است جسد خاشقجی را با چمدان از ترکیه خارج کرده باشند

 

وزیر دفاع ترکیه گفت که ممکن است جسد روزنامه‌نگار منتقد سعودی با چمدان از کشور خارج شده باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه ایندین اکسپرس، ژنرال «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، گفت که ممکن است جسد «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی، با چمدان از ترکیه بیرون برده شده باشد.

وی گفت که این احتمال وجود دارد که مقام‌های دیپلماتیک عربستان، با بهره‌گیری از مصونیت دیپلماتیک‌شان، دست به این اقدام زده باشند.

روزنامه «ینی شفق» گزارش داد که آکار روز شنبه، در حاشیه نشست امنیتی «هلیفکس» گفت: «سعودی‌ها سه یا چهار ساعت پس از قتل خاشقجی، کنسولگری را ترک کردند. شاید به‌طور مخفیانه بدن خاشقجی را در داخل چمدان‌هایی گذاشته و از کشور خارج کرده باشند. این کار چندان سختی هم نیست، چراکه آن‌ها از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند.»

 

 

فرافکنی روزنامه سعودی «سبق»؛ترکیه با موضوع قتل خاشقجی باج‌خواهی می‌کند

 

ترکیه با موضوع قتل خاشقجی باج‌خواهی می‌کند

 

روزنامه «سبق» عربستان سعودی در سرمقاله‌ای طولانی با تلاش برای فرافکنی اتهام‌ها از این کشور نوشت که سعودی‌ها باید روند عملیات ترکیه برای تحقق خواسته‌هایش به ویژه برکناری ولیعهد را کنترل کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «محد عطیف» نویسنده روزنامه سبق سعودی معتقد است که کشورش در قبال آنچه «احمد قاسم هان» استاد روابط بین الملل دانشگاه استانبول به صراحت گفت،‌ برخورد خواهد کرد. این استاد ترک گفته بود: «ما می‌­توانیم با ضربه سیاسی به عربستان سعودی دستاوردهای فراوانی از جمله دستیابی به اموال فراوانی از این کشور، دریافت معافیت از واشنگتن در زمینه تحریم‌­های ایران و همچنین عادی‌سازی روابط با کشورهای متحد عربستان داشته باشیم، ‌اما برکناری ولیعهد سعودی از منصبش بهترین گزینه ترکیه است».

این نویسنده سعودی چنین نتیجه‌گیری کرد که هدف قرار دادن عربستان و طراح این «دیدگاه رؤیاپردازانه»، ترکیه به تنهایی نیست بلکه طرف‌­های دیگری نیز در پشت صحنه نقش دارند که بر هیچ عاقل و خردمندی پوشیده نیست.

در سرمقاله روزنامه سبق همچنین آمده است: «حمله شدیدی که به عربستان شده و عادل الجبیر وزیر امور خارجه این کشور نیز به طور مستقیم بدان اشاره کرده، ممکن است در کوتاه مدت‌متوقف نشود». وی گفت:‌ «عربستان اکنون و پس از بیانیه شفاف دادستان کل ریاض مبنی بر وجود طرح­‌هایی برای باج‌خواهی یا دستاوردهای مادی و معنوی از انحراف بزرگی در مواضع خود که متکی بر رسانه­‌های توخالی است،‌ رنج می­‌برد».

عطیف دوباره در انتقاد از ترکیه گفت: «این کشور از اشاره­‌های خشک و توخالی باز نمی­‌ایستد و درخواست­‌های دادستان سعودی را برای ارائه فایل‌ها­ی ضبط شده‌­ای که ادعا می­‌کند در اختیار دارد یا ارائه هر نوع ادله دیگری نادیده می­‌گیرد. ریاض این در خواست را سه بار تکرار کرده اما بی‌نتیجه بوده است، حقیقت ماجرا چیست؟ چگونه عده‌­ای می­‌خواهند این حادثه تأسف‌آور را در راستای منافع سیاسی خود به کار گیرند،‌ این تنها توجیهی است که می‌تواند پشت رفتار فعلی ترکیه وجود داشته باشد».

این نویسنده دلایلی را که پشت حمله به کشورش وجود دارد، چنین بر می­‌شمرد:

-توهم ترکیه در تلاش برای مرکز جهان اسلام بودن از طریق ضربه زدن به عربستان

-غلبه بر نقش اثرگذار عربستان در نابودی جریان­‌های سیاسی و افراطی تحت حمایت قطر و ترکیه

-تلاش برای کسب مقاصد اقتصادی از طریق باجی‌خواهی از عربستان سعودی

-تلاش «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه برای سرپوش گذاشتن بر شکست داخلی خود و اوضاع بحرانی اقتصاد این کشور

سر مقاله روزنامه سبق در مورد عدم همکاری ترکیه با دادستان سعودی نیز پرسش‌­هایی را مطرح کرده است:

آیا ترکیه بیم آن دارد که فایل‌­های ضبط شده نشانگر نقض قوانین دیپلماتیک و جاسوسی از کنسولگری سعودی باشد؟ یا اینکه می­‌ترسد فایل‌­های ضبط شده از آگاهی پیش از موعد ترکیه از واقعه قتل خبر داده در عین اینکه هیچ اقدامی برای پیشگیری از وقوع آن نکرده است. یا بیشتر از این می­‌ترسد که این فایل­‌ها مسیر عملیات را تغییر داده و متوقف کند.

 

 

بررسی پرونده خاشقجی در دیدار چاووش‌اوغلو و گوترش

 

بررسی پرونده خاشقجی در دیدار چاووش‌اوغلو و گوترش

 

وزیر امور خارجه ترکیه و دبیرکل سازمان ملل متحد درباره جزییات پرونده قتل خبرنگار سعودی مذاکره کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در دیداری که امروز-دوشنبه- برگزار شد، درباره پرونده قتل «جمال خاشقجی» خبرنگار سعودی مذاکره کردند.

گفته می‌شود چاووش‌اوغلو در این دیدار انجام شدن تحقیقات بین‌المللی درباره قتل خاشقجی را خواستار نشده است.

این در حالی است که آنکارا پیشتر تشکیل تیم تحقیقاتی بین‌المللی برای رسیدگی به پرونده قتل خاشقجی را خواستار شده بود.

 

 

لیندسی گراهام: محمد بن سلمان “قدرت ویرانگر” در خاورمیانه است

لیندسی گراهام: محمد بن سلمان

سناتور جمهوری خواه آمریکایی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان.بی.سی به شدت ولیعهد عربستان را بابت نقش احتمالی‌اش در قتل روزنامه نگار مخالف سعودی مورد انتقاد قرار داد و وی را فردی متناقض‌گو و دیوانه خواند و گفت که از همکاری آتی با وی اجتناب می‌کند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه آمریکایی در جریان مصاحبه خود با شبکه خبری ان.بی.سی گفت: حقیقت این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نمی‌داند باور کردن اینکه او در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار مخالف سعودی نقش نداشته، برای من سخت است. اطلاعاتی درباره این پرونده به من داده نشده است اما نتایج و جمع بندی‌ها نشان می‌دهند که دست داشتن بن سلمان در قتل این روزنامه نگار باید برای همه مشخص شود.

وی ادامه داد: درصورتیکه بن سلمان بخواهد بر عربستان حکمرانی کند و وجهه این کشور را نشان دهد، فکر می‌کنم که ریاض در عرصه جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد. آنها یک متحد بسیار مهم هستند اما زمانیکه این ولیعهد روی کار بیاید، فردی دیوانه، متناقض‌گو و غیرمنطقی است و من می‌دانم که ضررهای زیادی را بر روابط آمریکا و عربستان وارد کرده و به شخصه تمایلی به همکاری مجدد با او ندارم.

آمریکا اخیرا اعلام کرد که علیه ۱۷ تن از عوامل دخیل در قتل خاشقجی تحریم اعمال می‌کند.

سناتور گراهام در ادامه مصاحبه خود گفت، اجازه نمی‌دهد که افرادی که مسؤول این قتل هستند از زیر مسؤولیت شانه خالی کنند و تاکید کرد: من هر کاری می‌کنم تا آنچه را دروغ می‌دانم آشکار کنم. من قصد دارم تا ولیعهد عربستان را که قدرت ویرانگر در خاورمیانه به شمار می‌رود، مسؤول بدانم. اخیرا نسبت به ولیعهد عربستان به عنوان یک نیروی اصلاح‌گر در منطقه امیدوار شده بودم اما اینچنین نشد.

وی با انتقاد از سیاست‌های ویرانگرانه بن سلمان به اعمال محاصره علیه قطر، آغاز جنگ ویرانگرانه علیه یمن و حبس خانگی سعد حریری، نخست وزیر لبنان به عنوان نمونه‌هایی از این سیاست‌ها اشاره کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ارتباطی میان ولیعهد عربستان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جارد کوشنر، دامادش وجود دارد، گفت:‌ من پاسخ این سوال را به خود رئیس جمهوری واگذار می‌کنم. این چیزی نیست که ما از یک متحد انتظارش را داشته باشیم. آنچه در ترکیه برای خاشقجی اتفاق افتاد نقض هرگونه هنجار جامعه مدنی است و قابل پذیرش نیست.

سناتور گراهام همچنین گفت که دیگر نباید اجازه بازگشت خالد بن سلمان، برادر بن سلمان و سفیر عربستان در آمریکا را به واشنگتن داد.

 

آلمان: ورود ۱۸ تبعه سعودی مرتبط با قتل خاشقچی ممنوع شد

 

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت که آلمان ورود ۱۸ نفر از شهروندان سعودی را به دلیل قتل جمال خاشقچی منتقد دولت سعودی به آلمان را ممنوع کرد. این افراد در جنایت اخیر نقش داشته‌اند.

آلمان سفر ۱۸ تبعه سعودی را در ارتباط با قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به آلمان ممنوع اعلام کرد.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان امروز دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه اروپا در بروکسل در این مورد گفت: «آلمان ورود ۱۸ نفر از شهروندان سعودی را به دلیل قتل جمال خاشقچی منتقد دولت سعودی به آلمان را ممنوع کرد. این افراد در جنایت اخیر نقش داشته‌اند.»

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که سخنگوی وزارت خارجه آلمان با استناد به قانون حریم خصوصی، نام این افراد را افشا نکرد.

خاشقچی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که برای واشنگتن‌پست قلم می‌زد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) بعد از مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، ناپدید شد و بعد از تحقیقات مشخص شد که وی به دست تیمی ۱۵ نفره به قتل رسیده، جسد وی تکه تکه شده و در نهایت با اسید از بین رفته است.

تحقیقات ترکیه در این خصوص هنوز ادامه دارد و نتیجه نهایی اعلام نشده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هم دیروز شنبه گزارش داد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم سعودی دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را صادر کرده است.

 

ترامپ درباره ترور خاشقچی: کشورهای دیگر هم کارهای بد انجام می‌دهند

 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در محافل خصوصی ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را «واقعاً بد» توصیف کرده اما گفته که کشورهای دیگر هم «کارهای بد زیادی» انجام می‌دهند.

وبگاه «اکسیوس» به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داده ترامپ بلافاصله بعد از ترور این روزنامه‌نگار به عنوان اقدامی «واقعا بد» گفته است: «کشورهای دیگری مثل چین هم کارهای بد زیادی انجام می‌دهند.»

طبق این گزارش، ترامپ همچنین در جمع دستیارانش گفته فکر می‌کند با توجه به اقدام‌های وحشیانه کشورهایی مانند چین، مضحک است که مردم این‌قدر اقدام عربستان سعودی درباره قتل یک نفر را بزرگ می‌کنند.

ترامپ همچنین با صدای بلند از دستیارانش پرسیده چرا آمریکا باید در ماجرای قتل خاشقچی به جانبداری از یک طرف بپردازد، حال آنکه او اصلا شهروند آمریکا نبوده و قتل هم در آمریکا اتفاق نیفتاده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی تلاش کرده ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی را کوچک‌نمایی کند که روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این ارزیابی رسیده که این ترور به دستور «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی انجام شده است.

ترامپ پیش از این در واکنش به فشارها برای تنبیه عربستان سعودی به قراردادهای تسلیحاتی چند میلیارد دلاری با این کشور اشاره کرده و گفته قطع تجارت تسلیحاتی با ریاض، در واقع تنبیه آمریکا است و مشاغل را در این کشور تهدید می‌کند.

 

پادشاه سعودی به جای پرداخت به قتل خاشقجی به ایران حمله کرد

 

شفقنا- پادشاه عربستان سعودی در سخنرانی سالیانه خود در شورای کشورش در مورد قتل جمال خاشقجی هیچ اظهارنظری نکرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، ملک سلمان که در اجلاس شورای عربستان سعودی سخنرانی می‌کرد بدون نام بردن از جمال خاشقجی گفت: سیستم قضایی مملکت سعودی به خوبی وظایف خود را انجام خواهد داد و عدالت را برقرار خواهد کرد.

پادشاه عربستان در این سخنرانی به ایران نیز حمله کرد و ادعاهایی علیه تهران نمود. ملک سلمان گفت: این ایران است که در مورد دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه عادت کرده است؛ ایران به دنبال آشوب و ویرانی در منطقه است؛ به همین خاطر جامعه جهانی باید این کشور را متوقف کند. پادشاه سالخورده سعودی همچنین از جامعه جهانی خواست برنامه اتمی و موشکی ایران را متوقف کنند.

سلمان همچنین در مورد فلسطین گفت: این مسئله، اولویت اصلی عربستان سعودی است. وی همچنین از آنچه راهکار سیاسی در سوریه نام برد حمایت کرد و خواستار بازگشت مهاجران سوری به شهرهای خود شد.

خبر اصلی را در الجزیره ببینید