حقیقتی که ظریف در باره وجود انکار ناپذیر پولشویی در ایران گفت ؛ مرجع ضمیر خود را یافته و می خواهند او را تا مرز استیضاح پیش ببرند

 

 نگام ، سیاسی _ واکنش به صحبت‌های ظریف درباره پولشویی در ایران را هم باید به سیاهه مخالفت‌های دلواپسان اضافه کرد؛ اصولگرایانی که دوز دلواپسی آن‌ها به نزدیکی طیف سیاسی آن‌ها با جبهه پایداری مربوط می‌شود. این جریان سیاسی در سال‌های گذشته به فریاد زدن “نه” شناخته می‌شود؛ نه به کنسرت، نه به برجام، نه به FATF و شاید آخرین موارد موافقت این جریان سیاسی به دوران محمود احمدی نژاد بر‌گردد، زمانی که کوچکترین انتقادی به دولت را برنمی‌تابید و منتقد را متهم به سیاه نمایی می‌کرد. این جریان حالا ریزبین شده و با عینک مخالفت به هرچیزی مثل مدیریت شهر تهران یا ترجمه برجام و CFT نگاه می‌کند.

 

آقای روحانی! از وزیرخارجه تان دفاع کنید

 

آخرین سخن با رئیس‌جمهور است که باید تمام قد از این وزیر خردمند دفاع کند. اگر رقبای کاسب تحریم موفق شوند و چنان ضربه‌ای بزنند که ظریف از کابینه بیرون رود، منتظر همین بازیها برای زنگنه هم باشید و آن کابینه دیگر ربطی به ته مانده امید و آخرین قطره‌های اعتمادِ مردم و رای مردم ندارد. زود باشید چون الآن هم دیر است.
 

 

 

روزنامه اطلاعات نوشت: ماجرای تحریم در ایران دو سویه دارد؛ یکی مردم و رنجهایشان و دومی کاسبان و گنج‌هایشان. ماجرای اخیر حملات زننده به وزیر خارجه‌ای که سلامت و حیثیتش را برای دفاع از منافع ملی ایران و ارتقای منزلت حقوقی و سیاسی کشورمان در جهان بر سر این کار نهاده، تنها یک فصل کوچک از تقابل گنج و رنج است. ‏

این نوع برخوردها، فضاسازیها، تهدیدها و تمهیدها که البته حسابش و حتی شیوه بیانش از انتقادهای دلسوزانه و کارشناسانه جدا است جملگی آشناست و در چرخه‌ای معیوب، بهترین مدیران و دولتمردان ایران را از میدان به در کرده و کاسبان و معجزه‌های هزاره و نجومی بگیرها و مدعیان گمنام و بینام و نشان را جایگزین کرده‌اند تا برنامه توسعه و رشدِ اقتصادیِ مملکت از توش و توان بیفتد و رجزخوانی و آشوب جایگزین دیپلماسی و نظم سیاسی شود.

در جهان، تجربه و کارآمدی است که کارنامه دولتمردان را پربار و آنان را در نظر مردم قابل اطمینان می‌سازد. اما گویا در اینجا به محض اینکه کسی کار و کارنامه‌ای پربار داشت و آماده ورود به میدان خدمت بود، از بام به دام می‌افتد تا مبادا نام یابد و کام گیرد و خدمتی شایسته مرتکب شود. این چرخه باطل را می‌شناسیم و سناریوهای کارگردانانش نیز برای همه آشکار و روشن شده است.

با این حال عده‌ای از همین افراد در موضوع لایحه مبارزه با پولشویی و شفافیت مالی که سرنوشت نظام بانکی ایران در معاملات نفتی و معادلات جهانی بدان وابسته است، جنجال و قشقرقی به پا کرده‌اند که عاقبتش معلوم نیست. جالب آنکه مجال و آرامش لازم را هم برقرار نمی‌کنند تا وزیرخارجه توضیح دهد و اندکی گوشه لحاف سنگین را کنار بزند تا مردم هم بدانند چرا برخی مایل نیستند پولهای درشت و کلان رهگیری شود و سندهای مهمِ مالی ردگیری و منتشر شوند و دهه‌ها پول نفت و معادلات ارزی و قرضی، یا وامهای بی بهره و بلاحدود و بی‌بازگشت کجاست و به‌کدام جیبها سرازیر شده است؟!

برخی از این حضرات فکر می‌کنند مردم خاموش و بی‌اطلاع از هر کار و کرده‌ای در حال گذران امور هستند. گنج این قبیل حضرات بر روی رنج مردم انباشته شده و به فرمایش مولاعلی(ع) کاخی برپا نمی‌شود مگر کوخ و خرابه‌ای آوار شود و اینهمه کاخ‌ها و آقازاده‌ها در لواسان و شمال تهران و دریاکنار و این‌همه ماشینهای لوکس و قیمتی که جلوی چشم بینوایان در جاده و خیابان ویراژ می‌دهند از آنِ کیست؟ از آنِ نوجوانان شوشتری یا بچه‌های خیابانگرد و مردمِ جویای کار یا کارگران نیشکر یا معلمان و حاشیه‌نشینان و مضطربانی که هرلحظه در انتظار معجزه و دستی برای داد و امداد به درگاه حق دعا میکنند؟!

بیش از این تعلل نکنید و لایحه را برای تنظیم نظام بانکی و مبادلات بین‌المللی از تصویب بگذرانیم. فردا برای مردم روزهای سختی خواهد بود زیرا اغلب مردم در کانادا و امریکا و استرالیا و اروپا دوست و فامیل ندارند که دارو برایشان بیاورد و کمک کند تا مشکلات اورژانسی حل و فصل شود. این لایحه اگر رد شود یا کأن‌لم‌یکن تلقی شود، بهترین فرصت برای آمریکاست تا تلاش کند که اروپاییان را از ایران دور سازد و ما را تنها بگذارد تا برخی کشورهایی که نفت ما را دریافت می‌کنند، به راحتی پول ملت را بالا بکشند و به دست واسطه‌هایی در سایه و تاریکی برسانند تا با امثال ضراب و زنجانی تقسیم کنند.

آخرین سخن با رئیس‌جمهور است که باید تمام قد از این وزیر خردمند دفاع کند. اگر رقبای کاسب تحریم موفق شوند و چنان ضربه‌ای بزنند که ظریف از کابینه بیرون رود، منتظر همین بازیها برای زنگنه هم باشید و آن کابینه دیگر ربطی به ته مانده امید و آخرین قطره‌های اعتمادِ مردم و رای مردم ندارد. زود باشید چون الآن هم دیر است.

 

بروجردی: در موضوع ظریف و پولشویی باید آتش بس اعلام شود

تهران – ایرنا – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: قرار نیست وزیر امور خارجه به خاطر یک جمله استیضاح شود یا استعفا دهد باید در این زمینه آتش بس اعلام شود.

 

علاءالدین بروجردی درمورد اظهارات وزیر امور خارجه درباره پولشویی و واکنش منتقدان به این اظهارات، افزود: اگر من بجای دکتر ظریف بودم از چنین جمله بندی برای این مساله استفاده نمی کردم، بهتر این بود که این موضوع از زبان وزیر امور خارجه مطرح نمی شد.

وی در عین حال تاکید کرد: اما قرار نیست که رییس دستگاه دیپلماسی به خاطر یک جمله استعفا دهد یا استیضاح شود، ظریف نکته ای را در مجموعه صدها و هزاران موضع گیری مطرح کرد بالاخره یک موضع گیری ممکن است چنین بازتاب هایی داشته باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: نباید بیش از حجم مساله به آن پرداخت، حقیقت این است که ما در معرض تهاجم بسیار بدی از طرف کشور همسایه شرقی به دلیل قاچاق مواد مخدر هستیم که طبق گزارش های موجود حجم کشت تریاک دو برابر شده است.
بروجردی ادامه داد: قاچاقچیان فعال هستند و پول قاچاق هم کثیف است و از ایران به عنوان ترانزیت استفاده می کنند و البته مجلس شورای اسلامی در خصوص مبارزه با پولشویی قانون تصویب کرده است و این قانون برای جلوگیری از این سوء استفاده بسیار محکم است.
وی در پاسخ به این سوال که هدف این تخریب ها چیست، گفت: در هر صورت وقتی ما جامعه را آزاد و مردم سالار می دانیم این گونه رفتارها هم در داخل آن وجود دارد.
این نماینده اصولگرای مجلس دهم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا هدف و نیت منتقدان تضعیف دولت است، اظهارداشت: نیت خوانی من ضعیف است و نمی دانم اسم آن را چه چیزی بگذارم اما به نظرم در این زمینه باید آتش بس اعلام شود.

 

منتقدان سخنان ظریف درمورد پولشویی به استیضاح روی آوردند

تهران-ایرنا- عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از تدوین تقاضای استیضاح وزیر امور خارجه خبرداد و گفت: تقاضای استیضاح «محمد جواد ظریف» به دلیل ارائه نکردن مدارک خود درمورد پولشویی تدوین شد و امضاهای آن از امروز جمع آوری می شود.

 

«حسینعلی حاجی دلیگانی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: وزیر امور خارجه اخیرا اظهاراتی درمورد پولشویی در کشور مطرح کرد، وی قرار بود تا امروز مدارک خود را در اختیار نمایندگان قرار دهد که این کار انجام نشد.
این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: به دلیل آن که ظریف مدارک خود درمورد پولشویی در کشور را در اختیار مجلس قرار نداده از این رو ما استیضاح وی را تدوین کرده ایم.
حاجی دلیگانی همچنین گفت: هنوز امضاهای این طرح جمع آوری نشده است و از امروز امضاهای این طرح استیضاح را جمع آوری کرده و پس از آن به هیات رییسه مجلس ارائه می کنیم.
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ۲۰ آبان ۹۷ در گفت و گویی اظهارداشت: پولشویی در کشور یک واقعیت است و هشدار داد که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود ‘منافع اقتصادی’ افراد است.
وی دراین گفت و گو تصریح کرد: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند… با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضاسازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضاسازی‌شان کنند».
وزیر امور خارجه همچنین روز گذشته – دوشنبه ۲۸آبان ماه – در گفت و گویی دیگر در واکنش به اظهارات منتقدان و درخواست مستندات از وی گفت: کسانی که به من ایراد گرفتند، به نظام اتهام زدند و مستندات سخنانم در دسترس عموم است.
ظریف خاطرنشان کرد: من کاملا مشخص صحبت کردم، اما برخی دوستان برای اهداف سیاسی خود همه چیز را فدا می‌کنند.
وی تصریح کرد: نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد؛ درخواست می‌کنم افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته اند.
وزیر امور خارجه در ادامه و درباره مستندات پولشویی، اظهارداشت: من مسئول مستندات نیستم، این مستندات در دسترس عموم است و مرکز مربوطه در وزارت اقتصاد و دارایی هم موارد پولشویی را اعلام کرده است.
ظریف ادامه داد: آخرین مستند در ارتباط با این موضوع هم مربوط به افرادی است که با داشتن شبکه پولشویی گسترده اخیرا مجازات شدند، علاوه بر این شبکه‌های پولشویی گسترده دیگر مستند شده است، لذا نیازی به توضیح بیشتر من نیست.

 

یک نماینده مجلس: ظریف نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است/ظریف بخاطر اظهاراتش درمورد پولشویی استیضاح می‌شود
گروه سیاسی: رئیس کمیسیون اقتصادی امروز در صحن علنی مجلس گفت: آقای ظریف با رویکرد نسجیده‌ای حرفی را زده که پیش از هر چیز دولت و نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده است.
ظریف بخاطر اظهاراتش درمورد پولشویی استیضاح می‌شود
محمدرضا پورابراهیمی در تذکری خطاب به محمد جواد ظریف درباره اظهاراتش درخصوص وجود پولشویی در کشور افزود: قانون پولشویی در کشور وجود دارد و متولی آن وزارت اقتصاد است و در کنار این وزرات خانه  وزارت اطلاعات و دستگاههای دیگر مثل بانک مرکزی متولی این امر هستند. اگر ایشان ادله‌ای داشته و دارند باید آن را ارائه کنند و موضوع پیگیری شود زیرا این بحث‌ها برای نظام هزینه ایجاد کرده و باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس قوه قضائیه سخنان ظریف درباره پولشویی را خنجری در قلب نظام دانست
دیروز هم صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به طور تلویحی اظهارات محمدجواد ظریف، مبنی بر وجود پولشویی گسترده در کشور را همچون «خنجری» دانست که به «قلب نظام» فرو رفت و از وی خواست از بیان سخنانی که «هیچ وجهی» ندارد، خودداری کند.  ظریف اخیرا از پولشویی گسترده در ایران خبر داده و علت فضاسازی علیه لوایح پولشویی را «منافع ده‌ها هزار میلیاردی برخی افراد» عنوان کرده بود.

طرح استیضاح
در همین حال، یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از تدوین تقاضای استیضاح وزیر امور خارجه خبرداد و گفت: تقاضای استیضاح «محمد جواد ظریف» به دلیل ارائه نکردن مدارک خود درمورد پولشویی تدوین شد و امضاهای آن از امروز جمع آوری می شود.

«حسینعلی حاجی دلیگانی» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: وزیر امور خارجه اخیرا اظهاراتی درمورد پولشویی در کشور مطرح کرد، وی قرار بود تا امروز مدارک خود را در اختیار نمایندگان قرار دهد که این کار انجام نشد. این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: به دلیل آن که ظریف مدارک خود درمورد پولشویی در کشور را در اختیار مجلس قرار نداده از این رو ما استیضاح وی را تدوین کرده ایم. حاجی دلیگانی همچنین گفت: هنوز امضاهای این طرح جمع آوری نشده است و از امروز امضاهای این طرح استیضاح را جمع آوری کرده و پس از آن به هیات رییسه مجلس ارائه می کنیم. به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ۲۰ آبان ۹۷ در گفت و گویی اظهارداشت: پولشویی در کشور یک واقعیت است و هشدار داد که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود ‘منافع اقتصادی’ افراد است.

وی دراین گفت و گو تصریح کرد: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند… با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضاسازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضاسازی‌شان کنند».
وزیر امور خارجه همچنین روز گذشته – دوشنبه ۲۸آبان ماه – در گفت و گویی دیگر در واکنش به اظهارات منتقدان و درخواست مستندات از وی گفت: کسانی که به من ایراد گرفتند، به نظام اتهام زدند و مستندات سخنانم در دسترس عموم است. ظریف خاطرنشان کرد: من کاملا مشخص صحبت کردم، اما برخی دوستان برای اهداف سیاسی خود همه چیز را فدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد؛ درخواست می‌کنم افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته اند. وزیر امور خارجه در ادامه و درباره مستندات پولشویی، اظهارداشت: من مسئول مستندات نیستم، این مستندات در دسترس عموم است و مرکز مربوطه در وزارت اقتصاد و دارایی هم موارد پولشویی را اعلام کرده است. ظریف ادامه داد: آخرین مستند در ارتباط با این موضوع هم مربوط به افرادی است که با داشتن شبکه پولشویی گسترده اخیرا مجازات شدند، علاوه بر این شبکه‌های پولشویی گسترده دیگر مستند شده است، لذا نیازی به توضیح بیشتر من نیست.

 

چرا اظهارات ظریف درباره پولشویی خشم دلواپسان را برانگیخت؟

صادق زیباکلام گفت: آنچه آقای ظریف گفت متوجه نهاد‌هایی می‌شود که قدرت دارند مثل دانشگاه تهران. کسانی که واکنش نشان می‌دهند احتمالا از این برآشفتند که نکند مقصود آقای ظریف باشند.
چرا اظهارات ظریف درباره پولشویی خشم دلواپسان را برانگیخت؟
 واکنش به صحبت‌های ظریف درباره پولشویی در ایران را هم باید به سیاهه مخالفت‌های دلواپسان اضافه کرد؛ اصولگرایانی که دوز دلواپسی آن‌ها به نزدیکی طیف سیاسی آن‌ها با جبهه پایداری مربوط می‌شود. این جریان سیاسی در سال‌های گذشته به فریاد زدن “نه” شناخته می‌شود؛ نه به کنسرت، نه به برجام، نه به FATF و شاید آخرین موارد موافقت این جریان سیاسی به دوران محمود احمدی نژاد بر‌گردد، زمانی که کوچکترین انتقادی به دولت را برنمی‌تابید و منتقد را متهم به سیاه نمایی می‌کرد. این جریان حالا ریزبین شده و با عینک مخالفت به هرچیزی مثل مدیریت شهر تهران یا ترجمه برجام و CFT نگاه می‌کند.

ظریف پشت برخی مخالفت‌ها منافع اقتصادی است
انتشار ویدئویی از گفتگوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره راز‌های بعضی از مخالفت‌ها با FATF با واکنش‌های مخالفان این کنوانسیون بین‌المللی رو به رو شده است. ظریف در این گفتگوی تصویری که هفته گذشته منتشر شد درباره مخالفت‌ها با FATF می‌گوید: “من اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها، نگرانی‌های صادقانه است. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی‌ها منافع اقتصادی است. بالاخره پولشویی در کشور یک واقعیت است. نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم. اما جا‌هایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صد‌ها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند. ”

با وجود آنکه ظریف در این گفتگو گفته پولشویی را به هیچ جا نسبت نمی‌دهد، اما بسیاری از اصولگرایان این سخنان را برنتابیدند. محمد دهقان، عضو فراکسیون ولایی مجلس دیروز در نطق خود گفته: اشتباه فاحشی است که یک مقام مسئول و رسمی در سطح وزارت خارجه اینگونه کشور خود را متهم به فساد و پولشویی کند، آقای ظریف شما وزیر امور خارجه ایران هستید نه ترجمه کنندگان خواسته‌های FATF در داخل کشور. نماینده طرقبه خطاب به ظریف ادامه داده: شما با مطالب نپخته و نسنجیده آبروی ایران را بردید و اگر امیدی هم به خارج شدن از لیست سیاه FATF وجود داشت با این اتهام زشت و ناروا نیز این امید را از بین بردید.

حسینعلی حاجی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر نیز از تعیین مهلت ۴۸ ساعته از سوی برخی نمایندگان به ظریف خبر داده و گفته: اگر تا روز سه‌شنبه وزیر امور خارجه مدارک خود را ارائه نکند طرح استیضاح وی را در مجلس کلید می‌زنیم.

وحید یامین پور مجری پایداری چی تلویزیون هم در توئیتر نوشت: همچنان منتظریم قوۀ قضاییه نسبت به ادعا‌های وزیر امور خارجه در رسانۀ منتسب به علی لاریجانی واکنش نشان دهد. یا پی‌گیری مدعا یا تعقیب مدعی؛ نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به طور گسترده مستند به مادۀ ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی از مصادیق اِفساد فی الارض است.

احمدی امیرآبادی، از اعضای نماینده قم و عضو هیات رئیسه مجلس نیز صحبت‌های ظریف را تهمتی بزرگ به نظام جمهوری اسلامی و بازی در زمین دشمن عنوان کرده است. سید حسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی هم از جلسه فراکسیون خود با سخنگوی قوه قضایی خبر داد و گفت که نمایندگان خواستار توضیح درباره علت پیگیری اظهارات نشدن ظریف از سوی قوه قضائیه شدند.

نقوی حسینی از قول محسنی اژه‌ای گفته: سخنگوی قوه قضاییه در مورد اظهارات وزیر خارجه درباره پولشویی گفت که اظهارات ظریف از نظر شخصی بنده غلط بوده، ولی، چون از طرف یک مقام رسمی مطرح می‌شود باید توضیح دهد و اسناد خود را ارائه کند. اینجانب نامه نوشتم و گفتم که اگر این جملات از سوی ایشان است، توضیحات و اسناد وی اخذ شود.

البته وزارت خارجه ادعای نقوی حسینی را تکذیب کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری امروز خود گفت: ما هیچ گونه درخواستی از سوی آقای اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه تاکنون دریافت نکرده‌ایم. آن نماینده براساس یک سوتفاهم یا توهم این موضوع را بیان کردند، زیرا زمانی می‌توان این ادعا را گفت که ادعایی به وزارت امور خارجه ارسال شده باشد که نشده است.

ظریف: ببر کاغذی می‌سازند و آن را شکار می‌کنند
آنگونه که اعلام شده بود قرار بود ظریف در جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اظهاراتش به نمایندگان توضیح دهد. با این حال ظریف گفته که در این جلسه صحبتی از پولشویی به میان نیامد. ظریف، اما دیروز درباره برخی واکنش‌ها به اظهاراتش نیز گفته: نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد؛ لذا درخواست می‌شود افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته‌اند؛ در واقع گاهی افراد ببر کاغذی می‌سازند و آن را به خوبی شکار کنند.

چرا اظهارات ظریف درباره پولشویی خشم دلواپسان را برانگیخت؟
صحبت ظریف متوجه دانشگاه تهران نبود
صادق زیباکلام می‌گوید: درست است که آقای ظریف در صحبت‌های خود از شخص یا سازمانی اسم نمی‌آورد، اما آنچه او می‌گوید نمی‌تواند متوجه نهاد‌هایی مثل دانشگاه تهران باشد. قاعدتا آنچه آقای ظریف گفته متوجه نهاد‌هایی می‌شود که قدرت دارند. کسانی که واکنش نشان می‌دهند احتمالا از این بر آشفته شده اند که نکند مقصود آقای ظریف باشند.

این تحلیل‌گرا مسائل سیاسی درباره مخالفت‌های تندرو‌ها با مسائلی که به خارج از کشور مربوط می‌شود می‌گوید: جریان تندرو به خصوص دلواپسان و طرفداران آقای احمدی نژاد اساسا با هر حرکت یا اظهار نظری که برای کم کردن تنش با غرب باشد به شدت مخالفت می‌کننند. حیات سیاسی آن‌ها در مقابله کردن با جهان بیرون است؛ بنابراین بخشی از نگرانی آن‌ها این است که مبادا پیوستن به FATF، CFT یا ۲۰۳۰ باعث کم شدن تنش بین ایران و فضای بین الملل شود.

زیباکلام ادامه می‌دهد: یکی از علت‌های حمله این روز‌های تندرو‌ها به ظریف این است که آن‌ها از او انتظار چنین موضع گیری را نداشتند. مواضع آقای ظریف در پنج سال گذشته مواضعی محافظه کارانه و محتاطانه‌ای بوده است. شاید اگر دیگران این چنین موضع گیری می‌کردند باعث خشم تندرو‌ها نمی‌شد.

تندرو‌ها بر‌نمی‌تابند که سمتی در نظام در اختیار آن‌ها قرار نگیرد
این تحلیل‌گر سیاسی در پاسخ به اینکه چرا از چند سال است که از طیف اصولگرایان تندرو تنها مخالفت مشاهده می‌کنیم می‌گوید: قدرت مثل ثروت می‌ماند. آدم هرچقدر که ثروت داشته باشد دنبال بیشتر کردن آن است. تندرو‌ها هم علی رغم قدرت و عمقی که در کشور دارند خواهان قدرت بیشتر هستند. آن‌ها این را برنمی تابند که سمتی در نظام وجود داشته باشد و در اختیار آن‌ها نباشد. می‌خواهند مجلس، قوه قضاییه، شهرداری تهران و … را هم می‌خواهند.

زیباکلام با اشاره به فضاسازی‌های سیاسی علیه شورای شهر و شهرداری نیز می‌گوید: آن‌ها تا زمانی که آقای قالیباف در شهرداری است و بقیه اصولگرایان در شورای شهر هستند کاری به مسائل مدیریت شهری ندارند. یعنی به خاطر لیبرال بودن یا عملکرد محمدعلی افشانی یا محسن هاشمی نیست که با آن‌ها مخالفت می‌کنند. در همین چند روزه تندرو‌ها شروع به زدن پیروز حناچی کرده اند، چون زیر تیول تندرو‌ها قرار نمی‌گیرد.

انصاری: جریان‌های منتقد ظریف بارها ضربه های بزرگی به منافع ملی زده اند

 

اگر کسی آمد و درباره فساد حرف زد و گفت باید با فساد مقابله کرد، باید با او برخورد کنیم؟ به هر حال پولشویی یکی از مظاهر فساد اقتصادی در سیستم ماست، این روزها خوشبختانه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی عزمی شکل گرفته و قوه قضائیه نیز برخورد کرده است و مردم هم روی این موضوع حساس هستند.
انصاری: جریان‌های منتقد ظریف بارها ضربه های بزرگی به منافع ملی زده اند

پایگاه خبری جماران: وزیر امور خارجه کشورمان هفته گذشته در مصاحبه با «خبر آنلاین» گفته بود که علت فضاسازی علیه لوایح پولشویی، «منافع ده‌ها هزار میلیاردی برخی افراد است». انتقادهای شدید از این گفته‌های اخیر محمدجواد ظریف درباره پولشویی گسترده در ایران، از همان روز انتشار تاکنون ادامه داشته و روز یکشنبه نیز به صحن علنی مجلس کشیده شد.

در همین رابطه، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به هجمه‌های صورت گرفته به ظریف گفت: خود این افراد و جریان‌های افراطی بارها و بارها با اظهارات و اقدامات خودشان به منافع ملی ضربه‌های بزرگی وارد کرده اند و همچنان در مسئولیت هستند. از جمله اقدامات آنها حمله به سفارت عربستان بود که به موجب آن بهانه‌ای به دست بدخواهان ما دادند و به منافع ملی لطمه وارد کردند.

 مجید انصاری در گفت و گو با خبرنگار جماران ، درباره دلایل هجمه به وزیر امور خارجه کشورمان گفت: علی‌القاعده باید کسانی که اقداماتشان قانونی و درست است، از هر اقدامی که در جهت مبارزه با فساد و در راستای شفافیت در کشور انجام می‌شود، استقبال کنند. مایه تعجب و تأسف است که یک عده در برابر این موضوع، موضعی به شدت منفی گرفتند. البته به نظر می‌رسد که برخی افراد موضوع پولشویی در اظهارات آقای ظریف را صرفاً به آن دلیل که مخالف او  هستند، بهانه‌ای برای حمله به وی قرار دادند.

جریان‌های منتقد ظریف خود بارها ضربه های بزرگی به منافع ملی زدند

وی افزود: چنین هجمه‌ای به آقای ظریف از قبل وجود داشت، به نحوی که در زمان مذاکرات برجام نیز شاهد بودیم با وجود تمام زحماتی که آقای دکتر ظریف می‌کشید و حتی زمانی که در اوج مذاکرات بود، مورد هجوم شدید و اهانت همین جریان قرار می‌گرفت. حتی اتفاق افتاده که در زمان بازگشت آقای وزیر از مذاکرات، در فرودگاه و مسیر آن با هجوم تندروها مواجه شود. در مجلس نهم نیز مورد هجمه و بی‌احترامی برخی از همین افراد قرار گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دکتر ظریف به عنوان مدیری توانا و صادق که مورد تمجید رهبر معظم انقلاب هم بوده، این روزها مورد هجوم معارضانه عده‌ای قرار گرفته و این بهانه برای مخالفین ایجاد شده تا بگویند سخنان آقای ظریف با مطرح کردن موضوع پولشویی، بهانه‌ای به دست دشمنان داده است. در حالی که خود این افراد و جریان‌های افراطی بارها و بارها با اظهارات و اقدامات خودشان به منافع ملی ضربه های بزرگی وارد کردند و همچنان در مسئولیت هستند. از جمله اقدامات آنها حمله به سفارت عربستان بود که به موجب آن، بهانه‌ای به دست بدخواهان ما دادند و به منافع‌ملی لطمه وارد کردند.

پولشویی یکی از مظاهر فساد اقتصادی در سیستم ماست

وی بیان کرد: این روزها مردم رفتارهای جریانات سیاسی و اشخاص را به خوبی رصد می‌کنند و خوب تشخیص می‌دهند که آیا این انتقادات و حمله‌ها واقعاً از سر دلسوزی نسبت به منافع‌ملی است یا اینکه با هدف تخریب دولت و به ویژه شخص آقای دکتر ظریف دنبال می‌شود. مگر وزیر امور خارجه به چه چیزی جز این مطلب که پولشویی در کشور وجود دارد، اشاره کرد؟ این مسأله در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. اصلاً به دلیل وجود همین مسأله بود که مجلس شورای اسلامی قانون مبارزه با پولشویی را چندین سال قبل تصویب کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر ما مسأله‌ای به نام پولشویی در کشور نداشتیم، پس چرا درباره آن قانون تصویب کردیم؟ همچنان که ما امروز در کشور فساد هم داریم. پس اگر کسی آمد و درباره فساد حرف زد و گفت باید با فساد مقابله کرد، باید با او برخورد کنیم؟ به هر حال پولشویی یکی از مظاهر فساد اقتصادی در سیستم ماست، این روزها خوشبختانه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی عزمی شکل گرفته و قوه قضائیه نیز برخورد کرده است و مردم هم روی این موضوع حساس هستند.

یکی از اقدامات جریان‌های تبهکار، قاچاقچیان مواد مخدر و کالا و ارز، پولشویی است

وی بیان کرد: یکی از مسائلی که همواره به اقتصاد ما لطمه وارد کرده، مسأله پولشویی است. یکی از اقدامات جریان‌های تبهکار، قاچاقچیان مواد مخدر و کالا و ارز، پولشویی است. برخی مراکزی هم که پنهان بوده و درصدد فرار از مالیات هستند یا در تلاشند بر اقدامات غیرقانونی اقتصادی خود سرپوش بگذارند، به پولشویی روی می آورند. اساساً موضوعی که آقای ظریف به آن اشاره کرد، موضوعی نبود که بخواهد در این مقیاس گسترده واکنش‌هایی را به دنبال داشته باشد.

من نمی‌دانم مگر این افراد در جامعه نیستند و فشارهای سنگینی را که این نوع رفتار و گفتار طی سالهای گذشته به خصوص در دولت‌های نهم و دهم بر کشور تحمیل کرد را ندیده‌اند؟

انصاری در ادامه گفت: حتی در مجلس شورای اسلامی نیز برخی نمایندگان در نامه‌ای به هیأت رئیسه انتقاداتی را نسبت به این اظهارات مطرح کرده و تقاضای رسیدگی به این موضوع کردند. اتفاقاً آن نمایندگان جزو کسانی هستند که از ابتدای مذاکرات برجام میانه خوبی با آقای ظریف نداشتند و همیشه او را با ادبیات تند خطاب قرار می‌دادند.

شرط انصاف و جوانمردی نیست که فضای رسانه‌ای را علیه آقای ظریف تحریک کنند

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که آقای ظریف و دستگاه دیپلماسی کشور در خط مقدم مقابله با دشمنان کشور قرار دارند و تلاش می‌کنند تا تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا را برای رفع موانع مراودات بانکی، اقتصادی و فروش نفت کم اثر کنند و در شرایطی که مقامات اتحادیه اروپا برای دیدار با ظریف به ایران می‌آیند و وی باید از موضع قدرت و با خیالی آسوده در این میدان سخت با مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و عربستان مقابله کند، این شرط انصاف و جوانمردی نیست که فضای رسانه‌ای را علیه آقای ظریف تحریک کنند و اعصاب او را برهم بریزند. این عده امروز دقیقاً همان کاری را می‌کنند که در جریان مذاکرات برجام می‌کردند.

انصاری گفت: آقای دکتر ظریف در جریان مذاکرات برجام بخش عمده ای از فکر و وقت خود را صرف پاسخگویی به فضاسازی‌های منفی و نادرستی می کرد که این افراد ایجاد می‌کردند. امروز نیز بخشی از وقت و توان آقای ظریف و همکارانش باید صرف پاسخگویی به شبهاتی شود که یک عده از روی کینه و حسادت یا بی‌اطلاعی مطرح می‌کنند و مسلماً این به هیچ وجه در راستای منافع ملی نیست.

هیچ‌گاه پیشنهادات مثبتی را از سوی مخالفین دولت ندیدم

وی با اشاره به جریان مخالف برجام و لوایح چهارگانه گفت: این جریانی خاص با دیدگاه‌های ویژه خود در مسائل بین‌الملل است که اگر ما می‌خواستیم به تشخیص آنها کشور را اداره کنیم، هر روز باید با یک نقطه از دنیا درگیر ستیز و جنگ می بودیم و منافع ملی را قربانی می‌کردیم. من نمی‌دانم مگر این افراد در جامعه نیستند و فشارهای سنگینی را که این نوع رفتار و گفتار طی سالهای گذشته به خصوص در دولت‌های نهم و دهم بر کشور تحمیل کرد را ندیده‌اند؟ آقای احمدی نژاد ۸ سال با همین ادبیات با دنیا رفتار کرد و دستاوردش جز تحریم های پی در پی و وارد کردن فشار با مردم چه بود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: امروز بخشی از مشکلات اقتصادی ما تاوان همان برخوردهاست. به هرحال من هیچ‌گاه پیشنهادات مثبتی را از سوی این جریان و اظهارات آنها ندیدم و تا به حال ندیدم آنها طرح یا پیشنهادی برای برون رفت از این وضعیت و رفع مشکلات مردم داشته باشند. متاسفانه آنها تنها به دنبال متشنج‌کردن فضای سیاسی کشور و ملتهب‌کردن فضای میان ایران و جامعه بین‌الملل و تشدید تحریم‌ها و فشارها علیه مردم هستند.

جریان‌هایی به بهانه دورزدن تحریم‌ها بدترین سوءاستفاده‌های مالی را کردند

وی گفت: نمی‌توان گفت همه افرادی که مخالف برجام، لوایح چهارگانه FATF  یا اظهارات آقای ظریف هستند، منافع مالی و اقتصادی دارند، شاید هم با دلایل کارشناسی و حقوقی مخالف برخی مسائل باشند. ولی قطعاً جریان‌هایی دارای منافع اقتصادی و مالی در فضایی مبهم بوده‌اند. چنانچه ما در گذشته هم شاهد بودیم که جریان‌هایی به بهانه دورزدن تحریم‌ها بدترین سوءاستفاده‌های مالی را کردند و پرونده‌های هزاران میلیاردی مانند بابک زنجانی، گم شدن دکل‌های نفتی و کشتی‌هایی که معلوم نشد چه سرنوشتی پیدا کردند، از نمونه‌های بارز آن دوره بودند.

انصاری در پایان اظهار کرد: بی تردید عده ای در شرایط نامتعادل اقتصادی با دنیا منافعی به بهانه دور‌زدن تحریم و منافعی در تجارت غیرشفاف خواهند داشت که اگر شفافیت وجود داشته باشد، نمی‌توانند منافعی کسب کنند. این سخن به این معنا نیست که هر کس با لوایح چهارگانه یا پولشویی مخالفت می‌کند، منافع مالی دارد. اما تردیدی نیست که عده‌ای دارای منافعی هستند که چه بسا پشت پرده این فضاسازی ها نیز آنها باشند.

قائم مقام وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با ایسنا:ظریف منتقدان FATF را متهم به پولشویی نکرده است /ارقام پولشویی در کشور گسترده است

مرتضی سرمدی

 

قائم مقام وزیر امور خارجه در واکنش به برخی جوسازی‌های انجام شده علیه سخنان اخیر ظریف در مورد پولشویی در کشور گفت: مگر اعلام مبارزه با مفسدین اقتصادی و ارقام بزرگ کشف شده از این افراد حکایت از شبکه‌های بزرگ فساد مالی درکشور نمی‌کند؟ حال چگونه از بیان اظهارات در این خصوص به عنوان تضعیف نظام یاد نمی‌شود اما از بیان یک موضوع بدیهی توسط اقای ظریف برخی آشفته می‌شوند .

مرتضی سرمدی در گفت‌وگو با ایسنا با دفاع از اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر وجود فسادی به نام پولشویی در کشور و اهمیت مبارزه با آن گفت : آقای ظریف به هیچ وجه نظام و یا نهادی را به پولشویی متهم نکرده است بلکه عنوان داشته است که  با توجه به ارقام بالای پولشویی در کشور هیچ استبعادی ندارد که بخشی از آن برای فضاسازی جهت مخالفت با قوانین ، تدابیر و اقداماتی که علیه پولشویی در جریان است به کار گرفته شود. 

این دیپلمات افزود: اگر به قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۲/۱۱/ ۸۶ مجلس شورای اسلامی توجه شود ، در این قانون جرم پولشویی  به صورت خلاصه ، عبارت است از  ” تحصیل ،  تملک،  نگهداری یا استفاده از  عواید حاصل از ارتکاب جرم یا به صورت کلی هرنوع  مالی که از  فعالیت‌های مجرمانه به دست آمده باشد و از طریق اخفاء یا پنهان کردن ماهیت واقعی و منشاء  و منبع آن وارد  سیستم مالی کشور گردد. ”  حال اگر فقط سه مصداق  فعالیت مجرمانه یعنی قاچاق کالا ، قاچاق مواد مخدر  و یا قاچاق سوخت را در نظر بگیریم ، براساس آمار موجود،  در سال حدود ده  و یا پانزده میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، البته این رقم پس از مبارزه بی امان دولت و نهادهای  اطلاعاتی ، امنیتی و انتظامی با قاچاق کالا  از مبلغ  ۲۵ میلیارد دلار به این رقم رسیده است . 

وی در همین راستا ادامه داد: اگر از درآمد فروشندگان جزء کالاهای قاچاق بگذریم قسمت عمده این مبلغ با پولشویی وارد سیستم مالی کشور می‌گردد. اگر گردش مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر نیز به آن اضافه شود  که علاوه بر در آمد هنگفت برای قاچاقچیان، شبکه‌های مالی عظیم دشمنان انقلاب برای آلوده کردن جامعه نیز در این فعالیتها سهیم هستند ، متوجه خواهید شد که واقعاً ارقام پولشویی در کشور گسترده است و مبارزه با آن نیازمند عزم ملی و بر خورد شجاعانه و قاطع با عاملین اصلی این  پدیده مخرب در اقتصاد کشور است . 

قائم مقام وزیر امور امور خارجه تصریح کرد : اگر اعلام مبارزه با مفسدین اقتصادی ، رانت‌جویان و دانه‌درشت‌ها و ارقام بزرگ کشف شده از این افراد حکایت از شبکه‌های بزرگ فسادمالی در کشور نمی‌کند چگونه از این اظهارات و تیترهای بزرگ روزنامه‌ها در این  خصوص به عنوان  تضعیف نظام یاد نمی‌شود بلکه حتی با بزرگنمائی آن که سبب هشدار و گله‌مندی مسئولین عالی نظام شده است  ابائی از اینکه در رسانه‌های  بیگانه  و معاند با جمهوری اسلامی ایران  مطرح شود  نداریم ، اما از بیان یک موضوع  بدیهی که بخشی ازاین درآمدهای نامشروع می‌تواند در فضاسازی برای  ناکام گذاشتن مبارزه با پولشویی مورد استفاده قرار گیرد، آشفته می‌شویم .

سرمدی خاطرنشان کرد : نکته جالب این است که آقای ظریف در ابتدای  مصاحبه بیان کرده که اکثر انتقادها دراین زمینه صادقانه است و در ادامه نیز تاکید کرده است که با بیان این مطلب به هیچ وجه قصد ندارند پولشویی را به شخص یا نهاد خاصی  منتسب کنند.  لذا در این مصاحبه، منتقدان  FATF و حامیان نظام به پولشویی متهم نشده‌اند . با این حال بیان سخنانی جنجالی با عناوین کذب و تحریک‌آمیزی مانند آقای ظریف :” شما نظام را به حمایت از  تروریسم متهم کرده‌اید ” ایجاب می‌کند که بیش از گذشته هوشیار باشیم.

 

بعیدی‌نژاد: مسئولان سال‌هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

 

‫بعیدی نژاد‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

سفیر ایران در لندن، مهمترین مصادیق درآمدهای غیرقانونی در کشور را مربوط به قاچاق موادمخدر، کالا و ارز و سوخت دانست و گفت: مسئولان امنیتی، اطلاعاتی و نظارتی کشور با تمام تلاش از ورود این مبالغ به شبکه پولی و بانکی کشور مقابله می‌کنند.

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توییتر خود نوشت: مسئولین ذی‌ربط سال‌هاست با رصد مبادی قاچاق، اطلاعات دقیقی در خصوص میزان پولشویی سودهای غیرقانونی که وارد چرخه اقتصادی می‌شوند، در دست دارند. در ایران قاچاق موادمخدر سالانه ۳ میلیارد دلار، قاچاق کالا و ارز ۱۲.۶ میلیارد دلار و قاچاق سوخت ۴۰ میلیون لیتر در روز اعلام شده‌ است.

گفتنی است، در پی اظهارات اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر وجود فسادی به نام پولشویی در کشور و اهمیت مبارزه با آن، و برخی واکنش‌ها و انتقادات به سخنان وی، برخی دیگر از مسئولان در حمایت از مواضع و صحبت‌های وزیر خارجه، اظهارنظر کرده‌اند که گفت‌وگوی روز سه‌شنبه، ۲۹ آبان مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور از آن‌جمله بوده است.