هفت تپه نامی که این روزها علاوه بر تمام ایران ، توجه دنیا را برای احقاق حق کارگرانش به خود جلب کرده است

 

نگام ، اجتماعی _ مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده شوش – اهواز قرار دارد، مهم‌ترین خواسته کارگران این شرکت دریافت بموقع حقوق‌شان است.حقوقی که نزدیک به چهار ماه است به تعویق افتاده.  در تجمع این روزها زنان از هر سن و سالی حضور دارند. می‌گویند همسران، برادران و پدران‌شان را تنها نمی‌گذارند.

 

تجمع کارگران هفت تپه مقابل دادگستری با شعار: کارگر زندانی آزادی باید گردد

 

 

«کارگر زندانی آزاد باید گردد» این اصلی‌ترین شعار و خواسته کارگران معترض نیشکر هفت تپه است. روز دوشنبه در چهاردهمین روزاعتصاب، صدها نفر ازکارگران این شرکت مقابل فرمانداری شهر شوش تجمع کرده و خواستار آزادی همکاران‌شان شدند.

 

مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده شوش – اهواز قرار دارد، مهم‌ترین خواسته کارگران این شرکت دریافت بموقع حقوق‌شان است.حقوقی که نزدیک به چهار ماه است به تعویق افتاده.  در تجمع روز گذشته هم مثل پنج روز قبل زنان از هر سن و سالی حضور دارند. می‌گویند همسران، برادران و پدران‌شان را تنها نمی‌گذارند.

آنها مقابل فرمانداری نشسته و پلاکاردهایی در دست گرفته‌اند. یکی از زنان می‌گوید: «همه شوهر من را می‌شناسند. می‌دانند حتی دوست ندارد تنها جایی بروم اما به من می‌گوید این تجمع را بیا. شکم گرسنه که دیگر این حرف ها رانمی شناسد.» دور تا دور فرمانداری نیروهای انتظامی ایستاده‌اند.
اتوبوس‌هایی که کارگران هفت تپه با آن به اینجا آمده‌اند هم در گوشه دیگر خیابان پارک شده.تقریباً همه تجمع‌کنندگان متفق القول به پرداخت نشدن حقوق و عدم رعایت حق و حقوق‌شان اعتراض دارند. واگذار شدن شرکت به بخش خصوصی نیز از دیگر اعتراضات آنان است. آنها از مسئولان می‌خواهند صدای اعتراض‌شان را بشنوند.

در ساعتی که کنار کارگران هستم هیچ مسئولی میان‌شان حاضر نمی‌شود. چند شهروند عادی هم در میان تجمع‌کنندگان هستند و پلاکارد «ما هفت تپه‌ای هستیم» در دست گرفته اند:«ما کارگر هفت تپه نیستیم.اما فرقی ندارد اینها که در مضیقه باشند ما هم هستیم کل شهر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.» آنها همچنین اشاره می‌کنند که همکاران‌شان در فولاد خوزستان هم به وضعیت‌شان اعتراض دارند.

یکی از کارگران می‌گوید: «ما کارگران باید به یکدیگر کمک کنیم تا صدایمان شنیده شود.»کارگران تجمع‌کننده مدام یکدیگر را به آرامش دعوت می‌کنند.آنها می‌گویند وضعیت نامناسب شش هزار کارگر این مجتمع برایشان چاره‌ای جز اعتراض نگذاشته. آنها بعد از ساعتی تجمع مقابل فرمانداری راهی بازار شهر می‌شوند تا همه شهر صدای‌شان را بشنوند و بعد هم در مقابل دادگستری شهر شوش تجمع می‌کنند و دوباره خواستار آزادی همکاران دربندشان می‌شوند.
مرد کارگر در بخش آبیاری شرکت هفت تپه کار می‌کند:«از نماینده‌های شهر و آقای فرماندار می‌خواهیم به حرف‌مان گوش دهند، ببینند خواسته ما چیست؟ ما درخواست عجیب و غریبی نداریم. نیشکر هفت تپه کلی پتانسیل دارد و با کمی توجه دوباره رونق می‌گیرد.» کارگر دیگر ساکن شهرک سلمان است اما هر روز در تجمع‌ها حاضر می‌شود. دیگری با لحن ملایمی حرف می‌زند در بخش تصفیه یا همان شکر سفید کار می‌کند: «پدرم جانباز بود سال ۷۹ به رحمت خدا رفت.شهید شد.»

کارت قرمز رنگ بنیاد شهیدش را نشانم می‌دهد و تأکید می‌کند:«ما بچه‌های همین انقلاب هستیم اما الان چهار ماه است حقوق نگرفته‌ایم. می‌خواهم دوباره شرکت دولتی شود وهر بار برای گرفتن حق‌مان مجبور به اعتراض نشویم.» در میان معترضان بازنشسته‌های شرکت هفت تپه را هم می‌بینم یکی از آنها می‌گوید با اینکه یک سال از بازنشستگی‌اش گذشته هنوز مسئولان شرکت حق و حقوقش را نداده‌اند.

حرکت اعتراضی روز گذشته کارگران هفت تپه تا نزدیکی ظهر ادامه یافت وخواسته اصلی‌شان آزادی همکاران‌شان بود، آنها می‌گویند امیدوارند کارگران معترض خیلی زود آزاد شوند و مسئولان هم صدای اعتراض‌شان را بشنوند.

 

حقوق کارگران هفت تپه و فولاد اهواز هفته آینده پرداخت می شود

 

 

 

مدیرکل حمایت از مشاغل پایدار و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: حقوق معوق کارگران هفت تپه و گروه فولادی اهواز تا پایان هفته آینده پرداخت می شود.

 

کریم یاوری افزود: فردا به نمایندگی از طرف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عازم اهواز می شوم تا در کار گروهی با حضور استاندار و مقامات استانی مشکلات کارگران این دو کارخانه رسیدگی و برطرف شود.
وی خاطرنشان ساخت: مهمترین اقدامات ما برای این دو واحد تولیدی شامل پرداخت حقوق و مزایای معوق، راه اندازی مجدد خطوط تولید و ایجاد فرصت های شغلی پایدار است.
به گزارش ایرنا، کارگران شرکت هفت تپه در هفته های اخیر نسبت به عدم دریافت حقوق، مشکلات معیشتی، بی توجهی به مسائل مالی کارگران از سوی مدیران این واحد تولیدی و واگذاری این شرکت به بخش خصوصی معترض بوده اند.
کارگران هفت تپه امروز شانزدهمین روز تجمع خود را برگزار کردند.
بازگشت کارخانه به بخش دولتی و پرداخت چهار ماه حقوق معوقه از مطالبات این کارگران عنوان شده است.

 

دادستان شوش: ۱۵ کارگر بازداشتی نیشکر هفت‌تپه آزاد شدند / دستگیری یک خبرنگار صحت ندارد / افراد غیرکارگر همچنان در بازداشت هستند

 

۱۵ کارگر بازداشتی نیشکرهفت تپه آزاد شدند. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شوش با تکذیب شایعه دستگیری یک خبرنگار در رابطه با تجمعات کارگری هفت تپه اظهار داشت: خبرنگاری در این رابطه دستگیر نشده، اما افراد غیرکارگر در رابطه با تجمعات کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بازداشت شده اند که همچنان در بازداشت بسر می‌برند.

به گزارش «انتخاب»، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شوش با تایید این خبر به ایرنا گفت: مطالبات به حق و قانونی کارگران توسط مسئولان شهرستان و استان درحال پیگیری است.

مصطفی نظری اظهار داشت: تجمعات روز‌های گذشته کارگران با تحریک برخی عوامل از تجمعات صنفی خارج و باعث اخلال در نظم و آسایش مردم و ایجاد ترافیک در سطح شهر شد.

وی افزود: تعدادی از عوامل اصلی و تحریک کنندگان تجمعات غیرقانونی شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند که دیروز پس از انجام تحقیقات و انجام اقدامات قانونی با صدور قرار آزاد شدند.

وی گفت: کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مراقب افراد غیر کارگر که در قالب و پوشش صنفی کارگری قصد سوء استفاده از مقام و جایگاه کارگران زحمتکش را دارند، باشند.

نظری با تکذیب شایعه دستگیری یک خبرنگار در رابطه با تجمعات کارگری هفت تپه اظهار داشت: خبرنگاری در این رابطه دستگیر نشده، اما افراد غیرکارگر در رابطه با تجمعات کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بازداشت شده اند که همچنان در بازداشت بسر می‌برند.

دادستان عمومی و انقاب شوش با بیان اینکه مطالبات صنفی کارگران در چارچوب قانون و مقرارت مورد احترام است، افزود: تجمعاتی خارج از مطالبات صنفی که باعث سلب آسایش مردم و نظم عمومی شهر و برهم خوردن عبور ومرور مردم شود، قابل تعقیب است.

وی به افرادی که در فضای مجازی اخبار کذب درخصوص هفت تپه منتشر می‌کنند، هشدار داد: درصورت ادامه این اخبار کذب از سوی پلیس فتا تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

کارگران هفت تپه امروز شانزدهمین روز تجمع خود را برگزار کردند.

بازگشت کارخانه به بخش دولتی و پرداخت چهار ماه حقوق معوقه از مطالبات این کارگران عنوان شده است.

 

ذوالقدر، نماینده تهران :پیگیر حل مشکل کارگران نیشکر هفت تپه هستیم / در تلاشیم با وضع قانون، حقوق کارگران را دو بار در سال افزایش دهیم

 

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس می گوید: در فراکسیون کارگران در تلاشیم با وضع قانون، حقوق پرداختی کارگران را دو بار در سال متناسب با شرایط اقتصادی افزایش دهیم.

پیگیر حل مشکل کارگران نیشکر هفت تپه هستیم / قشر کارگر، در تلاطم‌های اقتصادی، بیشتر از قبل سفره هایشان خالی شده / در تلاشیم با وضع قانون، حقوق کارگران را دو بار در سال افزایش دهیم

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس می گوید: در فراکسیون کارگران در تلاشیم با وضع قانون، حقوق پرداختی کارگران را دو بار در سال متناسب با شرایط اقتصادی افزایش دهیم.

ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، با اشاره به وضعیت معیشتی کارگران گفت: متاسفانه قشر کارگر، در تلاطم های اقتصادی فعلی، بیشتر از قبل سفره هایشان خالی شده و در تنگنا قرار گرفته اند که نپرداختن همین حداقل حقوق به آنها نیز ظلم مضاعفی است.

او درباره وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه افزود: از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته ایم که با ورود عاجل و بدون فوت وقت پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه را پیگیری کند که ایشان قول مساعد داده اند.

نماینده تهران در مجلس همچنین با اشاره به طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران برای دو بار در سال، ادامه داد: در فراکسیون کارگران در تلاشیم با وضع قانون، حقوق پرداختی کارگران را دو بار در سال متناسب با شرایط اقتصادی افزایش دهیم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: در حالی که این رویکرد حمایتی در مجلس وجود دارد متاسفانه کارگران را از همین دریافت حداقلی هم محروم کرده اند که پیگیر حل موضوع به سرعت هستیم.

 

 

گزارش «ایران» از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه / صدای اعتراض‌مان را بشنوید

گزارش «ایران» از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه صدای اعتراض‌مان را بشنوید
«کارگر زندانی آزاد باید گردد» این اصلی‌ترین شعار و خواسته کارگران معترض نیشکر هفت تپه است. دیروز (دوشنبه) در چهاردهمین روزاعتصاب، صدها نفر ازکارگران این شرکت مقابل فرمانداری شهر شوش تجمع کرده و خواستار آزادی همکاران‌شان شدند.
ترانه بنی یعقوبگزارش نویس
مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده شوش – اهواز قرار دارد، مهم‌ترین خواسته کارگران این شرکت دریافت بموقع حقوق‌شان است.حقوقی که نزدیک به چهار ماه است به تعویق افتاده.  در تجمع روز گذشته هم مثل پنج روز قبل زنان از هر سن و سالی حضور دارند. می‌گویند همسران، برادران و پدران‌شان را تنها نمی‌گذارند.آنها مقابل فرمانداری نشسته و پلاکاردهایی در دست گرفته‌اند. یکی از زنان می‌گوید: «همه شوهر من را می‌شناسند. می‌دانند حتی دوست ندارد تنها جایی بروم اما به من می‌گوید این تجمع را بیا. شکم گرسنه که دیگر این حرف ها رانمی شناسد.» دور تا دور فرمانداری نیروهای انتظامی ایستاده‌اند.
اتوبوس‌هایی که کارگران هفت تپه با آن به اینجا آمده‌اند هم در گوشه دیگر خیابان پارک شده.تقریباً همه تجمع‌کنندگان متفق القول به پرداخت نشدن حقوق و عدم رعایت حق و حقوق‌شان اعتراض دارند. واگذار شدن شرکت به بخش خصوصی نیز از دیگر اعتراضات آنان است. آنها از مسئولان می‌خواهند صدای اعتراض‌شان را بشنوند. در ساعتی که کنار کارگران هستم هیچ مسئولی میان‌شان حاضر نمی‌شود. چند شهروند عادی هم در میان تجمع‌کنندگان هستند و پلاکارد «ما هفت تپه‌ای هستیم» در دست گرفته اند:«ما کارگر هفت تپه نیستیم.اما فرقی ندارد اینها که در مضیقه باشند ما هم هستیم کل شهر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.» آنها همچنین اشاره می‌کنند که همکاران‌شان در فولاد خوزستان هم به وضعیت‌شان اعتراض دارند. یکی از کارگران می‌گوید: «ما کارگران باید به یکدیگر کمک کنیم تا صدایمان شنیده شود.»کارگران تجمع‌کننده مدام یکدیگر را به آرامش دعوت می‌کنند.آنها می‌گویند وضعیت نامناسب شش هزار کارگر این مجتمع برایشان چاره‌ای جز اعتراض نگذاشته. آنها بعد از ساعتی تجمع مقابل فرمانداری راهی بازار شهر می‌شوند تا همه شهر صدای‌شان را بشنوند و بعد هم در مقابل دادگستری شهر شوش تجمع می‌کنند و دوباره خواستار آزادی همکاران دربندشان می‌شوند.
مرد کارگر در بخش آبیاری شرکت هفت تپه کار می‌کند:«از نماینده‌های شهر و آقای فرماندار می‌خواهیم به حرف‌مان گوش دهند، ببینند خواسته ما چیست؟ ما درخواست عجیب و غریبی نداریم. نیشکر هفت تپه کلی پتانسیل دارد و با کمی توجه دوباره رونق می‌گیرد.» کارگر دیگر ساکن شهرک سلمان است اما هر روز در تجمع‌ها حاضر می‌شود. دیگری با لحن ملایمی حرف می‌زند در بخش تصفیه یا همان شکر سفید کار می‌کند: «پدرم جانباز بود سال ۷۹ به رحمت خدا رفت.شهید شد.» کارت قرمز رنگ بنیاد شهیدش را نشانم می‌دهد و تأکید می‌کند:«ما بچه‌های همین انقلاب هستیم اما الان چهار ماه است حقوق نگرفته‌ایم. می‌خواهم دوباره شرکت دولتی شود وهر بار برای گرفتن حق‌مان مجبور به اعتراض نشویم.» در میان معترضان بازنشسته‌های شرکت هفت تپه را هم می‌بینم یکی از آنها می‌گوید با اینکه یک سال از بازنشستگی‌اش گذشته هنوز مسئولان شرکت حق و حقوقش را نداده‌اند. حرکت اعتراضی روز گذشته کارگران هفت تپه تا نزدیکی ظهر ادامه یافت وخواسته اصلی‌شان آزادی همکاران‌شان بود، آنها می‌گویند امیدوارند کارگران معترض خیلی زود آزاد شوند و مسئولان هم صدای اعتراض‌شان را بشنوند.

نظر عباس عبدی درباره اعتراضات کارگران هفت‌تپه

هرچند به‌ظاهر آنان نیز چون دیگران نسبت به تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزدشان معترض هستند ولی در اصل، موضوع ریشه‌ای‌تر است.
نظر عباس عبدی درباره اعتراضات کارگران هفت‌تپه

 

اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه از یک جهت با سایر اعتراضات صنفی که این روزها در کشور دیده می‌شود، تفاوت دارد.

عباس عبدی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «ایران» نوشت: هرچند به‌ظاهر آنان نیز چون دیگران نسبت به تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزدشان معترض هستند ولی در اصل، موضوع ریشه‌ای‌تر است. پیش از پرداختن به این نکته پیشنهاد می‌شود که وزارت کار کمیته‌ای را با اختیارات کافی تشکیل دهد که حتی می‌تواند از نهادهای دیگر نیز عضو آن باشند که در این صورت باید مرجع تشکیل‌دهنده آن دولت یا رئیس جمهوری باشد. وظیفه اصلی این کمیته بررسی فوری مطالبات اقتصادی و بویژه پرداخت حقوق و دستمزدهای معوقه است و اجازه ندهد که درخواست‌های بحق کارگران آن قدر با تأخیر مواجه شود که قضایای اراک تکرار شود. این کار موجب می‌شود که کارگران نیز گوش شنوایی پیدا کنند تا خواسته‌های خود را به‌صورت آرام منعکس کنند بویژه در شرایط کنونی که تورم نیز بیش از همیشه روح جامعه و مردم بویژه اقشار کم درآمد را خراش می‌دهد.

نکته مهم دیگر این است که دولت و سایر نهادهای رسمی باید میان دو راه زیر یکی را انتخاب کنند؛ احترام به حق سازماندهی مردم بویژه کارگران از طریق سندیکا و انجمن و گفت‌وگوی سه‌جانبه کارفرما و دولت با این نهادها یک راه است. راه دیگر آنکه هیچ نهادی را به رسمیت نشناسد و نداند که با چه کسی و چه گروهی مواجه است و اجازه دهد که امور به‌صورت خودبه‌خودی پیش بروند و قابل تصور است که این راه با چه پایان تأسف‌آوری همراه خواهد شد.

تفاوت اعتراض کارگران هفت تپه با سایر اعتراضات به مسأله خصوصی‌سازی این شرکت بسیار بزرگ مربوط می‌شود. تردیدی نیست که برای تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور باید از خصوصی‌سازی دفاع کرد ولی این کار باید معطوف به افزایش کارآیی و تولید و بهبود و شرایط کارکنان آن شرکت باشد و نه اینکه دولت بخواهد یک باری را از دوش خود بردارد یا از طریق فروش پولی کسب کند. بنابراین اگر هدف از خصوصی‌سازی این است، در درجه اول باید شرکت‌ها را به افراد کاردان و دارای سابقه مفید در موضوع واگذار کرد. در مرحله بعد مهمتر از اصل واگذاری، تعیین شروط لازم برای واگذاری است به نحوی که باید بدون دخل و تصرف غیرمتعارف در اموال شرکت (فروش نامتعارف ثروت و…)، هزینه تولید کاهش و تولید و بهره‌وری افزایش داده شود. همچنین کارگران در نقش پیچ و مهره و کامیون کارخانه نیستند، بویژه در کارخانجات و شرکت‌های بزرگی که نوعی حس تعلق و حتی هویت نسبت به کارخانه نزد کارگران است و آنان به نحوی احساس مالکیت می‌کنند باید در واگذاری شرکت‌ها نه تنها منافع، بلکه نظرات کارگران را نیز لحاظ کرد. اهمیت این ماجرا در این است که صاحبان جدید اگر بخواهند و بتوانند بهره‌وری و تولید را بهبود بخشند، اولین کسانی که از آنان استقبال خواهند کرد، کارگران هستند.

در نیشکر هفت تپه اعتراض اصلی به چگونگی واگذاری و مدیریت ضعیف‌تر صاحبان فعلی نسبت به مدیریت دولتی پیش از آنها است. بعلاوه ریشه اعتراض نسبت به واردات بی‌رویه شکر در دوره احمدی‌نژاد است که کارخانه را با بحران مواجه کرد و حتی سوءظن آنان را برانگیخته که نکند اصل این واردات با هدف زمین زدن این شرکت بوده است.

در هرحال تجربیات واگذاری و خصوصی‌سازی در جهان پیش روی ما است. در آلمان شرقی، حتی پولی بابت واگذاری‌ها نگرفتند، ولی دولت آلمان غربی یا آلمان متحد، شرایط مدیریت کارخانه یا شرکت را در دوره خصوصی‌سازی سفت و سخت گرفت. به این معنا که کارگران بیکار نشوند، دستمزد آنان پرداخت شود و کارخانه به تولید بیشتر برسد. همه واگذاری‌ها شفاف و روشن بود. اکنون و به‌نظرم در کنار ضرورت پرداخت حقوق‌های عقب افتاده کارگران باید گزارش شفافی در نقد یا رد یا پذیرش انتقادات گسترده‌ای که کارگران نسبت به چگونگی خصوصی‌سازی ابراز داشته‌اند در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. متأسفانه از همان برنامه اول که خصوصی‌سازی‌ها انجام شد، بیشتر با هدف توزیع رانت اجرایی شد و این کار، به اصل این ایده ضررهای بزرگی زده است.