جزئیات جدید از فایل‌های صوتی قتل خاشقجی / پمپئو مامور نجات «بن سلمان» شد / اعتراف ترامپ به نقش بن سلمان

 

نگام ، بین الملل _یک منبع آگاه سعودی اعلام کرد بن سلمان و پدرش طرحی را برای خروج سالم از بحران بزرگ قتل خاشقجی در چارچوب نقشه راهی که وزیر خارجه آمریکا برایشان تهیه کرده در اختیار دارند.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، پایگاه اطلاع‌رسانی میدل ایست‌آی به نقل از این منبع خبر داد پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مذاکراتی که با رهبران عربستان داشته نقشه راهی را شخصا در اختیار سلمان وپ سرش قرار داد و آنها از اکتبر گذشته آماده اجرای آن هستند.

بر اساس این نقشه راه ایالات متحده پیشنهاد کرده است که تهمت قتل خاشقجی به یکی از خانواده آل سعود زده شده و از این طریق بقیه رهبران کشور از آن جان سالم به در می‌برند.

این منبع که پایگاه بریتانیایی نامی از او نبرده تاکید کرد از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با رهبران عربستان اطلاع کامل دارد و بن سلمان و پدرش این نقشه راه را به عنوان آخرین راهبرد تلقی کرده و قصد دارند در صورت تشدید فشارها از آن استفاده کنند، بنابراین در صورتی که چنین اتفاقی افتاد نباید چندان غافلگیر شد.

بر اساس این گزارش، پمپئو چارچوب کلی این نقشه را در ۱۶ اکتبر گذشته زمانی که دو هفته بعد از قتل خاشقجی به ریاض سفر و با پادشاه و ولیعهدش ملاقات کرد تهیه کرده بود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا در گزارش خود که به شکل غیر رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته محمد بن سلمان را عامل اصلی قتل روزنامه‌نگار سعودی معرفی کرده است/ اعتمادآنلاین

 

 

ترامپ: شاید بن‌سلمان از برنامه قتل خاشقجی اطلاع داشته است!

 

ترامپ: شاید بن‌سلمان از برنامه قتل خاشقجی اطلاع داشته است!

رییس‌جمهوری آمریکا سرانجام تایید کرد که دست داشتن ولیعهد عربستان در برنامه قتل خبرنگار سعودی محتمل است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا امروز-سه‌شنبه- سرانجام اعتراف کرد که احتمال دست داشتن «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان در برنامه قتل «جمال خاشقجی» خبرنگار سعودی وجود دارد.

ترامپ گفت: «باوجود اینکه سازمان سیا نتیجه‌گیری کرده بن‌سلمان در قتل خاشقجی نقش داشته، ممکن است هیچ‌گاه نفهمیم چه کسی پشت این جنایت بوده است.»

وی افزود: «سازمان‌های اطلاعاتی ما همچنان به دنبال کامل کردن اطلاعات این پرونده هستند و ممکن است در نهایت مشخص شود که بن سلمان از برنامه قتل خاشقجی اطلاع داشته است.»

رییس‌جمهوری آمریکا ادامه داد: «آمریکا در راستای منافع خود، اسرائیل و متحدانش در منطقه همچنان متحد عربستان خواهد بود. هدف ما از بین بردن کامل تروریسم در جهان است.»

 

الجبیر: روایت ریاض درباره قتل خاشقجی تغییری نکرده / هدف اتهامات ترکیه بن سلمان نیست / پادشاه و ولیعهد، خط قرمز عربستان هستند؛ اجازه نمی دهیم ساحت آنها خدشه دار شود

وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای هشدار داد که پادشاه و ولیعهد وی خط قرمز عربستان بوده و اجازه داده نمی‌شود ساحت آنها خدشه دار شود.
 

وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای هشدار داد که پادشاه و ولیعهد وی خط قرمز عربستان بوده و اجازه داده نمی‌شود ساحت آنها خدشه دار شود.

به گزارش تسنیم، “عادل الجبیر” وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد که پادشاه و ولیعهد وی خط قرمز عربستان به شمار می آیند و اجازه داده نمی شود ساحت آنها خدشه دار شود.

وی افزود: تحقق عدالت درباره موضوع قتل “جمال خاشقجی” پیش از آنکه خواسته‌ای بین المللی باشد خواسته عربستان است.

وزیر امور خارجه عربستان اضافه کرد که تحریم‌های آمریکا فردی بوده و عربستان و اقتصاد آن را هدف قرار نمی‌دهد.

الجبیر اضافه کرد: هر کسی که خواهان تحقق عدالت است مدارک و شواهد خود را به دادستان عربستان ارائه دهد و ترکیه نیز اعلام کرده که هدف اتهاماتی که مطرح می‌کند ولیعهد عربستان نیست.

وی افزود: اظهارات برخی مقامات ترکیه در ایجاد تنش در روابط میان دو کشور تاثیر دارد و ما خواستار این موضوع نیستیم.

وزیر خارجه عربستان گفت روایت ریاض درباره قتل خاشقجی تغییری نکرده بلکه گروهی که این عملیات را انجام دادند گزارش گمراه کننده و دروغی ارائه کردند.

 

 

القدس العربی بررسی کرد؛چالش جدید بن سلمان؛ اعدام ۵ متهم قتل خاشقجی به نفع اوست یا به زیانش؟

در صورتی که حکم اعدام ۵ عامل درگیر در ترور خاشقجی اجرا شود، ولی عهد در شرایط سختی قرار می‌گیرد؛ چرا که این اعدام‌ها شاید بتواند مسئولیت بن سلمان را در زمان حاضر تا حدی سبک کند، اما پیام خطرناکی برای تمام کسانی خواهد بود که در دستگاه امنیتی سعودی گوش به فرمان بن سلمان هستند و دستوراتش را مو به مو اجرایی می‌کنند.
چالش جدید بن سلمان؛ اعدام ۵ متهم قتل خاشقجی به نفع اوست یا به زیانش؟ 

القدس العربی چاپ لندن نوشت: میدل ایست آی در مقاله ای به قلم مضاوی الرشید، نویسنده سعودی آورد: احتمالا ولی عهد سعودی پس از صدور دو اعلامیه در مورد قتل خاشقجی، که در آنها از ذکر نام بن سلمان بعنوان مسئول این جنایت خودداری شده بود، احساس راحتی موقتی کرده است.

به گزارش «انتخاب»، القدس العربی ادامه داد: اما واقعیت آن است که خروج بن سلمان از این تنگنا آنطور که او تصور می کند، آسان نیست. در صورتی که حکم اعدام ۵ عامل درگیر در ترور خاشقجی اجرا شود، ولی عهد در شرایط سختی قرار می گیرد؛ چرا که این اعدامها شاید بتواند مسئولیت بن سلمان را در زمان حاضر تا حدی سبک کند، اما پیام خطرناکی برای تمام کسانی خواهد بود که در دستگاه امنیتی سعودی گوش به فرمان بن سلمان هستند و دستوراتش را مو به مو اجرایی می کنند.

کشته شدن خاشقجی یک مساله است و اعدام پنج نفر از نیروهای امنیتی نزدیک به بن سلمان، مساله دیگری؛به این دلیل که افرادی که فرمان ولی عهد را اجرایی کردند، در انتظار پاداش و مدالهای افتخاری از سوی او بودند، نه اعدامی وحشتناک در یکی از میدانهای عمومی ریاض.

نویسنده معتقد است که بقای نظام سعودی بر پایه سیاست گوسفند قربانی استوار است و مادامی که حکومت ترس و وحشت ادامه داشته باشد، بقای این سیاست نیز ضروری می نماید. عدم تسامح نظام سعودی با انتقاد، نشان دهنده لرزان بودن پایه های این نظام است؛ چرا که هیچ نظام قدرتمند و مستحکمی مجبور به ساکت کردن تمام صداهای مخالف با چنین خشونتی نیست.

مادامی که بن سلمان به حفظ جان نیروهای امنیتی خود اهمیتی ندهد، دستگاه امنیتی سعودی نمی تواند به تایید بن سلمان ادامه دهد؛ چرا که در پایان ایشان هستند که باید بهای عملیات اشتباهی که توسط ولی عهد مدیریت می شود را بپردازند.

 

این در حالی است که اگر بن سلمان تصمیم بگیرد که افراد اعلام شده اعدام نشوند، این سوال باقی می ماند که چه کسی دستور ترور را صادر کرده است. علاوه بر اینکه انجام نشدن این حکم، باعث می شود ولی عهد بعنوان تنها شخصی که می توانسته دستور قتل خاشقجی را صادر کند، در محور تحقیقات قرار بگیرد.

نویسنده سعودی در ادامه این سوال را مطرح می کند که بن سلمان چطور می تواند همچنان بعنوان چهره اول سعودی در جهان ظاهر شود، در حالی که نام او ارتباط محکمی با جنایتی شنیع دارد که موجب خشم همگان شده است؟!

وی در پایان می نویسد: در صورتی که جهان، و بویژه خانواده خاشقجی شاهد تحقیقات بین المللی مستقلی در مورد قتل او نباشند، این جنایت همچنان به دنبال نظام سعودی خواهد بود و به احتمال زیاد، اعدام قاتلان یا حمایت از آنها، منجر به فراموشی این مساله نمی شود.

بن سلمان خود را در قلب فاجعه ای یافته است که شاید پدرش بتواند با تاکید بر دور کردن ولی عهد از مسئولیت این جنایت، از شدت تنش ها علیه او بکاهد، اما هرگز نمی تواند تا ابد به حمایت از جنایتهای پسرش ادامه دهد…

 

جزئیات جدید از فایل‌های صوتی قتل خاشقجی / ماهر المطرب خطاب به خاشقجی: ای خائن روز حسابت فرا رسید و به حسابت می‌رسیم

 

رسانه‌های ترک جزئیات جدیدی را درباره دو فایل‌ صوتی درخصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی در دوم اکتبر گذشته پس از ورود وی به کنسولگری کشورش در استانبول و نحوه کشته شدن و قطعه قطعه کردن جسدش فاش کردند.
جزئیات جدید از فایل‌های صوتی قتل خاشقجی / ماهر المطرب خطاب به خاشقجی: ای خائن روز حسابت فرا رسید و به حسابت می‌رسیمرسانه‌های ترک جزئیات جدیدی را درباره دو فایل‌ صوتی درخصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی در دوم اکتبر گذشته پس از ورود وی به کنسولگری کشورش در استانبول و نحوه کشته شدن و قطعه قطعه کردن جسدش فاش کردند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، دو فایل از قتل خاشقجی به دست آمده که یکی از آن‌ها چهار دقیقه و دیگری هفت دقیقه‌ای است.

بر اساس این فایل‌های صوتی فایل هفت‌ دقیقه‌ای مربوط به چهار تن از اعضای تیم ترور است که به استقبال خاشقجی رفته و وی را در کنسولگری عربستان در استانبول همراهی کرده‌اند و یکی از آن‌ها دست خاشقجی را گرفته بود که این روزنامه‌نگار سعودی وی را مورد اعتراض قرار داده و دعوا و مشاجره رخ داده است و آن‌ها خاشقجی را به بخش “ب” که ویژه دادن ویزا است، منتقل کردند.

این فایل‌های صوتی نشان می‌دهد که پس از این دعوا و مشاجره ۱۱ دقیقه‌ای، حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه سکوت بوده است.

طبق این فایل‌های صوتی شکنجه و ضرب و شتم صورت گرفته و سپس عملیات قتل صورت گرفته است.

فایل دوم که چهار دقیقه‌ای است متعلق به سه تن دیگر است که صدای پنجم متعلق به ماهر المطرب، شخص نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است که خطاب به خاشقجی می‌گوید ” ای خائن روز حسابت فرا رسید و به حسابت می‌رسیم.”

صدای ششم متعلق به محمد العتیبی، سرکنسول عربستان در استانبول است و صدای هفتم مشخص نیست که متعلق به چه کسی است و تاکنون شناسایی نشده است.

 

گزارش «الجزیره» از چرایی خروج نام قحطانی از فهرست متهمان اصلی قتل خاشقجی؛چه کسی بر عربستان سعودی حکومت می‌کند؟ سلمان و پسرش یا قحطانی و اطرافیانش؟

 

پس از آنکه مقامات سعودی نقشه از پیش طراحی شده برای قتل خاشقجی را انکار کردند، متوجه این مساله نبودند که روایت جدید آنها، موجب محکومیت القحطانی و العسیری، در کنار گروهی می‌شود که به استانبول رفته اند. اما مشکل عمیتر ان است که عربستان می‌خواهد تنها از یک شخص حمایت کند: محمد بن سلمان. در این میان، مجازات خفیفی هم برای قحطانی و عسیری در نظر گرفته می‌شود که احتمالا بین ۳ تا ۵ سال حبس با پرداخت دیه خواهد بود!
چه کسی بر عربستان سعودی حکومت می‌کند؟ سلمان و پسرش یا قحطانی و اطرافیانش؟ 

سلیم عزوز در الجزیره نوشت: سعودیها در بیانیه ای اعلام کردند گروهی که مأمور ترور خاشقجی شده بود، به دستور مشاور ولی عهد، سعود القحطانی مرتکب این عمل شده اند. پس از آنکه مقامات سعودی نقشه از پیش طراحی شده برای قتل خاشقجی را انکار کردند، متوجه این مساله نبودند که روایت جدید آنها، موجب محکومیت القحطانی و العسیری، در کنار گروهی می شود که به استانبول رفته اند. در این شرایط، تمام اهتمام ایشان متوجه نجات ولی عهد بود.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: این روایت نظام سعودی، متکی بر قربانی کردن این دو شخص بود، اما در ادامه، مسئولان حکومتی عربستان تلاش کردند قحطانی را هم از اتهامات مبرا کنند؛ از این رو، اعلام کردند که دستورات وی مبتنی بر قتل خاشقجی نبوده است!

به نظر می رسد این روایت برای مقابله با اقدام رسانه های ترکیه در مورد بین المللی کردن این موضوع طراحی شده است؛ بویژه انکه عادل الجبیر در یک کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد که کشورش مورد حمله رسانه های قطری و ترکی قرار گرفته است. در صورتی که این عادل الجبیر بود که در مساله خاشقجی بی کفایتی حرفه ای خود را نشان داد.

بحران واقعی در رسانه های ترکیه و قطر نیست، بلکه در نظام حکومتی است که تنها به دنبال از بین بردن مخالفان و قطعه قطعه کردن جنازه های آنهاست. مشکل عمیتر ان است که عربستان می خواهد تنها از یک شخص حمایت کند: محمد بن سلمان. در این میان، مجازات خفیفی هم برای قحطانی و عسیری در نظر گرفته می شود که احتمالا بین ۳ تا ۵ سال حبس با پرداخت دیه خواهد بود!

گناه رسانه های ترکیه و قطر چیست که سعودیها تلاش می کنند اینطور وانمود کنند که دستورات مهمی در داخل حکومت سعودی گرفته می شود که تنها سعود القحطانی از آنها آگاه است و نه ملک سلمان و نه فرزندش هیچ اطلاعی از آن ندارند؟

در این صورت، باید پرسید چه کسی بر مملکت سعودی حاکمیت دارد؟ سلمان و پسرش یا قحطانی و خاندان او، آل شیخ؟!

 

مقام آمریکایی: واضح است که بن سلمان فرمان قتل خاشقچی را داده است

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که نسخه‌ای از ارزیابی سیا درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را روئیت کرده است گفت که کاملا واضح است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی فرمان قتل خاشقچی را داده است.واشنگتن‌پست هم دیروز شنبه گزارش داد سیا به این جمع‌بندی رسیده که «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم سعودی دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را صادر کرده است.

یک مقام وزرات خارجه آمریکا به یکی از شبکه‌های خبری این کشور گفت که بررسی اطلاعات سیا نشان می‌دهد که شخص ولیعهد سعودی فرمان قتل روزنامه‌نگار منتقد این رژیم را داده است.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا که نسخه‌ای از ارزیابی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را روئیت کرده است به شبکه خبری ABC گفت که کاملا واضح است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی فرمان قتل خاشقچی را داده است.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده گفت: «کاملا روشن است که (چنین اقدامی) به (رده‌های) بالا ارتباط دارد.درباره اینکه حاکمیت در این اقدام دست داشته است، اجماع قدرتمندی وجود دارد و هیچکس در دولت درباره این موضوع بحث نمی‌کند.»

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» دیروز نوشت که سیا فایل صوتی قتل خاشقچی را شنیده است و نوشت: «بنابر گفته‌های منابع آگاه، مقامات سیا به فایل صوتی ضبط شده که مقامات ترکیه می‌گویند ثابت می‌کند خاشقچی را تیم عوامل سعودی به قتل رسانده و تکه‌تکه کرده است، گوش فرا داده‌اند اگر این امر تائید شود، صدای ضبط شده مزبور باور روایت سعودی‌ها توسط کاخ سفید را سخت می‌کند که می‌گوید مرگ خاشقچی یک اتفاق بوده است».

واشنگتن‌پست در این خصوص از یک سخنگوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سوال کرده بود، اما وی حاضر به پاسخگویی نشده است.

خاشقچی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که برای واشنگتن‌پست قلم می‌زد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) بعد از مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، ناپدید شد و بعد از تحقیقات مشخص شد که وی به دست تیمی ۱۵ نفره به قتل رسیده، جسد وی تکه تکه شده و در نهایت با اسید از بین رفته است.

تحقیقات ترکیه در این خصوص هنوز ادامه دارد و نتیجه نهایی اعلام نشده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هم دیروز شنبه گزارش داد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم سعودی دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را صادر کرده است.

 

پمپئو: به روابط خود با سعودی ها ادامه می دهیم

 

وزیر خارجه آمریکا با تکرار جملاتی که در بیانیه دونالد ترامپ در حمایت از سعودی ها آمده بود، گفت به روابط خود با آنها ادامه می دهیم.
مایکل پمپئو عصر سه شنبه پس از دیدار مولود چاووش اغلو همتای ترکیه ای خود که در واشنگتن انجام شد در نشست خبری شرکت کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی که گویا حاوی اسرار مهمی از پشت پرده خاندان سعودی هم بوده است، این مطلب را مطرح کرد و افزود: ما درباره قتل خاشقچی اقدامات شدیدی انجام دادیم و ۱۷ نفر از عوامل درگیر در آن را تحریم کردیم.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که روابط ما با سعودی ها به خصوص پس از قتل خاشقچی به کجا خواهد رسید، گفت: در جهان بسیار بدی به ویژه در خاورمیانه به سر می بریم. منافع بسیار مهمی برای آمریکا وجود دارد، نه فقط برای آمریکایی هایی که در کشورمان ساکن هستند بلکه برای آمریکایی هایی که در عربستان ساکن هستند هم اهمیت دارد.

پمپئو ادامه داد: وظیفه دولت ها مراقبت از امنیت ملی و شهروندانش است، آمریکا روابط خودش را با پادشاهی سعودی ادامه خواهد داد. محافظت از آمریکایی ها یک تعهد بلند مدت ما است و ما به مراقبتمان از آنها در سراسر جهان ادامه خواهیم داد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ترامپ به قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری با سعودی ها اشاره کرده در حالی که تا کنون تنها ۱۴ میلیارد دلار آن عملیاتی شده است، گفت: این قرارداد تسلیحات دفاعی است و مذاکراتی داریم که با دقت آن را دنبال می کنیم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: نمی توانم بگویم که این قرارداد به طور کامل عملی خواهد شد یا خیر. اما مذاکرات مربوط به آن بین آمریکا و سعودی ها به درستی انجام خواهد شد.

پمپئو همچنین به سفر زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به منطقه اشاره کرد و گفت: با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی این کشور گفت و گو کرده است. همه افغان ها باید برای برقراری صلح در این کشور تلاش کنند.

وی درباره کره شمالی هم اظهار کرد: از کره شمالی می خواهیم که به همه تعهدات مشترک مان باقی بماند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهاراتش درباره بهبود روابط با ترکیه پس از آزادی کشیش برانسون سخن گفت و افزود: نگرانی های دو طرف هم مطرح شد. ما همچنین نسبت به رفتار ترکیه با بخشی از شهروندانش نگران هستیم و درباره یافتن راه حلی برای درگیری های سوریه هم صحبت کردیم.

 

احتمال عزل بن سلمان قوت گرفت/رونمایی از ولیعهد جدید عربستان

 

کی از ستون‌نویس‌های شناخته‌شده نشریه «واشنگتن‌پست» به نقل از منابع مطلع نوشته منتقدان ولی‌عهد کنونی سعودی در حال جمع شدن حول محور «احمد بن عبدالعزیز» هستند.
«دیوید ایگناتیوس» ستون‌نویس مطرح روزنامه «واشنگتن‌پست» بامداد جمعه (به وقت تهران) از شکل‌گیری جریانی در عربستان سعودی حول تنها فرزند زنده و به سلطنت‌نرسیده بنیانگذار حکومت سعودی خبر داده است.
وی در یادداشتی با موضوع لزوم تحقیق و تفحص کنگره از عملکرد سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در موضوع مفقود شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، نوشته است: «منابع سعودی به من می‌گویند کسانی که با “محمد بن سلمان” [ولی‌عهد سعودی] مخالف هستند، به صورت پنهانی دارند گرد شاهزاده “احمد بن عبدالعزیز” آخرین پسر باقی‌مانده شاه “عبدالعزیز ابن سعود” جمع می‌شوند.»
ایگناتیوس سپس این سوال را مطرح می‌کند که «آیا آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده هیچ ارزیابی‌ای درباره دیدگاه‌های احمد و چشم‌انداز سیاسی او در اختیار کاخ سفید قرار داده‌اند؟ آیا او این پادشاهی را بعد از زلزله محمد بن سلمان آرام می‌کند یا او هم بر این بی‌ثباتی می‌افزاید؟»
احمد بن عبدالعزیز که گفته می‌شود سی و یکمین پسر ابن سعود است، از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۲ معاون وزیر کشور عربستان سعودی بود و برای مدت کوتاهی هم وزیر کشور شد. او در نوامبر گذشته و ساعاتی پیش از بازداشت یازده نفر از شاهزادگان توسط بن سلمان، موفق به فرار و عزیمت به آمریکا شد.
او چندی پیش زمانی که گروهی از معترضان به جنگ یمن در لندن در برابر منزل او شعار می‌دادند، به میان آن‌ها رفت و گفت باید حساب آل سعود را از سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان جدا کنند. او از معترضان خواست از شاه و ولی‌عهدش انتقاد کنند.
در روزهای اخیر انتشار جزئیات بیشتر از نحوه مرگ احتمالی «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، فشار بر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و زمزمه‌ تلاش برای یافتن جایگزینی برای او را افزایش داده است.
نشریه «فیگارو» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که هیأت بیعت عربستان سعودی همزمان با بالا گرفتن بحران مرتبط با خاشقچی، تشکیل جلسه داده و در حال بررسی جایگزین‌های احتمالی برای محمد بن سلمان است. بنا بر گزارش این روزنامه، احتمال دارد «خالد بن سلمان» سفیر کنونی عربستان سعودی در واشنگتن به عنوان نایب ولی‌عهد انتخاب شده و پس از مدتی با کنار رفتن محمد بن سلمان، ولی عهد شود.

بازی دو سر باخت ترامپ در ماجرای خاشقچی/ حمایت پادشاه عربستان از ولیعهد در آستانه موضع رسمی کاخ سفید درباره قتل جمال خاشقچی

شفقنا- رئیس جمهور دونالد ترامپ می گوید که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی تاکنون بیش از پنج بار در صحبت رو در رو با او داشتن هر گونه نقشی در ماجرای قتل جمال خاشقچی را انکار کرده است؛ و شاید آمریکا هیچ وقت از حقیقت این داستان که آیا او واقعا درگیر این قتل بوده یا نه؛ هرگز سر در نیاورد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، جنیفر جاکوبز در بلومبرگنوشت: روز جمعه در جریان ضبط گفتگویی با کریس والاس برای برنامه اخبار یک شنبه فاکس نیوز، ترامپ در پاسخ به پرسشی که می گفت «آیا ممکن نیست انکارهای شاهزاده محمد بن سلمان دروغ باشند » تنها به این جملات بسنده کرد: خب، چه کسی می دونه؟ آیا واقعا کسی می دونه راست می گه یا دروغ؟!

شماری از بنگاه های خبری از جمله واشینگتن پست و نیویورک تایمز گزارش داده اند که سیا در تحقیقاتش در زمینه پرونده قتل ماه گذشته جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان به این نتیجه رسیده که دستور ترور این روزنامه نگار منتقد سعودی مستقیما از سوی محمد بن سلمان صادر شده است؛ که این در تناقض کامل با ادعاهای حکومت سعودی قرار می گیرد که هر گونه نقشی در این ماجرا را انکار می کند. واشینگتن پست در این زمینه نوشته که مقامات رسمی سیا به تحقیقات خود که بر اساس استاد و مدارک و منابع متعدد اطلاعاتی به انجام رسیده است، اطمینان کامل داشته و آن را کاملا موثق می دانند.

ترامپ روز یک شنبه گفت که ایالات متحده تا روز سه شنبه گزارش کاملی درباره این قتل تنظیم و صادر خواهد کرد. اما ترامپ این نکته را که سیا در تحقیقاتش به نتیجه روشن رسیده و درباره نقش بن سلمان در ترور قضاوت کرده است، رد کرد و گفت که این سازمان اطلاعاتی هنوز ارزیابی کاملی از ماجرا ارائه نداده است. او گفت: هنوز خیلی زود است و گزارشی که تنظیم شده بر اساس مراحل ابتدایی تحقیقات است.

دونالد ترامپ در برنامه اخبار یک شنبه فوکس نیوز نیز به والاس گفت که شاهزاده بهش گفته که نقشی در ماجرا نداشته. به گفته ترامپ « شاید بیش از پنج بار در شرایط متفاوت که آخرینش همین پنج دقیقه پیش بود » شاهزاده بن سلمان صدور دستور ترور خاشقچی را انکار کرده است . ترامپ همچنین گفت که شاهزاده « البته کسانی را دارد که خیلی بهش نزدیک هستند و اتفاقا چند نفر از آن ها در جریان این اتفاق هم درگیر هستند ».

واکنش رئیس جمهور به گزارش هایی که حکایت از نقش مستقیم بن سلمان در ماجرای ترور خاشقچی داشتند، شبیه واکنشی است که او چندی پیش به سلسله گزارش هایی درباره نقش داشتن روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا نشان داد. او در این مورد چندین و چند بار درباره نتایج تحقیقات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درباره نقش مستقیم روس ها در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ که به انتخاب خود دونالد ترامپ انجامید، ابراز تردید کرده و حتی از صحبت های خود ولادیمیر پوتین در انکار هر گونه دخالتی در انتخابات آمریکا هم مثال آورده است.

ترامپ درباره نوار صوتی به دست آمده درباره صحنه قتل هم که گفته می شود توسط رجب طیب اردوغان به دولت آمریکا تحویل شده؛ هم گفته که « من آن نوار را گوش نکردم، چون خیلی ناراحت کننده و ترسناک بود. من البته بدون این که آن نوار را گوش داده باشم می دانم که در آن چه چیزی وجود دارد و چه چیزی گفته می شود. آن نوار خیلی خشن بود، خیلی حیوان صفتانه و وحشیانه و ترسناک».

شماری از قانونگذاران آمریکا بعد از قتل خاشقچی خواهان سختگیری بیشتر آمریکا علیه عربستان سعودی شده اند. دولت ترامپ هفته گذشته اعلام کرد هفده نفر از سعودی ها را که در این ترور نقش داشتند، مشمول تحریم های مالی قرار داده؛ که البته نامی از ولیعهد در این فهرست نبود. منتقدین دولت در کنگره این تحریم ها را ناکافی عنوان کردند.  خود ترامپ اما در گفتگوی شبکه فاکس تحریم ها را « تحریم های بسیار سنگین علیه گروهی از سعودی ها » نامید. البته او ابراز نگرانی کرد که مبادا تحریم ها به رابطه عربستان سعودی با آمریکا آسیب بزند.

دست در دست

«عربستان سعودی نقش مهمی در خاورمیانه بر علیه ایران بازی می کند، ولی آمریکا حتی در این ماموریت نیز به ولیعهد محمد بن سلمان اطمینان کافی ندارد ». این جملات را آدام شیف نماینده دموکرات کالیفرنیا که گفته می شود بر صندلی ریاست کمیته اطلاعات خواهد نشست، عنوان می کند و ادامه می دهد که « هر رژیمی که درگیر پرونده ای چون ترور یا قتل روزنامه نویسی چون جمال خاشقچی باشد، آمریکا نباید با او دست در دست هم قدم بزند و روابط دوستانه ای با آن کشور برقرار کند ».

سناتور جمهوری خواه جف فلیک از آریزونا هم که در کمیته روابط خارجی مجلس سنا از منتقدین دونالد ترامپ است، به سی ان ان گفته که سازمان ملل متحد نباید به خاطر وابستگی هایش به عربستان سعودی در این قضیه ساکت باشد: چیزهایی هست که خیلی زود باید با آن ها رو در رو شویم. امیدوارم این موضوع با اعتماد و صداقت به وقوع پیوندد،  نه بر این پایه که ما منافع زیادی در عربستان داریم و سرمایه گذاری زیادی روی رابطه مان با ولیعهد بن سلمان انجام داده ایم ».

سناتور جمهوری خواه لینزی گراهام نیز که عضو کمیته قضایی سناست، درباره بن سلمان گفته که ولیعهد غیر منطقی و نا آگاه است. گراهام می گوید که « او آسیب زیادی به روابط آمریکا و عربستان وارد آورده است ».

حمایت پادشاه عربستان از ولیعهد 

پادشاه عربستان که در بحبوحه واکنش های جهانی علیه این کشور بعد از قضیه قتل جمال خاشقچی در مجلس شورای سعودی حضور یافته بود، در سخنرانی کوتاهی که ایراد کرد، اگر چه درباره سیاست های این کشور سخن گفت، اما درباره مهم ترین مساله این روزهای کشورش یعنی ماجرای قتل جمال خاشقچی کلمه ای بر زبان نیاورد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از الجزیره، پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز روز گذشته وظایف سیستم قضایی کشورش در جهت « خدمت به اجرای عدالت» را با صدای بلند یاداور شد، ولی از هر گونه اشاره مستقیم به ترور روزنامه نویس واشینگتن پست خودداری کرد.

خاشقچی که یکی از منتقدان ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی محمد بن سلمان بود، دوم نوامبر در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. هفته گذشته مراجع قضایی عربستان اعلام کردند که پنج نفر از مظنونین مرتبط با ترور خاشقچی را به مجازات اعدام محکوم کرده اند.

سخنرانی پادشاه ۸۲ ساله سعودی ها ذر زمانی انجام شد که گروهی از اعضای کنگره آمریکا در پی اعلامیه سازمان سیا که اعلام داشت نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقچی واضح و روشن است، عربستان سعودی را محکوم کردند.

پادشاه در سخنرانی کوتاهش یک بار دیگر حمایت خود را از تلاش های سازمان ملل متحد برای پایان بخشیدن به جنگ در یمن تکرار کرد و گفت که مساله فلسطین همچنان یکی از اولویت های سیاسی این کشور است. شاه سلمان همچنین اظهار داشت که عربستان از راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت می کند و در ادامه هم خواستار حمایت مجامع بین المللی برای توقف برنامه های اتمی و موشک های بالیستیک ایران شد. پادشاه در اشاره به ولیعهد هم به این نکته اشاره کرد که « او روی پیشرفت توانایی های انسانی و تربیت یک نسل جدید برای آینده این کشور تمرکز کرده است.»

مروان کابالان مدیر مرکز عربی تحقیقات و مطالعات سیاسی به الجزیره گفت که شاه سلمان بر خلاف عقیده خیلی ها به قضیه خاشقچی اشاره کرده، اما با هدفی مشخص: فکر می کنم سلمان در سخنرانیش خواست به تمام دنیا بگوید که پشت پسرش ایستاده و از او حمایت می کند.»

به عقیده این کارشناس سیاسی سخنان شاه سلمان حاوی دو فراز مهم بود: یکی آن جایی بود که درباره مسایل اقتصادی و چشم انداز عربستان محمد بن سلمان در سال ۲۰۳۰ صحبت کرد و دیگری هم جایی بود که پادشاه درباره اعتمادش به سیستم قضایی کشور حرف زد. در کل شاه سلمان با حرف هایش به دنیا نشان داد خواهان گذر از شرایط فعلی و رسیدن به جایگاه سنتی همیشگی اش در مناسبات بین المللی است.

با بدتر شدن داستان خاشقچی؛ آمریکا باید در نهایت بازی را جدی بگیرد

در حالی که مقامات سیا به این نتیجه رسیده اند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقچی روزنامه نویس واشینگتن پست را صادر کرده، مقامات رژیم سعودی این را تنها یک ادعا دانسته و وجود بحران در روابط آمریکا و عربستان سعودی را انکار می کنند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، پیتر برگن، تحلیلگر امنیت ملی در سی ان اننوشت: بن سلمان که علاوه بر بحران خاشقچی به دلایل گوناگونی چون جنگ فاجعه بار یمن، تیرگی روابط عربستان با کشور هم زبان وهمسایه شان قطر، ربودن نخست وزیر لبنان و البته بازداشت بیش از دویست نفر از بزرگان و بازرگانان سعودی در یک هتل لوکس در ریاض و درخواست صدها میلیون دلار برای اعطای آزادی به آن ها تحت فشار بوده؛ این روزها بعد از افشای نقشش در ماجرای قتل جمال خاشقچی رابطه خود کشورش با آمریکا را هم در خطر می بیند.

درباره اهمیت رابطه عربستان و آمریکا همین بس که ترامپ به دلیل رابطه عالی دامادش جرارد کوشنر ۳۷ ساله با محمد بن سلمان ۳۳ ساله حتی نیازی هم به منصوب کردن سفیر جدیدی در این کشور ندیده بود. اما سه شنبه گذشته دولت ترامپ ژنرال بازنشسته چهار ستاره جان ابی زید را به عنوان سفیر جدید آمریکا در ریاض منصوب کرد. این حکم از سوی مجلس آمریکا نیز تایید شد. گفته می شود قرار است ابی زید در ریاض در ارتباط کامل با بن سلمان باشد و او را در اتخاذ تصمیماتی منطقی مشاوره دهد.

برای پست سفارت آمریکا در عربستان یافتن گزینه ای بهتر از جان ابی زید دشوار است. این ژنرال ۶۷ ساله که عربی را فصیح حرف می زند و زمانی هم ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه را اداره می کرده، با تجارب طولانی مدتش در خاورمیانه آگاهی و کارایی لازم را برای ایفای نقش در منطقه دارد و از سوی دیگر واجد جذبه ای هم هست که بتواند روی آرا و نظرات رئیس جمهور ترامپ نیز تاثیرگذار باشد.

 

درخواست رئیس سابق سیا از ترامپ درباره قاتلان اصلی خاشقجی

رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا گفت رئیس جمهور باید آنانی را که در قتل روزنامه‌نگار سعودی مسئولیت اصلی را داشته‌اند در فهرست تحریم‌شدگان قرار بدهد.
درخواست رئیس سابق سیا از ترامپ درباره قاتلان اصلی خاشقجی 

لئون پانه‌تا، رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) با اشاره به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در واشنگتن ساکن بود از وجود شواهد متقن مبنی بر دست داشتن ولیعهد سعودی در قتل او خبر داد و گفت: رئیس جمهور ترامپ باید آنانی را که مسئولیت داشتند در فهرست تحریم شدگان قرار بدهد.

لئون پانه‌تا گفت: «آن‌ها شواهد و ادله‌ کافی گردهم آوردند و با اطمینان گفتند ولیعهد سعودی مستقیما از عربستان بر اجرای عملیات (قتل) خاشقجی نظارت داشت. این همان اطمینان خاطر است و به این معنی است که شواهد متقن و بسیار شفاف در این زمینه وجود دارد، صادقانه اگر بخواهم بگویم دیگران هم این حقیقت را خواهند پذیرفت از جمله ترکیه می‌پذیرد که رئیس جمهور (ترامپ) یافته‌های جاسوسی و اطلاعاتی و نیز حقایق را نادیده می‌گیرد و در برابر این رفتار و عملکرد کسانی که فردی را در سفارت خودشان کشته و قطعه قطعه کرده اند، موضع گیری نمی‌کند. در چنین شرایطی، ناکامی در اتخاذ موضعی قوی، پیامی بسیار روشن برای دنیا به همراه دارد مبنی بر اینکه اگر کشوری چنین رفتاری با مخالفانش داشته باشد آمریکا هیچ اقدامی نخواهد کرد.»

یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه‌ آمریکا که نتایج بررسی و ارزیابی سیا را درباره قتل خاشقجی دیده گفت: «همچون روز روشن است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، فرمان قتل روزنامه نگار منتقد خاندان سلطنتی را خود شخصا صادر کرده است.»

پانه‌تا افزود: رئیس جمهور دونالد ترامپ از سرزنش کردن ولیعهد اکراه دارد و قرار است گزارشی کامل درباره‌ی قتل خاشقجی دریافت نماید.