نماینده «موسیاد» در تهران: تجارت ترکیه و ایران متوقف نخواهد شد

 

 

نگام ، بین الملل _ نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه «موسیاد» در تهران در گفت‌وگو با آناتولی تصریح کرد تحریم های جدید محدودیت هایی ایجاد کرده است، اما تجارت ترکیه و ایران ادامه خواهد داشت.

 

به گزارش آناتولی فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه «موسیاد» در ایران، به عنوان یک کار آفرین خارجی که از ۱۳ سال گذشته در این کشور فعالیت های اقتصادی انجام می دهد، در ارتباط با تاثیرات تحریم های اخیر آمریکا بر تجارت دو کشور به خبرنگار آناتولی گفت: هم اکنون پرداخت ها به شکل مبادله صورت می گیرد، هم اکنون انتقال وجه از سوی بانک یک مقدار دشوارتر است، اما از طریق صرافی ها این اقدامات صورت می گیرد.

وی افزود: شرکت هایمان برای ادامه تجارت شان و قرار نگرفتن در شعاع تحریم ها از این روش ها استفاده می کنند. در این چارچوب محدودیت هایی ایجاد شده است، اما تجارت بین دو کشور متوقف نخواهد شد.

«مشکلی درانتقال پرداخت‌های مواد غذایی و دارویی از طریق بانک وجود ندارد»

چایاباتماز که یک کارخانه پی وی سی در تهران راه اندازی کرده است، خروج بانک های ایرانی از سیستم سوئیفت را عامل اصلی دشواری تبادل وجه دانست و گفت: بر اساس قرارداد بین ترکیه و ایران، پول‌های حاصل از فروش نفت و گاز به خلق بانک ترکیه سپرده شده و به صورت ریال و لیر در اختیار صادر و وارد کنندگان قرار می گیرد. حدود ۱۰ سال است که تجارت از طریق واحدهای پول ملی ترکیه و ایران ادامه دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: هم اکنون خلق بانک ترکیه مبالغ مربوط به خرید و فروش برخی کالاهای پتروشیمی و معدنی که در لیست تحریم قرار دارند را نپذیرفته و عودت می دهد، اما این امر در کالاهای مواد غذایی و دارویی صدق نمی کند.

«دور جدید تحریم ها ممکن است شکاف‌هایی در اقتصاد ایران ایجاد کند»

این سرمایه گذار ترک در قیاس وضعیت اقتصادی ایران در دوره جدید تحریم ها با تحریم های پیشین خاطرنشان کرد: تحریم های قبلی مانند یک سکته قلبی بر بدنه ایران بود. البته آن دوره وضعیت اقتصادی این کشور بهتر بود. تولید ناخالص ملی ایران در آن دوره در سطح ۶۰۰ میلیارد دلار قرار داشت و قیمت هر بشکه نفت خام نیز در حدود ۱۰۰-۱۱۰ دلار بود و تقریبا با مشکلات کمتری سپری شد.

وی همچنین تصریح کرد: پس از آن تحریم ها تولید ناخالص ملی به سطح کمتر از ۴۵۰ میلیارد دلار کاهش یافت و با توجه به این که جامعیت دور جدید تحریم ها گسترده تر از سابق است، در صورت ادامه آن ممکن است شکاف های جدی در اقتصاد ایران بوجود بیاید. هم اکنون نیز پیش بینی ها در مورد رشد اقتصادی ایران در سال جاری و سال آینده به شکل منفی مطرح شده است.

چایاباتماز افزود: همانطور که می دانید دور جدید تحریم ها، شامل فروش نفت و مواد پتروشیمی که اغلب فروش آن توسط دولت صورت می گیرد، شده است. قبلا تنها بخش خصوصی در تنگنا قرار داشت، اما با این وضعیت درآمد دولتی نیز با مشکل مواجه خواهد شد. احتمال می دهیم که در روزهای آینده شاهد نوسانات ارزی باشیم.

وی که همزمان دارای شرکت مشاورتی در زمینه خرید ملک و سرمایه گذاری، در ارتباط با وضعیت سرمایه گذاری در ایران نیز گفت: به موجب قانون سرمایه گذاری اتباع خارجی که در سال ۲۰۰۵ در ایران به تصویب رسیده، شرکت‌هایی با سرمایه ۱۰۰ درصد خارجی در این کشور تشکیل می شود و همچنین می توانند از حمایت های دولتی نیز بهره مند شوند.

گفتنی است تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل بخش های انرژی، مالی و دریایی این کشور که در چارچوب توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ لغو شده بود ۴ نوامبر آغاز شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در لیست تحریم‌های جدید این کشور علیه ایران که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد نام بیش از ۷۰۰ نفر، سازمان، هواپیما و کشتی را جای داد.

در این لیست بیش از ۳۰۰ شهروند ایرانی، بیش از ۱۰۰ نهاد وابسته به بخش حمل و نقل انرژی، بیش از ۲۰۰ کشتی، ۷۰ موسسه مالی از جمله ۵۰ بانک ایرانی، شرکت هواپیمایی ایران و ۶۷ هواپیما عنوان شده است.

در میان بانک های مورد تحریم ایران؛ بانک ملی، آریان، آینده، قوامین، سپه، صنعت و معدن، تجارت و شمار دیگری از بانک های این کشور به چشم می خورد. شرکت ملی نفت ایران و نهادهای مربوطه آن در خارج از این کشور نیز در لیست تحریم‌های جدید قرار گرفتند.

شرکت کشتیرانی ایران، شرکت ملی تانکر ایران و ۲۱۱ کشتی تحت کنترل و ۶۵ شخص حقیقی و حقوقی مربوطه از جمله دیگر نهادهای ایرانی تحت تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور هستند.