ترکیه و اتحادیه اروپا در مورد ایران به توافق رسیدند

 

 

نگام ، بین الملل _ مسئولین اتحادیه اروپا و ترکیه در بیانیه نشست مشترک خود تاکید کردند که ایران باید به بهره برداری اقتصادی بعد از تحریم ادامه دهد.

 

به گزارش آناتولی ژوهانس هان مسئول توسعه و سیاست های همسایگی و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در آنکارا به سر می برند در بیانیه مشترک بعد از دیدار با مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بر اهمیت ادامه بهره برداری اقتصادی ایران بعد از برداشته شدن تحریم ها تاکید کردند.

این دو مسئول اروپایی که در جلسه گفتگوی عالی سیاسی ترکیه و اتحادیه اروپا در آنکارا شرکت کرده بوند در بیانیه مشترک خود با تاکید بر اهمیت روابط استراتژیک ترکیه با این اتحادیه آورده اند: عزم خود را برای ادامه گفتگوی صادقانه بین طرفین و همکاری در زمینه منافع مشترک به روز رسانی کردیم.

در بیانیه مذکور همچنین با ابراز خرسندی از شروع به کار مجدد گروه اقدام اصلاح آمده است: طرف ترکیه ای منطبق با بیانیه ۲۹ اوت ۲۰۱۸ خود مجددا بر عزم خود برای اصلاحات در زمینه حاکمیت قانون و حقوق اساسی تاکید کرد.

مسئولین بلند پایه اروپایی در بیانیه خود با تاکید بر اراده مصمم برای افزایش همکاری در مبارزه با تروریسم تصریح کرده اند: مبارزه با تامین مالی تروریسم٬ اقدامات برای مقابله با افراطی گری٬ جلوگیری از بازگشت تروریست های داعش٬ امنیت هوایی و نزدیکی بیشتر سازمان های اروپایی و ترکیه از موضوعات مهم در همکاری های طرفین است.

بیانیه مذکور در خصوص بحران سوریه آورده است: ترکیه سخاوتمندی بی نظیری در زمینه مهمان نوازی از سوری ها از خود نشان داده است. اتحادیه اروپا و ترکیه شرکای نزدیک در زمینه مدیریت مهاجرت و کمک های انسانی بوده و همکاری خوبی داشته اند.