انتشار اسنادی جدید درباره قتل روزنامه‌نگار سعودی ؛ ولیعهد سعودی خطاب به برادرش: در سریع‌ترین زمان ممکن خاشقجی را ساکت کن

 

نگام ، بین الملل _ آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به فایل تلفنی ضبط شده‌ای دست یافته که در آن «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، به برادر خود دستور داده تا «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را «در سریع‌ترین زمان ممکن ساکت کند.» این خبر را روزنامه حریت روز -پنج‌شنبه- گزارش کرد ، در ادامه به آخرین اخبار پیرامون قتل جمال خاشقچی توجه فرمایید :

 

ترامپ: بن سلمان بیشتر از من از جنایت نفرت دارد/ قتل خاشقچی تقصیر دنیا است

 

ترامپ: بن سلمان بیشتر از من از جنایت نفرت دارد/ قتل خاشقچی تقصیر دنیا است

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید محمد بن‌سلمان اساساً از جنایت متنفر است و اگر جمال خاشقچی تکه تکه شده، تقصیر دنیا است که جای بدی شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه دفاع از سعودی‌ها بر سر نقش مقام‌های عالیرتبه عربستان در قتل «جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، مدعی شد که متهم ردیف اول این داستان یعنی «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی «از این جور کارها تنفر دارد.»
حضور محافظان شخصی بن‌سلمان در تیم ترور خاشقچی و مکالمات تلفنی ضبط‌شده، بسیاری از تحلیل‌گران و حتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را به این نتیجه رسانده که دستور قتل این روزنامه‌نگار منتقد، از سوی ولیعهد جوان سعودی صادر شده است؛ رئیس‌جمهور آمریکا اما یک تنه اصرار دارد که روایت سعودی‌ها از تل خاشقچی، مبتنی بر حقیقت است.

سعودی‌ها می‌گویند تیمی که برای مجاب کردن خاشقچی به بازگشت به کشور به استانبول اعزام شده بود، در میانه عملیات اقناع وی به بازگشت، زیاده‌روی کرده و او را کشته است.

دونالد ترامپ در ادامه حمایت از بن‌سلمان، امرو پنج‌شنبه ۱ آذر ماه در میان خبرنگاران گفت: «من خودم هم از جنایت متنفرم و هم از آنچه در این ماجرا رخ داده و از تلاش برای لاپوشانی آن متنفرم ولی به شما بگویم که ولیعهد بن سلمان، بیش از من از این مسائل نفرت دارد.»

ترامپ دو روز پیش گفته بود شاید بن‌سلمان از ماجرا مطلع بوده و شاید هم مطلع نبوده است. رئیس‌جمهور آمریکا امروز حتی به بودن ردپایی از بن‌سلمان در این جنایت رضایت نداد و با مقصر دانستن همه مردم دنیا در قتل جمال خاشقچی، گفت: «شاید بتوان دنیا به خاطر این جنایت مقصر دانست چون دنیا جای خیلی خیلی بدی شده است.

 

انتشار اسنادی جدید درباره قتل روزنامه‌نگار سعودی:ولیعهد سعودی خطاب به برادرش: در سریع‌ترین زمان ممکن خاشقجی را ساکت کن

 

ولیعهد سعودی خطاب به برادرش: در سریع‌ترین زمان ممکن خاشقجی را ساکت کن

 

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به فایل ضبط‌شده گفت‌وگوی میان ولیعهد عربستان و برادرش درباره روزنامه‌نگار منتقد سعودی دست یافته است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به فایل تلفنی ضبط شده‌ای دست یافته که در آن «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، به برادر خود دستور داده تا «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را «در سریع‌ترین زمان ممکن ساکت کند.» این خبر را روزنامه حریت روز -پنج‌شنبه- گزارش کرد.

به گزارش حریت، «جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا طی سفرش به آنکارا در ماه اکتبر اشاره کرد که به فایلی صوتی مکالمه میان محمد بن سلمان و «خالد بن سلمان» برادرش و سفیر آمریکا در ایالات متحده، دست یافته است. دو برادر در این فایل صوتی به «دردسرها»یی اشاره می‌کنند که انتقادهای خاشقجی از سیاست‌های ریاض برای آن‌ها به بار آورده است.

سیا و ریاض هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

این در حالی است که عربستان پیش‌تر اعلام کرده بود که هیچ‌یک از اعضای خانواده سلطنتی، از جمله محمد بن سلمان، در قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول نقش نداشته‌اند.

 

حریت:فایل صوتی دستور بن‌سلمان به برادرش برای ساکت کردن خاشقچی، در اختیار سیا قرار گرفت

 

 

 

سازمان سیا به فایل صوتی در رابطه با تماس تلفنی دست یافته که در آن ولیعهد عربستان سعودی به برادرش دستور می‌دهد تا هرچه سریع‌تر جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را ساکت کند.

روزنامه حریت روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشت: جینا هاسپل مدیر سازمان سیا در جریان سفر ماه اکتبرش به آنکارا اشاره کرد که این نوار مربوط به مکالمه‌ای میان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و خالد بن سلمان برادرش و سفیر عربستان سعودی در آمریکا است. ظاهرا این دو برادر در جریان این تماس تلفنی درباره مشکلاتی که از انتقادات عمومی خاشقچی در خصوص سیاست‌های ریاض به وجود آمده بوده، صحبت می‌کنند.

در حالی که رسانه‌های ترکیه این اطلاعات درباره این نوار ادعا شده را افشا کردند، سازمان سیا نیز ظاهرا به این نتیجه رسیده که این محمد بن سلمان بوده که دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کرده است. اطلاعاتی که سازمان سیا به دست آورد باعث شد تا جان برنان مدیر سابق این آژانس از کنگره آمریکا بخواهد تا این اطلاعات را غیرعلنی و افشا کند.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با پیشنهاد اعمال تحریم علیه ریاض تقریبا موافق است. ترامپ شخصا روز سه‌شنبه اعلام کرد که سازمان سیا هیچ پاسخ قاطعانه‌ای در خصوص این‌که آیا ولیعهد عربستان سعودی از قتل خاشقچی مطلع بوده یا خیر ارائه نکرده است.

از طرفی جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز گفت، تصور نمی‌کند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دولت عربستان به این یقین رسیده باشند که مسؤول قتل خاشقچی چه کسی است.

 

انتقاد سردبیر واشنگتن پست به مواضع ترامپ درباره قتل خاشقجی: «ترامپ خطاب به جنایتکاران؛ پولو رد کن بیاد و قسر در رو»

 

سردبیر ارشد روزنامه آمریکایی در اعتراض به مواضع رئیس‌جمهور این کشور درباره قتل «جمال خاشقچی» و ادامه حمایت‌هایش از ریاض، در یادداشتی انتقادی، مواضع دونالد ترامپ را حاوی «پیغامی خطرناک» توصیف کرد.

«فرد رایان» سردبیر ارشد تحریریه روزنامه واشنگتن پست معتقد است که مواضع رئیس‌جمهور آمریکا درباره قتل «جمال خاشقچی» نشان‌دهنده شکست رهبری اوست و از کنگره آمریکا خواسته، پا پیش بگذارد.

 

 

رایان به دنبال اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در حمایت از عربستان سعودی و کم اهمیت خواندن قتل «جمال خاشقچی»، ستون نویس مقتول روزنامه واشنگتن پست یادداشتی با این عنوان منتشر کرده است: «پیغام خطرناک ترامپ به حاکمان مستبد: پولو رد کن بیاد و قسر در رو».

این مقام ارشد تحریریه «واشنگتن پست» در یادداشت خود، مواضع و پاسخ‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره قتل خاشقچی و عربستان سعودی را «عجیب و غریب، نادرست و پرت» خوانده است.

رایان نوشت: «یک پیغام واضح و خطرناک به سراسر حاکمان مستبد جهان با این مضمون ارسال شده است: اگر به اندازه کافی پول به رئیس‌جمهور آمریکا بدهید، در این صورت شما به معنای واقعی می‌توانید از [مسئولیت] جنایت هم قسر در بروید».

این عضو ارشد روزنامه واشنگتن پست معتقد است که «رئیس‌جمهور ترامپ، قتل وحشیانه جمال خاشقچی روزنامه‌نگار را ماستمالی کرد».

رایان ادامه داد: «برای بسیاری از همکاران واشنگتن پست، قتل خاشقچی به موضوعی شخصی تبدیل شده است چرا که او همکاری مورد احترام برای ما بوده و نبودش عمیقا حس می‌شود».

وی افزود: «در سراسر این بحران، رئیس‌جمهور (آمریکا) گفته که او به دنبال حفظ “منافع ملی” ما است اما مواضع ترامپ نه تنها سبب تقویت منافع آمریکا نمی‌شود بلکه به این منافع خیانت می‌کند».

مدیر ارشد واشنگتن پست در بخش دیگری از این یادداشت، با تاکید بر بی‌توجهی رئیس‌جمهور آمریکا به «حقوق بشر و آزادی» تاکید کرده که ترامپ در رهبری این کشور «شکست» خورده است.

رایان همچنین از کنگره آمریکا خواسته با توجه به شکست رهبری ترامپ، برای ترویج «ارزش‌های مقدس و منافع پایدار آمریکا بپا خیزد».

 

فرانسه ۱۸ فرد مرتبط با قتل خاشقجی را ممنوع‌الورود کرد

فرانسه ۱۸ فرد مرتبط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستان سعودی را ممنوع‌الورود کرد.

فرانسه 18 فرد مرتبط با قتل خاشقجی را ممنوع‌الورود کرد

پاریس/ یوسف اوزجان/ خبرگزاری آناتولی

وزارت امور خارجه فرانسه ۱۸ تبعه سعودی مرتبط با حادثه قتل جمال خاشقجی را مورد تحریم قرار داده و ورود آنها به خاک فرانسه را ممنوع اعلام کرد.

در اطلاعیه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه فرانسه با اشاره به ثبت اسامی این افراد در فهرست ممنوع‌الورود تمام کشورهای منطقه شنگن عضو اتحادیه اروپا، آمده است: ممکن است این تحریم را با توجه به روند تحقیقات درباره پرونده خاشقجی گسترش دهیم یا تجدید نظر کنیم. ما می خواهیم تمامی حقایق این پرونده برملا شود. انتظار ما از مقامات ریاض این است تا پاسخ شفاف، جامع و کامل ارائه کنند.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز چند روز پیش طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران در مرکز مطبوعاتی فدرال این کشور اعلام کرد که ۱۸ تبعه عربستان به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی ممنوع‌الورود شده‌اند.

 

 

رسانه های آمریکا با استناد به گزارش وزارت خارجه این کشور در ۲۰۱۷:عربستان سال ۲۰۱۶ خاشقجی را به دلیل انتقاد از ترامپ ممنوع الکار کرده بود / در آن زمان ترامپ رئیس جمهور نبود / او برای جلوگیری از بازداشتش به آمریکا رفت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی زمانی که در سال ۲۰۱۶ در کشورش بود به دلیل انتقاد آن زمانش از دونالد ترامپ ممنوع الکار شد و برای اینکه بازداشت نشود به آمریکا سفر کرد. نکته قابل توجه این است که این اطلاعاتی که رسانه‌های آمریکایی روز چهارشنبه منتشر کردند در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۷ در بخش مربوط به عربستان آمده بود.

رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی زمانی که در سال ۲۰۱۶ در کشورش بود به دلیل انتقاد آن زمانش از دونالد ترامپ ممنوع الکار شد و برای اینکه بازداشت نشود به آمریکا سفر کرد.

 

به گزارش ایسنا، نکته قابل توجه این است که این اطلاعاتی که رسانه‌های آمریکایی روز چهارشنبه منتشر کردند در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۷ در بخش مربوط به عربستان آمده بود.

براساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، جمال خاشقجی روزنامه‌نگار کشته شده واشنگتن پست پس از انتقاد از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۶ ممنوع الکار شده بود.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، براساس گزارش مذکور درباره وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی توسط وزارت خارجه آمریکا اعلام شد که در سپتامبر ۲۰۱۷ خاشقجی در یک تبعید خودخواسته به آمریکا آمد، زیرا وی با خطر بازداشت در کشورش به دلیل یادداشت‌هایش مواجه بود.

براساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، گزارش مذکور وزارت خارجه آمریکا در آن زمان اشاره کرده بود، عربستان روزنامه الحیاه را که خاشقجی در آن کار می‌کرد، بست و او را از کار کردن، حضور در شبکه‌های تلویزیونی و مشارکت در هر کنفرانس و سخنرانی منع کرد.

طبق این گزارش، خاشقجی بعد از مدت کوتاهی بعد از لغو ممنوعیتش از ترس اینکه از سوی مقامات سعودی بازداشت نشود، به آمریکا رفت.

این گزارش روشن می‌سازد، خاشقجی بعد از آمدن به آمریکا شروع به انتقاد از دولت عربستان در زمینه‌های متعدد نظیر سیاستش در یمن و آزادی مطبوعات در عربستان و مسائل دیگر کرد و در عین حال تصریح کرد که در صورت بازگشتش به عربستان بازداشت خواهد شد.

خاشقجی در نوشته‌هایش که به دلیل آنها با فشار عربستان روبه‌رو شده گفته بود، سیاست خارجه ترامپ متناقض است و انتظار چیزی از او به عنوان رئیس‌جمهوری با آنچه از او به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری می‌رود، امید واهی است.

ترامپ روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای درباره روابط واشنگتن و ریاض گفت: آمریکا قصد دارد شریک قوی برای عربستان باقی بماند و هدف از آن حفظ منافع خود و اسرائیل و بقیه کشورهای هم‌پیمان واشنگتن در منطقه است.

 

درخواست همکار خاشقجی از کنگره برای رسیدگی به اتهام‌های عربستان

 

درخواست همکار خاشقجی از کنگره برای رسیدگی به اتهام‌های عربستان

 

باتوجه به بی‌تفاوتی رییس‌جمهوری آمریکا، دبیر و همکار «جمال خاشقجی» از کنگره برای مجازات عربستان کمک خواست.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «کارن عطیه» همکار و دبیر جمال خاشقجی، امروز-چهارشنبه- با انتشار پیامی در توییتر از کنگره آمریکا خواست به پرونده قتل این روزنامه‌نگار سعودی و مساله دست‌داشتن مقام‌های ارشد عربستانی در آن، رسیدگی کند.

کارن از کنگره خواست درباره روابط «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا و «جرد کوشنر» دامادش با عربستان تحقیق کند تا دلیل چشم‌پوشی دولت این کشور از مجازات کردن مقام‌های سعودی فاش شود.

دبیر خاشقجی نوشت: «محو شدن در غم و خشم حاصل از موضع‌گیری ترامپ به نفع رژیمی که به راحتی روزنامه‌نگاران صلح‌آمیز را در کنسولگری سلاخی می‌کند، بسیار راحت است. اما امید هنوز از دست نرفته است. کنگره باید وارد عمل شده و مردم آمریکا باید حمایت کنند.»

 

 

دانمارک صادرات سلاح به عربستان را متوقف کرد

دولت دانمارک به دلیل اوضاع یمن و قتل جمال خاشقجی، صادرات سلاح به عربستان را به حالت تعلیق درآورد. پرونده قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن علت اتخاذ این تصمیم اعلام شده است. این تعلیق شامل برخی فناوری ها که قابلیت کاربرد دوگانه دارند، نیز می شود.

دولت دانمارک مجوز صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی را به حالت تعلیق درآورد.

پرونده قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن علت اتخاذ این تصمیم اعلام شده است.

وزیر خارجه دانمارک گفت:‌ دانمارک تصمیم گرفته است تا مجوز صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی را به خاطر قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد و همین طور اوضاع یمن، متوقف کند.

وی افزود: این تصمیم بعد از گفتگوهای اخیر با دیگر وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی گرفته شد. این تعلیق همچنین شامل برخی فناوری ها که قابلیت کاربرد دوگانه دارند، نیز می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ رویترز به عادل الجبیر: به تلاش‌ها در درون خاندان سعودی برای کنار زدن بن سلمان باور داریم / گزارش ما بر پایه اظهارات سه منبع نزدیک به هیأت حاکمه بود

 

خبرگزاری رویترز بامداد پنجشنبه با دفاع از گزارش خود مبنی بر تلاش‌های دربار سعودی برای تغییر «محمد بن سلمان» و در پاسخ به اظهارات عصر چهارشنبه «عادل الجبیر» که اساسا این موضوع را بی اساس خوانده بود، اعلام کرد: به یافته‌های خود مبنی بر وجود تلاش در درون خاندان سلطنتی سعودی برای تغییر ولیعهد کنونی باور داریم.

به گزارش ایرنا، رویترز با متقن خواندن گزارش خود برای تغییر بن سلمان، افزود: گزارش ما درخصوص وجود تلاش‌ها برای جایگزینی، بر پایه سه منبع نزدیک به هیأت حاکمه بوده است.
یک روز پس از انتشار گزارش رویترز که به نقل از سه منبع آگاه و نزدیک به هیأت حاکمه سعودی منتشر شد، الجبیر عصر چهارشنبه اخبار منتشر شده در خصوص جایگزینی بن سلمان به خاطر دست داشتن در قتل جمال خاشقچی را رد کرد.
به دنبال انتشار تایید خبر کشته شدن خاشقچی به دستور مستقیم بن سلمان، منابع نزدیک به دربار پادشاهی عربستان روز چهارشنبه به رویترز گفتند؛ موج انتقاد‌های بین‌المللی از قتل خاشقچی شماری از اعضای خاندان سعودی را بر آن داشته تا مانع پادشاهی «محمد بن‌سلمان» شوند.
این منابع گفته‌اند؛ ده‌ها عضو صاحب نفوذ خاندان سلطنتی سعودی به دنبال تغییر جانشین ملک سلمان هشتاد و دو ساله هستند؛ اما تا زمانی که او در قید حیات باشد دست به این اقدام نمی‌زنند.
آن‌ها گفته‌اند: بعید است که سلمان دست به اقدامی علیه پسر محبوب خود یعنی محمد بن سلمان بزند. رویترز به نقل از این منابع می‌گوید؛ اعضای خاندان سلطنتی در حال رایزنی برای جانشینی احتمالی «احمد بن عبدالعزیز» برادر کوچکتر سلمان و عموی محمد هستند.
طبق این گزارش، احمد بن عبدالعزیز تنها برادر تنی ملک سلمان است که از حمایت اعضای خاندان سلطنتی، نیرو‌های امنیتی و کشور‌های غربی برخوردار است.
شاهزاده بن عبدالعزیز پس از یک سفر دو و نیم ماهه به خارج کشور در ماه اکتبر (مهرماه گذشته) به ریاض بازگشت.
در طول سفر بن عبدالعزیز در لندن و در واکنش به یک تظاهرات اعتراضی علیه خاندان سلطنتی عربستان؛ ظاهراً از حاکمان کشور انتقاد کرد.
گفته می‌شود که عبدالعزیز یکی از تنها سه فردی است که در نشست شورای «هیأت بیعت» با ولیعهدی بن‌سلمان مخالفت کرده بود.
منابع آگاه سعودی همچنین گفته‌اند که مقام‌های ارشد آمریکایی در مذاکرات خود با مقام‌های عربستان در هفته‌های اخیر، به طور ضمنی از شاهزاده عبدالعزیز حمایت کرده‌اند.
موضوع قتل خاشقچی، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نویسنده نشریه واشنگتن پست در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، به بحرانی برای سعودی به ویژه بن سلمان بدل شده است.

 

تاکید اروپا بر حساب باز پس دادن مسئولان “واقعی” قتل خاشقجی

تاکید اروپا بر حساب باز پس دادن مسئولان "واقعی" قتل خاشقجی

آنکارا/ خبرگزاری آناتولی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حساب باز پس دادن مسئولان “واقعی” قتل جمال خاشقجی تاکید کرد.

وی همچنین افزود: از تصمیم ترکیه برای تقویت روابط با این اتحادیه و افزایش تلاش ها برای انجام اصلاحات استقبال می کنیم.

 

 

چاووش‌اوغلو در نشست با موگرینی: باید بدانیم مسئول قتل خاشقچی و کسی که دستور آن را داده چه کسی است/این یک جنایت است و عدالت باید برای آن جاری شود/گفت‌وگو درباره حفظ برجام

 

موگرینی در نشست خبری مشترک با چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه، با مهم دانستن همکاری اتحادیه اروپا با ترکیه در موضوعات مختلف از جمله سوریه، ایران و عراق، گفت که تصمیم گرفتیم همکاری نزدیکی در موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه داشته باشیم.همچنین موضع اتحادیه اروپا درباره قتل خاشقچی از همان ابتدا مشخص بوده و ما خواستار تحقیقات شفاف در این باره هستیم که هنوز کامل نشده است… کسانی که مسئول این جنایت هستند باید به سزای اعمالشان برسند

 

 

 

وزیر خارجه ترکیه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حضور در نشست خبری مشترک، درباره مسائل مختلفی از جمله روابط دوجانبه، بحران‌های منطقه‌ای، قتل خاشقچی و تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای ایران صحبت کردند.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) در نشست خبری مشترک در آنکارا شرکت کردند.

چاووش‌اوغلو به عنوان سخنران ابتدایی گفت: «مبارزه با تروریسم هم برای ما و هم برای اعضای اتحادیه اروپا، مسئله مهمی است. هر دو ما حملات تروریستی را در گذشته تجربه کرده‌ایم».

وی با بیان اینکه در تمام حوزه‌های مبارزه با تروریسم، همکاری نزدیکی با اتحادیه اروپا دارند، توضیح داد: «از آنها انتظار حمایت تمام و کمال داریم. پ.ک.ک یک گروه تروریستی است و باید در لیست سیاه اتحادیه اروپا نیز قرار بگیرد».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اعضای گروه تروریستی سازمان گولن را به عنوان پناهنده می‌پذیرند، تاکید کرد که این مسئله از نظر مردم و دولت ترکیه غیرقابل قبول است.

چاووش‌اوغلو ضمن اشاره به کاهش برخی حمایت‌های مالی اروپا از ترکیه، گفت: «این مسئله نه تنها به اقتصاد ترکیه ضربه نمی‌زند بلکه به ضرر خود کشورهای اروپایی است… متوقف کردن فرایند مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز فایده‌ای برای آنها ندارد».

وی با تاکید مجدد به تعهدات ترکیه در قبال مسئله مهاجران، توضیح داد درخصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله بحران یمن و سوریه، گفت‌وگوهایی داشتیم و موضع ما یکسان است.

فدریکا موگرینی به عنوان سخنران بعدی با مهم دانستن روابط اتحادیه اروپا با ترکیه، گفت: «از نقش دولت ترکیه و رئیس‌جمهور اردوغان در تفاهمنامه سوچی درخصوص ادلب قدردانی می‌کنم… این تفاهمنامه و اجرای آن به اجتناب از یک فاجعه انسانی بزرگ کمک کرد».

موگرینی با مهم دانستن همکاری اتحادیه اروپا با ترکیه در موضوعات مختلف از جمله سوریه، ایران و عراق، توضیح داد: «تصمیم گرفتیم که همکاری نزدیکی در موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه داشته باشیم».

وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار یک ترکیه قوی و همکاری نزدیک با آنهاست: «ترکیه قوی‌تر یعنی ترکیه دموکراتیک‌تر بر اساس مرّ قانون… نگرانی‌های جدی خود را از بازداشت تعدادی از فعالان مدنی و دانشگاهی برجسته را اعلام می‌کنیم».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به حکم دادگاه حقوق بشر این سازمان درباره حبس «صلاح‌الدین دمیرتاش» رهبر حزب «دموکراتیک مردمان» افزود: «امیدواریم او به زودی آزاد شود».

این دو سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

موگرینی در پاسخ به سوالی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول گفت: «موضع اتحادیه اروپا درباره قتل خاشقچی از همان ابتدا مشخص بوده و ما خواستار تحقیقات شفاف در این باره هستیم که هنوز کامل نشده است… کسانی که مسئول این جنایت هستند باید به سزای اعمالشان برسند».

چاووش‌اوغلو نیز در این باره توضیح داد: «سوالاتی هست که هنوز به آنها پاسخ داده نشده است… ما باید بدانیم مسئول اصلی این جنایت و کسی که دستور آن را داده چه کسی است. ما به تحقیقات خود در سطح بالایی از شفافیت ادامه می‌دهیم… این یک جنایت است و عدالت باید برای آن جاری شود».

وی با تاکید بر لزوم محاکمه افراد بازداشتی در عربستان سعودی در دادگاه ترکیه، گفت: «علی‌رغم اینکه جنایت در کنسولگری سعودی رخ داده ولی هنوز هم در خاک ترکیه است پس قوانین قضایی ترکیه قابلیت اجرا درباره آن را دارد… ما از سعودی‌ها انتظار همکاری داریم».