ایران آرامگاه‌های زیارتی سوریه را بازسازی کرده و در دمشق مهمان سرا می سازد

 

 

نگام ، بین الملل _ به رغم تشدید گرانی ها و اعتراضات هر روزه کارگران ایرانی، خبرگزاری “ایسنا” گزارش داده که ستاد بازسازی عتبات عالیات ایران تجهیز زیارتگاه‌های سوریه را با اعزام هنرمندان و مهندسان ایرانی در دستور کار قرار داده و در حال ساخت مهمان‌سرایی در دمشق است.

 

سارا آکالین

 

با وجود حضور ایرانی‌ها در سوریه برای بازسازی و تجهیز آرامگاه‌های زیارتی در این کشور، حمید محمدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران گفته است فعلا برنامه‌ای برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه وجود ندارد.

این در حالی است که ایران و سوریه طی مراسمی در۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸)، چندین تفاهم‌نامه برای بازسازی تجهیزات برق، نیروگاه‌ها و خطوط انتقال برق سوریه امضا کردند.
ستار محمودی، سرپرست وزارت نیروی ایران در دیدار با همتای سوری خود، ارزش این قراردادها را که بخشی از آنها به گذشته برمی‌گردد، “بیش از چند صد میلیون یورو” اعلام کرد.

بر اساس قرارداد امضا شده، ایران قرار است نیروگاه ۹۰ مگاواتی دیرالزور را بازسازی کند.

ایران یکی از حامیان بشار اسد است و سی شرکت ایرانی در نمایشگاه تجاری دمشق که مرداد ماه برگزار شد، شرکت کردند. ایران حمایت مالی گسترده ای نیز از بشار اسد به عمل می آورد. ضمن اینکه بیش از هزار نفر از نیروهای ایرانی در سوریه کشته شده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران نیز روز دوشنبه بیست و سوم مهر ماه امسال، گفت که به درخواست حکومت دمشق، تهران در بازسازی سوریه شرکت می کند.
قاسمی مدعی شد که برای این منظور “بخش خصوصی، بنگاه های صنعتی و تجاری و همچنین بخش های فناوری ایران در بازسازی سوریه شرکت خواهند کرد.”

رئیس جمهور حسن روحانی نیز در گفت‌وگو با بشار اسد گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت فعال در روند بازسازی سوریه است.»

ایران حضور نیروهای خود در سوریه را “مستشاری” می‌داند اما شواهد زیادی حکایت از دخالت مستقیم نیروهای سپاه پاسداران، بسیج و شبه‌نظامیان شیعه کشورهای منطقه در جنگ داخلی سوریه دارد که به وسیله ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند.