صلح در یمن و سوریه یعنی شکست کامل عربستان و ایران / علیرضا حق پرست

 

 

اگرچه در این روزها اخباری حاکی از صلح در یمن به گوش می رسد، اما نیروی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی مواضعی از حوثیان یمن را بمباران کرد. ابن بمباران در جواب موشکی بود که حوثی به سمت عربستان پرتاب کرده بودند.

اما علی رغم اینکه دولت دونالد ترامپ خواهان پایان جنگ در یمن است، عربستان بعید است به چنین خواسته ای گردن نهد. بن سلمان می داند پذیرش صلح یعنی نیمه تمام ماندن و یا شکست پروژه بسیار هزینه بردار کشورش در یمن است. صلح در یمن یعنی ایدئولوژی سنی مذهب عربستان و امارات نتوانسته است هژمونی خود را حتی در یمن پیاده کند چه رسد به ایران.

صلح بین شیعیان حوثی و دولت سنی یمن البته مطالبه جمهوری اسلامی ایران هم نیست. حاکمیت ایران می داند که بخش اعظمی از هویتش، اگر نگوئیم تمام هویتش، بسته به هزینه های برون مرزی اش است. یمن با مرکزیت حوثی ها چونان یکی از دو شاهرگ حیاتی جمهوری اسلامی ایران است. حال صلح یعنی شکست گسترش شیعه گری جمهوری اسلامی ایران. بنابراین یمن صحنه نبرد عربستان با ایدئولوژی سنی و ایران با ایدئولوژی شیعه است. این نبرد پایانی اگر داشته باشد، این پایان باید یا به نفع عربستان باشد یا ایران. هر گونه تقسیم غنائم ناشی از صلح منتفی است.

اوضاع ایران در سوریه بسیار پیچیده تر و حیاتی تر از یمن است‌. سوریه شیعی نه تنها باید منافع مذهبی ایران را تامین کند، بلکه حیات خلوت نظامی ایران نیز باید باشد. ایران در آنجا گذشته از عربستان سعودی با اسرائیل همسایه سوریه نیز باید شاخ به شاخ قرار گیرد. بنابراین نه تنها هزینه مالی بلکه هزینه جانی نیز باید داده شود. اسرائیل با حمله های گاه و بیگاه خود به سوریه این ترس را در حاکمیت ایجاد می کند که ایران نیز می تواند اینطور مورد حمله جنگنده های اسرائیلی قرار گیرد.

ایران به این نکته به خوبی واقف است و با استقرار نیرو های خود در خاک سوریه آماده نبرد با اسرائیل است.‌ ایران آگاه است تسلیم شدن بشار اسد و یا انتخاب نشدن مجدد او به ریاست جمهوری سوریه یعنی زمین را با باختی تلخ رها کردن. ازاینرو با تمام قوا به مبارزه با دشمنان سوریه می پردازد؛ حالا این دشمنان می تواند داعش باشد می تواند مخالفین سوری بشار اسد باشد. به نام دفاع از حرم، از کاخ اسد محافظت می کند چرا که آگاه است اگر لحظه ای غافل شود، قافیه را باخته است.

هر دو کشور عربستان و ایران دو پشتیبان قدرتمند دارند،امریکا و روسیه. امریکا البته در مورد یمن پس از قتل قاشقجی خواهان صلح است.

بنابراین، هر گونه صلح در دو کشور سوریه و یمن که چونان حیاط خلوت عربستان و ایران هستند، منتفی است. تازه اگر صلحی نیز برقرار شود، این صلح دائم نخواهد بود.

منطقه خاورمیانه در نفت و خون تا زمانی که در بر این پاشنه می چرخد، می غلتد.