مراکش بن سلمان را نپذیرفت / افشاگری از رشوه محمد بن سلمان به مقامات تونسی

 

 

نگام ، بین الملل _ روزنامه «المصور» چاپ تونس نوشت: از رشوه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، که تونسی‌ها به سبب قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی، به وی لقب «محمد ارّه» را داده‌اند، به مقامات تونس برای موافقت با سفر وی خبر دادند.
به گزارش انتخاب روزنامه «المصور» چاپ تونس در شماره روز دوشنبه خود به نقل از منابع «موثق» توصیف کرد از رشوه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، که تونسی‌ها به سبب قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی، به وی لقب «محمد ارّه» را داده‌اند، به مقامات تونس برای موافقت با سفر وی خبر دادند.روزنامه تونسی «المصور» به نقل از منابع موثق از رشوه ولیعهد سعودی به مقامات تونس برای موافقت با سفر او به این کشور خبر دادند.

روزنامه المصور نوشت عربستان قصد دارد به بانک مرکزی تونس سپرده‌ای به مبلغ دو میلیارد دلار اهدا کند. بنابر اعلام این منبع، ریاض همچنین تصمیم گرفته است مقادیری از نفت مورد نیاز تونس را با قیمت حدود چهارصد میلیون دلار در سال تأمین کند.

افزون بر این، عربستان با ارائه تعدادی جنگنده و بالگرد به نیروی هوایی ارتش تونس کمک خواهد شد.

علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود تفاهم‌هایی در خصوص گسترش سرمایه‌گذاری عربستان در تونس اعلام شود.

پایگاه «وطن» با اشاره به سفر امروز سه‌شنبه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به تونس نوشت رسوایی رشوه نشان می‌دهد که چرا به رغم مخالفت تعداد زیادی از کشور‌ها با درخواست سفر بن سلمان‎، تونس با این سفر جنجال‌برانگیز موافقت کرده است.

شایان ذکر است، المصور تونس نیز این خبر را به نقل از پایگاه اینترنتی نشریه وطن چاپ آمریکا منتشر کرده است.

یادآور می‌شود محمد بن سلمان که پس از قتل خاشقجی در عرصه جهانی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، با هدف بهبود وجهه خود و کشورش و عادی نشان دادن اوضاع در عربستان، سفر دوره‌ای خود به چند کشور عربی را آغاز کرده است و تونس یکی از مقاصد اوست.

 

مراکش بن سلمان را نپذیرفت

 

مراکش از پذیرش ولیعهد عربستان در سفرهای منطقه‌ای‌اش خودداری کرد و به دلیل مناسب نبودن شرایط، خواستار به تعویق افتادن نشست کمیته عالی مشترک دو کشور شد.قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همانگونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.

مراکش از پذیرش ولیعهد عربستان در سفرهای منطقه‌ای‌اش خودداری کرد و به دلیل مناسب نبودن شرایط، خواستار به تعویق افتادن نشست کمیته عالی مشترک دو کشور شد.

به گزارش ایسنا، مراکش از دور سفرهای منطقه‌ای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مستثنی نبود اما این کشور از پذیرش او خودداری کرده و از عربستان خواست نشست سران دو کشور را که قرار بود طی چند روز آتی برگزار شود، به تعویق بیاندازد.

روزنامه “لکم ۲” به نقل از یک منبع که آن را آگاه خواند، نوشت، مراکش با برگزاری نشست مشترک دو کشور به ریاست وزرای خارجی دو کشور با وجود پافشاری ریاض مخالفت کرد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همانگونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.

این روزنامه به نقل از منبع یاد شده نوشت، ولیعهد عربستان مراکش را از دور سفرهای خود مستثنی نکرده بود اما مراکش از استقبال از او به دلیل “شرایط نامناسب موجود” خودداری کرد.

روابط دو کشور به دلیل حمایت‌های مراکش از قطر، عقب‌نشینی مراکش از جنگ یمن، مخالفت با تحویل دادن منصور بن عبدالله به مسئولان قضایی عربستان پس از دو موضوع هتل ریتز کارلتون و ترور جمال خاشقجی رو به سردی رفت.

مراکش از کشورهایی بود که از حمایت از عربستان در برابر فشارهای بین‌المللی که در پی قتل خاشقجی در استانبول علیه این کشور شکل گرفت، خودداری کرد.

روزنامه لودیسک نوشت، نرفتن بن سلمان به مراکش نشان می‌دهد که روابط دو کشور همچنان سرد بوده و دو طرف در کنار زدن اختلافات ناکام مانده‌اند.

انتشار اخباری از سفر بن سلمان به کشورهای تونس، الجزایر و موریتانی با مخالفت‌هایی در این کشورها مواجه شده است.

سندیکاهای شغلی، مدنی و دانشجویی و احزاب سیاسی تونس مخالفت خود را با سفر بن سلمان اعلام کرده و او را به دست داشتن در قتل خاشقجی متهم کرده‌اند.

همزمان با محکومیت‌ها و مخالفت‌ها با سفر بن سلمان در منطقه، درخواست‌هایی برای برگزاری تحصن‌های اعتراضی عصر روز دوشنبه و سه‌شنبه در پایتخت تونس مطرح شد.