قاضی آرژانتیتی دستور بررسی پرونده بن سلمان را به اتهام جنایت علیه بشریت صادر کرد / بن سلمان از محل اقامتش گریخت / او به جای هتل «فورسیزن» در مقر سفارتخانه کشورش اقامت خواهد داشت / وی نگران اعتراضات مردمی مقابل ساختمان هتل است

 

 

نگام ، بین الملل _ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ترجیح داد محل اقامت خود در بوینس آیرس را ترک کند و ترجیح داد در سفارت کشورش اقامت کند.

 

به گزارش اعتمادآنلاین شبکه الجزیره خبر داد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از بیم اعتراضات گسترده مردمی علیه حضورش در آرژانتین ترجیح داد به جای اقامت در هتل مجلل اختصاص‌یافته به سفارت کشورش پناه برده و در آنجا اقامت کند.

 

همزمان با ورود ولیعهد سعودی به بوینوس آیرس:قاضی آرژانتیتی دستور بررسی پرونده بن سلمان را به اتهام جنایت علیه بشریت صادر کرد
مقامات قضایی آرژانتین برای بررسی درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای پیگرد ولیعهد عربستان به اتهام ارتکاب جرایم علیه بشریت اقدامات اولیه خود را آغاز کردند.

آریل لیخو، قاضی فدرال آرژانتین با درخواست دادستان رامیرو گونزالس برای تحت پیگرد قراردادن بن سلمان موافقت کرده است تا پیش از تصمیم‌گیری درباره گشایش تحقیقات در آرژانتین مشخص شود که آیا سایر نهادها درباره جرایم احتمالی این شاهزاده علیه بشریت تحقیقات انجام می‌دهند یا خیر.

 

اقدام این گروه حقوق بشری با هدف شرمسار کردن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است که جمعه و شنبه قرار است در نشست گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس شرکت کند.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، قوانین آرژانتین طرح پرونده‌های بین‌المللی در حوزه حقوق بشر را به طور غیرمعمولی ساده می‌کند، حتی اگر این پرونده‌ها ارتباطی به آرژانتین نداشته باشند. تحت تفسیر گسترده این قانون در حوزه قضایی بین‌المللی، برخی جرایم بن سلمان به حدی شنیع هستند که بی‌حرمتی و توهین آشکار به بشریت محسوب می‌شوند و باید تحت پیگرد قرار بگیرند. این مساله می‌تواند برای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که در نشست روزهای جمعه و شنبه گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین شرکت می‌کند، زننده و شرم آور باشد .

 

با این حال بعید به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک اتفاقی رخ دهد زیرا قاضی برای تصمیم‌گیری، خواستار دریافت اطلاعاتی از یمن و ترکیه و دادگاه جرایم کیفری بین‌المللی شده است و وزارت خارجه آرژانتین مسوولیت گردآوری آنها را بر عهده دارد. این قاضی همچنین از گروه‌های حقوق بشری خواسته است تا جزئیاتی در حمایت از اتهاماتشان علیه ولیعهد عربستان آماده کنند.

 

دیده‌بان حقوق بشر ولیعهد عربستان را به ارتکاب جرایم جنگی در یمن و همدستی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی متهم می‌کند. در بیانیه این گروه آمده است: سیستم قضایی آرژانتین اینگونه است که حتی مقام‌های قدرتمندی مثل محمد بن سلمان بالاتر از قانون نیستند و در صورت ارتکاب جرایم بین‌المللی فاحش تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 

دفتر قاضی فدرال آرژانتین تایید کرده است که بن سلمان برای نشست گروه ۲۰ وارد بوئنوس آیرس شده است. دفتر دادستانی فدرال در حال بررسی شکایت دیده‌بان حقوق بشر است و هنوز تصمیمی برای آغاز تحقیقات گرفته نشده است.

 

الجزیره: بن‌سلمان در سفر به آرژانتین، به جای هتل «فورسیزن» در مقر سفارتخانه کشورش اقامت خواهد داشت / او نگران اعتراضات مردمی مقابل ساختمان هتل است

 

خبرنگار شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر در آرژانتین، با بیان این‌که قرار بود «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در جریان حضورش در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در هتل «فورسیزن» مقیم شود، ترجیح داد که در مقر سفارتخانه کشورش به‌سر برد.
منابع رسانه‌ای اعلام کردند که ولیعهد عربستان سعودی، که به دلیل جنایت‌های حقوق بشری‌اش تحت فشار جامعه مدنی قرار دارد، در جریان سفرش به آرژانتین، ترجیح داده است در مقر سفارتخانه کشورش اقامت داشته باشد.

به گزارش انتخاب، خبرنگار شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر در آرژانتین، با بیان این‌که قرار بود «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در جریان حضورش در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در هتل «فورسیزن» مقیم شود، ترجیح داد که در مقر سفارتخانه کشورش به‌سر برد.

خبرنگار الجزیره خاطرنشان کرد که بن‌سلمان پس از دریافت نظرات تیم امنیتی‌اش و مقام‎‌های آرژانتین، تصمیم گرفت به جای اقامت در هتل لوکس و فاخر فورسیزن، در مقر سفارتخانه کشورش مقیم شود؛ چرا که نگرانی‌هایی درباره اعتراضاتی، که ممکن است در مقابل ساختمان هتل علیه این شاهزاده شکل بگیرد، وجود دارد.

وی افزود، شماری از تظاهرات‌کنندگان در جریان ورود محمد بن‌سلمان به مقر سفارتخانه، تجمع کردند و شعار‌ها و فریاد‌هایی در ضدیت او سر دادند.

به گفته خبرنگار الجزیره، تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف سفارتخانه سعودی بعد از ورود ولیعهد به آن اتخاد شده است، و نیرو‌های ویژه نیز محافظت از این ساختمان را بر عهده گرفته و جاده‌های منتهی به آن را مسدود، و همچنین موانعی در آنجا ایجاد کرده‌اند.

نصب کردن شیشه‌های ضد گلوله بر پنجره‌های اصلی ساختمان سفارت جهت رویارویی با هرگونه خطری که ممکن است این شاهزاده جوان را در دوران اقامتش در سفارتخانه تهدید کند، از جمله این تدابیر امنیتی است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی در ادامه سفر خارجی خود، عصر دیروز برای مشارکت در نشست رهبران گروه «جی ۲۰» در آرژانتین، وارد پایتخت این کشور شد. این نخستین تور خارجی بن‌سلمان از زمان قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان در کنسولگری کشورش در استانبول در دوم اکتبر، محسوب می‌شود.

سفر ولیعهد سعودی به آرژانتین در حالی انجام می‌شود که دیدبان حقوق بشر، روز گذشته ولیعهد عربستان را خطاب قرار داد و نوشت، دست عدالت کوتاه نیست و ممکن است در آرژانتین به خاطر جنایت‌هایش گریبان او را بگیرد.

پیشتر دیدبان حقوق بشر از آرژانتین خواسته بود با استفاده از بند مربوط به جرایم جنگی در قانون اساسی این کشور درباره نقش بن سلمان در جنایت‌های ضد بشری در یمن و قتل خاشقجی تحقیق کند.