آقای نادران اصولگرایی شما این بود؟‌ / اصولگرایان چگونه سیاست‌ورزی می‌کنند

 

سال ۹۲ که سیدرضا صالحی امیری برای وزارت ورزش و جوانان کاندیدا شد «کانونی خاص» کمرهمت بست تا مقابل او بایستد. در این مسیر شب‌نامه‌ها پخش شد و مسائلی از تریبون مجلس در سطح عمومی انتشار پیدا کرد که نشان می‌داد ماجرا پشت‌پرده‌های مهمی دارد. حالا بعد از گذشت ۵ سال از آن روزها صالحی امیری با خبر محکومیت مدعیان اصولگرایی بازگشته است.

مصاحبه صالحی امیری با خبرآنلاین حاکی چند نکته بسیار مهم در سیره و روش اصولگرایانی است که اتفاقا مدعی هستند از دیگران اصولگراتر و متدین‌ترند. دستکم افرادی چون احمد توکلی و الیاس نادران مدعی هستند که از اصولگرایان جنس پایداری‌چی‌ها نیستند. با این نگاه نکات زیر را در مورد این مصاحبه ملاحظه کنید:

اول: کانونی وجود داشت که تصمیم گرفته بود صالحی امیری وزیر نباشد. او گفته: «یک تصمیم سیاسی گرفته بودند که من به هر قیمتی نباشم. یکی از اعضای آن جمع که جانباز و متدین است، برای من صحنه‌ای را شرح داد که قرار بود چند روز بعد در مجلس رخ بدهد. به من گفت «شما روز یکشنبه در مجلس با چنین صحنه ای مواجه می شوید، قرار است آقای نادران چنین صحبتی کند، آقای توکلی چنین بگوید و من هم چنین حرفی بزنم». گفتم «چرا؟»، گفت «اینها معتقدند حضور شما در دولت، کاملا فضا را به زیان اینها خواهد کرد بنابراین باید به هر قیمتی مانع این اتفاق شوند».

دوم: این کانون نزدیک به اصولگرایان تحول‌خواه بسیار هم ترسناک بود. صالحی امیری: «آنها یک تحلیلی داشتند و آن تحلیل شان هم انحرافی بود. او از من درخواست حلالیت داشت و من هم قبول کردم. این آقا به من گفت «به شما در مجلس رای خواهم داد اما در مجلس با شما سلام و علیک نخواهم کرد چون از این آقایان می‌ترسم».

سوم: شکایت صالحی امیری از توکلی و نادران پنج سال طول کشید اما توکلی حاضر به عذرخواهی کتبی شده است. صالحی امیری: «آقای توکلی که من ایشان را فرد دینداری می‌دانم، در دادگاه حاضر شد، حرف‌هایش را زد و مباحث من را شنید. وقتی در دادگاه قبل از صدور رأی برایش حجت شد که دچار یک نوع فریب اطلاعاتی شده است و حرف هایش نقل قول صحیح نبود، همانجا یک کاغذ گرفت، نوشت و ضمن عذرخواهی، از من حلالیت طلب کرد و من هم همان جا رضایت نوشتم.

چهارم: دقت کنید این کانون امنیتی چگونه در شب انتخابات با توکلی تماس می‌گیرد. آیا باید باور کنیم که به همین سادگی اصولگرایان مدعی خام یک «تماس ناشناس» می‌شوند؟

صالحی امیری گفته: بعد از آقای توکلی خواهش کردم و گفتم «نمی‌خواهد منبع خبرتان را معرفی کنید، با او تماس بگیرید بگذارید روی آیفون تا سئوال کنم کجا این خبر را تولید کرده است؟». آقای توکلی گفت «من تلفن او را ندارم چون شماره ناشناس بود». از ایشان پرسیدم «آیا یک فرد ناشناس تلفنی مطالبی را به شما گفت و شما یادداشت و از تریبون مجلس قرائت کردید؟» گفت «بله».

پنجم: کریمی قدوسی همه تقصیرها را به گردن نادران و توکلی می‌اندازد تا رها شود. صالحی امیری: آقای کریمی قدوسی آنجا گفت «من این نقل قول‌هایی که کردم از آقایان نادران و توکلی بود، بعد فهمیدم صحت ندارد بنابراین طلب حلالیت می‌کنم»، عذرخواهی اش را نیز کتبا نوشت.

ششم: با این وجود نادران حاضر به عذرخواهی کتبی نمی‌شود و حکم ده ماه حبس برای او صادر می‌شود. او به این حکم اعتراض نکرده و حالا حکم زندان او قطعی است.

هفتم: فاجعه اصلی اما دروغگویی روشن و آشکار نادران است که خود را ساکن خیابانی در گرگان اعلام می‌کند که اساسا وجود خارجی ندارد. آیا نادران به خاطر دروغ روشن و آشکار به دادگاه نباید مورد پیگرد مجدد قرار بگیرد؟ در حالی که او ساکن تهران است، چرا یک آدرس جعلی به قوه قضائیه می‌دهد؟

آقایان مدعی، این است راه و رسم اصولگرایی شما که حتی در بیان آدرس خودتان هم جرات و جسارت ندارید و به دروغ متوسل می‌شوید؟ نادران حتی اگر به خاطر تهمتش به زندان محکوم نشده بود، حتما باید به خاطر دروغ‌گویی به زندان می‌رفت. / سلام

✍️ دیدگاه شما 🙏