چرا پسران ایرانی حاضر به ازدواج با دخترانی که با آن‌ها رابطه جنسی داشته‌اند، نیستند؟

 

 

نگام ، اجتماعی _ قرایی مقدم کارشناس اجتماعی می‌گوید مهمترین دلیل طلاق در یکسال اول زندگی، مسائل جنسی و مقایسه روابط قبل و بعد از ازدواج است که باعث ایجاد نوعی سرخوردگی و تنش میان زوجین می‌شود.

به گزارش رویداد ۲۴ «براساس آمار سازمان ثبت احوال بیشترین طلاق مربوط به ازدواج هایی است که کمتر از یک سال از عمر آنها گذشته است.» این خبری بود که روز گذشته از سوی سازمان ثبت احوال منتشر شد، خبری کوتاه، پراهمیت و البته غم‌انگیز که جای تامل بسیاری دارد.

سیر صعودی طلاق همواره یکی از معظلات کشور بوده است. ازدواج‌هایی که با هزار و یک امید شکل گرفته اما حتی یکسال هم دوام نداشته است! شاید همین طلاق‌های گسترده و زودهنگام باشد که باعث شده آمار سن ازدواج بالا برود و دختران و پسران از اینکه بخواهند ازدواج کنند هراس داشته باشند. هرچند که مسائل دیگری از جمله شرایط اقتصادی، دستیابی راحت به رابطه جنسی، مسائلی همچون شغل و مسکن مناسب دلیلی است که نه تنها سن ازدواج بالا برود، بلکه ازدواج‌هایی که صورت می‌گیرد را هم به سمت و سوی طلاق سوق دهد.

متاسفانه ازدواج‌ها از روی عقل و منطق صورت نمی‌گیرد

قرایی مقدم کارشناس اجتماعى در گفت‌وگو با رویداد٢۴ به آمار اعلام شده مبنى بر افزایش امار طلاق در یکسال اول زندگى اشاره می‌کند و می‌گوید: تحقیقات بسیارى در این زمینه انجام داده‌ام در و ٢٠ سال قبل این موضوع را متذکر شده بودم. سال گذشته محققان انگلستانی سال گذشته بر مبنای یک پژوهش اعلام کردند که سه تا چهار سال اول زندگى که دوران بحران است، بعد از آن زندگى وارد آرامش می‌شود که به آن دریاى آرامش مطرح میشود. ما ٢٠ سال قبل این موضوع را اعلام کردیم و گفتیم ۵ سال اول زندگى خطرناک‌ترین دوران است.

قرایى مقدم ادامه داد: عموما ازدواج هایى که از روى عقل منطق صورت نمی‌گیرد یا ازطریق ارتباط هاى مجازى و غیره صورت می‌گیرد به مشکل برخواهد خورد زیرا مسئله مسئولیت‌پذیرى بسیار ضعیف است و دختران و پسران ما هیچ درکى از مسئولیت ندارند که این موضوع باعث ایجاد مشکل در زندگى مشترک می‌شود.

کارشناسان در معایب ازدواج در سن پایین گفته‌اند ازدواج‌هایی که در سنین پایین انجام می شوند، بیشتر از سایر ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود. ضمن اینکه این افراد از رابطه جنسی خود رضایت ندارند. از معایب دیگر نیز گفته‌اند آنهایی که زودتر ازدواج می‌کنند بیشتر مورد خشونت همسر و یا نزدیکان قرار دارند.

آمار طلاق میان کسانی که دوران نامزدی را طی نکرده‌اند، بیشتر بوده است

قرائی مقدم معتقد است دوران نامزدى باید حتما میان دختر و پسر به مدت یکسال طى شود، او گفته بر اساس تحقیقات ما به هر میزان که دوره نامزدى بیشتر باشد بهتر است. کمتر از یکسال شناخت کامل نمی‌شود و بیشتر از یکسال هم مسائل جنسى ممکن است مشکلاتى را ایجاد کند. ولى کسانى که دوره نامزدى را طى نکردند طلاق در آنها بیشتر بوده است.

۹۶ درصد پسران حاضر به ازدواج با دخترانی که با آن‌ها رابطه جنسی داشته‌اند نیستند

قرایى مقدم با اشاره به اینکه عدم تفاهم فرهنگى، عدم تناسب سنى، افزایش میزان خواسته‌هاى دختران، خودسرانه عمل کردن طرفین باعث ایجاد طلاق می‌شود، تصریح کرد: ما متاسفانه طلاق ٢۴ ساعته هم داشته‌ایم، ازدواج صورت گرفته و بعد از ٢۴ ساعت طلاق رخ داده است. تحقیقاتى در کرج روى ١۵٠ دختر و ١۵٠ پسر که با هم دوست بودند و رابطه جنسى داشتند انجام دادیم، از تمامى آن پسرها سوال کردیم که آیا حاضر هستید با این دختران ازدواج کنید؟ ۹۶ درصد از آنها گفتند نه، مگر عقلمان را از دست داده‌ایم! ۴ درصد از آنها نیز گفتند باید فکرکنیم.

این کارشناس اجتماعی گفته از دختران خواهش می‌کنم در روابطشان جانب احتیاط را رعایت کنند و بدانند که اگر رابطه جنسى برقرار کردند آن رابطه به ازدواج ختم نمی‌شود.

روابط نامتعارف پیش از ازدواج مهمترین عامل طلاق‌های زودهنگام

قرایی مقدم ادامه داد: بسیارى از دختران به من می‌گفتند ما می‌ترسیدیم که او را از دست بدهیم به همین دلیل رابطه جنسى را برقرار کردیم، من به آنها گفتم که شما همان زمان که اجازه ایجاد رابطه جنسى را دادید، او را از دست دادید. یکى از مهمترین عواملى که باعث طلاق می‌شود روابط ناصحیح قبل از ازدواج است.

برای مردان ایرانی بکارت دختران اهمیت زیادی دارد

این کارشناس اجتماعی می‌گوید: اکثر دختران و پسران، زمانى که ازدواج می‌کنند روابط جنسى خودشان با همسرشان را با دوست دختر و دوست پسر خود مقایسه می‌کنند و زمانى که آن لذتى که باید را دریافت نمی‌کنند، رابطه به سمت طلاق و تنش می‌روند. این حقیقت را باید بپذیریم که در جامعه ما دختر بودن و داشتن بکارت اهمیت بسیارى براى مردان دارد و مردان همواره در ذهنشان این موضوع مطرح می‌شود که همسر من در گذشته همخوابى دیگرى داشته است و به همین دلیل برخلاف ظاهر، بکارت برایشان اهمیت بالایى دارد.

قرائی مقدم با بیان اینکه دختران و پسران پیش از ازدواج حتما از مشاور کمک بگیرند، خاطرنشان کرد: زمانی که دختر و پسر هیچ شناخت و آگاهی از هم ندارند، طبیعی است که مشکلات حادی ایجاد می‌شود. عوامل متعدد دیگری مانند مسائل اقتصادی، بیماری‌های خاص، اعتیاد، شغل، مسکن و… در انتخاب و ازدواج نادرست دخیل است به همین دلیل است که می‌گوییم دوران نامزدی حتما باید وجود داشته باشد.

✍️ دیدگاه شما 🙏