لشگر بیکاران تحصیلکرده؛ ۱۰۰ هزار دانش آموخته دکترا بیکار هستند

 

 

نگام ، اجتماعی _ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموخته دکترای PHD در کشور بیکار هستند، درحالی که سالانه ظرفیت پذیرش و تحصیل سه هزار نفر در این مقطع وجود دارد.
به گزارش ایرنا احمدرضا پیش بین روز دوشنبه در آیین تجلیل از دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی لرستان بیان کرد: ایران پس از روسیه و آمریکا سومین کشور به لحاظ حجم بالای دانش آموختگان و مدارک دانشگاهی است.
وی با تاکید بر توجه ویژه به کارایی دانشگاه‌ها بر اساس منافع کشور، اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی از همان ابتدای راه اندازی با هدف دانش سودمند و کارآمد گام برداشته است.
او ادامه داد: از سال‌های گذشته تاکنون نیز مسایلی همچون کیفیت گرایی، ماموریت گرایی و بالابردن سطح کیفی مهارت‌ها در این دانشگاه مهم و مورد توجه بوده است.
معاون فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: پیش از این، برخی از مراکز دارای مجوز و اساسنامه نبودند و دامنه فعالیت آن‌ها بسیار گسترده بود و حتی مدرسان مسیر جذب را طی نکرده نبودند، اما اکنون محتوا، رشته‌ها و سایر صلاحیت‌های مدرسان ساماندهی شده و این نهاد با مشارکت مدرسان و مراکز علمی کاربردی به دانشگاهی نسل چهارم، کارآفرین و پاسخگوی نیاز‌های جامعه تبدیل می‌شود.
پیش بین تاکید کرد: رعایت اقتصاد آموزشی در دانشگاه‌ها بسیار مهم است و نباید با تحصیلات رایگان و بدون مهارت افزایی، قشر دانش آموختگان بیکار تحویل جامعه شود.
وی افزود: این گونه دانشگاه‌ها نباید مورد حمایت، سرمایه گذاری و بهرمندی از بودجه کلان کشور قرار گیرند و از طرفی دانشگاه مهارت آفرین از حمایت کمتری بهره‌مند شود چرا که نظام آموزشی باید حداقل وظیفه را در قبال آموزش مهارت‌ها انجام دهد.
پیش بین گفت: دانش آموختگان علمی کاربردی با سرمایه و تلاش خود مسیر تحصیل را گذرانده اند، ولی باید برای توسعه آموزش‌های مهارتی سرمایه گذاری و نیاز‌ها و مشکلات کشور برطرف شود.
او افزود: بیش از ۹۰ درصد آموزش‌های نظام آموزشی نامطلوب است و باید برنامه ریزی‌های بیشتری در این راستا انجام شود.
معاون فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: با موافقت شورای گسترش دانشگاه جامع علمی کاربردی ۹ مرکز جدید علمی کاربردی راه اندازی شده است.
پیش بین افزود: شرکت‌های دانش بنیان علمی کاربردی ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات از این دانشگاه و ۵۰۰ میلیون ریال نیز از محل معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری دریافت می‌کنند.

✍️ دیدگاه شما 🙏