وزیر خارجه ترکیه: آنکارا مایل به انجام تحقیقات بین المللی درباره قتل خاشقچی است

 

 

 

نگام ، بین الملل _ وزیر خارجه ترکیه از عربستان خواست تا در تحقیقات مربوط به پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی شفاف عمل کند و گفت: آنکارا مایل به مشارکت در تحقیقات بین‌ المللی برای روشن شدن جزئیات کامل این پرونده است.

 

 

به گزارش ایرنا مولود چاووش اوغلو در کنفرانس خبری حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک گفت: در صورتی که تحقیقات درباره پرونده قتل خاشقچی به نتیجه نرسد، آمادگی داریم که برای مشخص شدن عوامل اصلی قتل این روزنامه نگار از طریق انجام تحقیقات بین المللی وارد عمل شویم.

 

وی از عربستان خواست که با جامعه بین المللی در زمینه انجام تحقیقات درباره پرونده خاشقچی شفاف باشد.

چاووش اوغلو افزود: تا نتیجه گیری کامل برای روشن شدن جزئیات پرونده این روزنامه نگار به تلاش های خود ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور نیز در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین درباره پرونده خاشقچی با رؤسای سایر کشور گفت و گو کرد.

وی ادامه داد: باید به مسئولیت خود در خصوص روشن شدن جزئیات این جنایت که از پیش برنامه ریزی شده بود و در خاک ترکیه رخ داده، عمل کنیم.

این در حالی است که دولت ترکیه پیشتر از مقامات سعودی خواست که متهمان این پرونده را به ترکیه تحویل دهد تا نگرانی‌های جامعه بین المللی را کاهش دهد.

در همین راستا، دستگاه قضایی ترکیه نیز حکم بازداشت احمد عسیری معاون سابق دستگاه اطلاعات عربستان و سعود القحطانی مشاور سابق ولیعهد سعودی را در ارتباط با پرونده قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی صادر کرد.

خاشقچی روزنامه نگار مطرح سعودی و ستون نویس واشنگتن پست ۱۰ مهرماه امسال از سوی عوامل سعودی وابسته به ولیعهد این کشور در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه کشته شد.

در همین حال، سناتورهای ارشد آمریکایی پشت درهای بسته با «جینا هاسپیل» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدار کردند و در جریان جزئیات پرونده قتل خاشقچی قرار گرفتند.

شماری از سناتورها متقاعد شدند که بن سلمان عامل اصلی این قتل است و اعلام کردند که وی دیگر نمی تواند شریک مورد اعتمادی برای آمریکا باشد.

جنایت قتل خاشقچی روزنامه نگار مطرح عربستانی و ستون نویس واشنگتن پست، واکنش و خشم شدید جهانی علیه سران سعودی و به ویژه شخص بن سلمان را ایجاد کرده است و بسیاری از سناتورهای آمریکایی که روزی دوست و همپیمان بن سلمان بودند، امروز و پس از قتل خاشقچی به مخالف سرسخت وی تبدیل شدند.

✍️ دیدگاه شما 🙏