واکنش چهره ای مختلف سیاسی اجتماعی به انتقال آب خزر به استان سمنان

 

 

نگام ، انتقال آب خزر به کویر سمنان واکنش های تند چهره های مختلف سیاسی اجتماعی را در برداشته که در ادامه بخشی از آن ها را با هم مرور می کنیم .

 

نماینده رشت: آقای رئیس‌جمهور سفرتان به سمنان قلب مردم گیلان را به درد آورد!

 

 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ، گفت: آقای رئیس‌جمهور شما که شعار حقوق شهروندی را می‌دهید و اعتقاد به رفراندوم دارید چرا آب حدود ۱۰ میلیون نفر مردم شمال کشور را به نیم میلیون نفر در زادگاهتان انتقال می‌دهید بدون اینکه از احدی نظری بپرسید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷) گفت: رای امروز مجلس درخصوص موضوع مهم لایحه CFT نشان‌دهنده پیروزی منطق و عقلانیت و گفت‌وگو و خردورزی بر غوغاسالاری بود و حماسه امروز روز ایرانی مستحق حاکمیت اخلاق و منطق است.

به گزارش دیده بان ایران؛ نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور اظهار داشت: سه‌شنبه ۱۳ آذر امسال سفری به زادگاهتان داشتید که قلب مردم شمال کشور و علی‌الخصوص گیلانی‌های عزیز را به درد آوردید.

وی ادامه داد: آقای روحانی بداند ایشان رئیس جمهور کل ایران است نه رئیس‌جمهور سمنان و رئیس‌جمهور زادگاهش. جناب آقای رئیس‌جمهور برای آبرسانی به سمنان و قلب کویر حاضر شدید قلب مردم شمال کشور را جریحه‌دار کنید و میلیاردها درخت را به آتش بکشید و دریاچه خزر که قلب تپنده و نگین محیط زیست ایران است را بخشکانید و زیست بوم خزر را فدای زادگاهتان کنید.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور شما که شعار حقوق شهروندی را می‌دهید و اعتقاد به رفراندوم دارید چرا آب حدود ۱۰ میلیون نفر مردم شمال کشور را به نیم میلیون نفر در زادگاهتان انتقال می‌دهید بدون اینکه از احدی نظری بپرسید. آقای رئیس‌جمهور شما که خودتان را وکیل و مرد قانون معرفی می‌کنید و می‌دانید لایحه انتقال آب دریای خزر به کویر در برنامه ششم رای نیاورد و حذف شد چرا نظر و وعده خلاف قانون به مردم زادگاهتان دادید.  امیدوارم بدون فوت وقت نظرتان را اصلاح و از مردم شمال کشور دلجویی کنید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس بنیاد شهید اظهار داشت: آقای شهیدی چرا ایثارگران شاغل و بازنشسته را رها کردید. آقای رئیس جمهور بداند ۴۴ روز است ۲۰۰ هزار ایثارگر بازنشسته هیچ مرجع متولی درمان ندارند، حدود ۲۵۰ هزار شاغل ایثارگر سرگردان هستند هنوز آموزش و پرورش،  قوه قضاییه، جهاد کشاورزی و شهرداری‌های کوچک نتوانسته‌اند ایثارگران شاغلشان را تحت پوشش درمان قرار دهند.  آقای رئیس‌جمهور بدترین مصوبه هیات وزیران در سال۹۷ حذف درمان ایثارگران شاغل و بازنشسته از بنیاد شهید بود.

وی افزود:آقای شهیدی چرا مطالبات ایثارگران و خاندان معظم شهدا و ایثارگران استان گیلان را پرداخت نمی‌کند مردم استان گیلان در دوران دفاع مقدس ۸ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند و حال آقای شهیدی با عنوان جعلی استان برخوردار مطالبات خاندان معظم شهدا را پرداخت نمی‌کند.

جعفرزاده خطاب به وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آقای بطحایی در دوران وزارت شما چه اتفاق خاصی برای فرهنگیان افتاده است فرهنگیان در بدترین وضعیت معیشتی قرار دارند. مشکلات زندگی و بیکاری فرزندانشان فرهنگیان را کلافه کرده است . چرا برای ارتقاء سطح معیشت، زندگی و درمان فرهنگیان هیچ اقدامی نمی‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر راه اظهار داشت: مسکن مهر را دریابید مردم در مسکن مهر رها شده‌اند احساس می‌کنند در جزیره تبعیدی‌ها قرار گرفته‌اند. هیچگونه خدمات اجتماعی، رفاهی، درمانی و امنیتی ندارند. آخر این چه کاری است آنها هم هم‌میهنان و همشهری‌های ما هستند.

وی در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود در بخش‌های مختلف همچون آب ، برق، کشاورزی و … از مسئولان خواستار رسیدگی به این مشکلات و حل آنها شد.

 

شاعری در نطق میان دستور:آقای رئیس‌جمهور خزر را به روز ارومیه نیندازید

 

آقای رئیس‌جمهور خزر را به روز ارومیه نیندازید

 

یک نماینده مجلس گفت: رئیس جمهور دیروز در وطن خود استان سمنان عنوان کرده که آب خزر را به سمنان منتقل می‎کند، لازم است شما را به مراسم کلنگ زنی رئیس جمهور قبلی ارجاع دهیم که ایشان هم اهل سمنان بود و کلنگ را در ساری زد ولی مازندرانی‌‎ها، گیلانی‌ها و گلستانی‌ها نگذاشتند این طرح غیرکارشناسی و ضد محیط زیستی به اجرا در بیاید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی‌محمد شاعری در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، ضمن گرامیداشت سالگرد شهادت فرمانده لشکر ۲۵ کربلا، خطاب به رئیس جمهور اظهار کرد: رئیس جمهور دیروز در وطن خود استان سمنان عنوان کرده که آب خزر را به سمنان منتقل می‎کند، لازم است شما را به مراسم کلنگ زنی رئیس جمهور قبلی ارجاع دهیم که ایشان هم اهل سمنان بود و کلنگ را در ساری زد ولی مازندرانی‌‎ها، گیلانی‌ها و گلستانی‌ها نگذاشتند این طرح غیرکارشناسی و ضد محیط زیستی به اجرا در بیاید.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ سانتی متر به حدود منفی ۲۷ سانتی متر رسیده است، خطاب به رئیس جمهور افزود: مگر نمیدانید تالاب بین المللی میان کاله از پسروی آب خزر خشک شده است و تالاب‌‎های دیگر از جمله تالاب انزلی نیز در حال خشک شدن بوده و برخی از محصولات بندی نیز در حال از بین رفتن است.

وی تصریح کرد: در اثر انتقال آب خزر شوری آب خزر به شدن کاهش و پسروی آن افزایش و روند توسعه استان مازندران، گیلان و گلستان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: رئیس جمهور قول احیای دریاچه ارومیه را داده بود؛ لااقل خزر را به روز ارومیه نیندازید. ما ۱۰ میلیون مردم شمال اجازه نخواهیم داد این اقدام غیر کارشناسی و ضد محیط زیستی به مرحله اجرا برسد.

این نماینده مردم در مجلس از وزیر اطلاعات به علت آزادسازی نماد گردشگری مازندران یعنی کاخ صفی آباد را به مردم مازندران داد، تقدیر و خطاب به وزیر جهاد کشاوری اظهار کرد: چرا اجازه واردات برنج آزاد شده، آیا این سیاست، سیاست اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی است؟

وی یادآور شد: در حال حاضر ۲ میلیارد و ۲۰۰ هزار تن تولید داخلی برنج داریم که برای بیش از یک سال برای کشور کافی است، به چه دلیلی واردات برنج آزاد شده است؛ چرا برای صادرات مرکبات اقدامی صورت نمی‎گیرد، امروز قیمت مرکبات روی درخت در مازندران حدود ۱۵۰۰ تومان است و هزینه تولید با هزینه جمه آوری مرکبات بیش از دو هزار تومان بوده چرا اقدامی برای صادرات مرکبات صورت نمی‌‎گیرد.

این نماینده مردم اضافه کرد: در استان‌‎های شمالی کشور برای لایروبی آب بندان‌هایی که تخریب شده‌اند، مصوباتی گذرانده شده که اعتبار آن باید در اختیار وزارت نیرو و جهاد کشاورزی قرار گیرد؛ چرا لایحه منطقه آزاد امیرآباد در شورای عالی مناطق آزاد در نوبت تصویب مانده است.

وی افزود: سوخت مازوت به عنوان سوخت سنگین دارای گوگرد در نیروگاه شهید سلیمی نکاه سلامت و امنیت اقتصادی را به خطر انداخته است و وزرای نفت و نیرو باید دستور دهند که گاز طبیعی در منطقه جایگزین سوخت مازوت شود.

این نماینده مردم یادآور شد: بیمه تکمیلی جانبازان عزیز که جان خود را برای استقلال میهن اسلامی به خطر انداختند نباید معطل بماند و در لایحه بودجه سال ۹۸ باید لحاظ شود.

همچنین مشکل تأمین آب شرب شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه باید هرچه سریع‌تر اجرایی و عملیاتی شود تا به آرامش مردم نیز لطمه وارد نشود.

 

انتقاد نماینده مردم بهشهر در مجلس به انتقال آب خزر به استان سمنان

 

 

علي محمد شاعري

 

نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ درصد سانتی‌متر به حدود منفی ۲۷ سانتی‌متر رسیده و تالاب بین‌المللی میان‌پاله در اثر پس‌روی آب خزر خشک شده است.

به گزارش ایسنا، علی‌محمد شاعری در نطق بین دستور امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، در انتقاد به طرح انتقال آب خزر به استان سمنان، خطاب به رییس‌جمهور متذکر شد: شما در سفر به سمنان از انتقال آب خزر به استان محل تولدتان صحبت کرده‌اید شما را به مراسم کلنگ‌زنی رییس‌جمهور قبلی ارجاع می‌دهم، ایشان هم متولد استان سمنان بود، ۱۰ سال قبل کلنگ را در ساری زد اما مازنی‌ها، گیلانی‌ها و گلستانی‌ها اجازه ندادند این طرح غیرکارشناسی و ضد محیط زیستی اجرایی شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مگر اطلاع ندارید تراز آب خزر از منفی ۲۵.۷ درصد سانتی‌متر به حدود منفی ۲۷ سانتی‌متر رسیده است؟ مگر نمی‌دانید تالاب بین‌المللی میان‌پاله در اثر پس‌روی آب خزر خشک شده است؟ تالاب گمیشان و انزلی در حال خشک شدن است؟ مگر اطلاع ندارید که با انتقال آب خزر میزان شوری آب شدت کاهش می‌یابد و پس‌روی آب افزایش می‌یابد و توسعه سه استان گیلان، مازندران و گلستان با خطر مواجه می‌شود؟ شما قول داده بودید دریاچه ارومیه را احیا کنید، ما از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم مرحمت کنید خزر را به روز این دریاچه نیدازید.

وی ادامه داد: ۱۰ میلیون مردم شمال کشور اجازه نخواهند داد این اقدام غیرکارشناسی و ضدمحیط زیستی اجرایی شود.

نماینده مردم بهشهر در مجلس از وزیر اطلاعات به دلیل صدور مجوز آزادسازی نماد گردشگری استان مازندران یعنی کاخ صفی‌آباد تشکر کرد.

شاعری خطاب به وزیر جهادکشاورزی متذکر شد: با وجود واردات یک میلیون تن برنج در نیمه اول سال جاری چرا همچنان وارد این محصول آزاد است؟ آیا این کار اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل است؟ ۲.۲ تن برنج تولید می‌کنیم که با یک میلیون تن برنج وارد شده نیاز کل سال تامین می‌شود، چرا اجازه می‌دهید برنج همچنان وارد شود؟ برای صادرات مرکبات چرا اقدامی نمی‌کنید؟ قیمت مرکبات روی درخت در مازندران کیلویی ۱۵۰۰ تومان است در صورتی که هزینه تولید و جان‌آوری مرکبات بیش از کیلویی ۲۰۰۰ تومان است، این چه حمایت از تولید داخلی است؟

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از دولتمردان خواست تا با اختصاص ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه تفاهم‌نامه امضا شده برای لایروبی آب‌بندانهای سه استان شمالی را اجرایی شود.

 

 

اسماعیل کهرم : آقای رئیس جمهور اگر می خواستید تنها به فکر استان خودتان باشید، در انتخابات شورای شهر سمنان شرکت می کردید/ انتقال آب دریای خزر غیر منطقی و غیرممکن است

 

نتیجه تصویری برای کهرم

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی در دولت یازدهم در خصوص اظهارات رئیس جمهور مبنی بر انتقال آب دریای خزر به زادگاه خود (استان سمنان) اظهار کرد: انتقال آب دریای خزر به منظور بهبود کشاورزی استان سمنان عملی غیرمنطقی و غیرممکن است چراکه خاک این استان فاقد استعداد کشاورزی است. تنها راه موثر در انتقال آب دریای خزرمی تواند در بخش صنعتی سمنان باشد اما این نوع انتقال هم هزینه های گزافی بر دست دولت خواهد گذاشت لذا این کار هم به صلاح نیست.

دیده بان ایران: پروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان یکی از پرسروصداترین پروژه‌های مطرح شده در دولت دهم بود که عملاً در آن دولت در حد حرف، شعار و تعیین بودجه‌هایی برای مطالعه و چند کار نمادین نظیر کلنگ ‌زنی صرف، باقی ماند.

اما اینک روز گذشته  روحانی در دیدار مردمی و سفر استانی اش به سمنان در جمع مردم شاهرود رسما اعلام کرد که دولت قصد دارد آب خزر را به سمنان منتقل کند.

وی اعلام کرد نمی گذاریم ضربه ای به محیط زیست مازندران وارد شود، از فردا هر سرمایه گذاری بخواهد آب شمال را به سمنان منتقل کند دولت آمادگی دارد در مدتی کوتاه همه کارها را جلو ببرد و مجوز های لازم را صادر کند.

از طرفی تمامی نمایندگان استان های گیلان و مازندران در جلسه علنی امروز مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و اعلام کردند که با این طرح به شدت مخالف هستند.

البته عمده ترین دلیل مخالفت های پی در پی در این حوزه عبارت است از قابل کشت نبودن خاک سمنان و مناطق مرکزی به دلیل ترکیبات شن و خاک رس در این منطقه.

در خصوص اظهارات رئیس جمهور مبنی بر انتقال آب دریای خزر به زادگاه خود (استان سمنان) اسماعیل کهرم، بوم‌شناس و فعال محیط زیست، به خبرنگار دیده بان ایران گفت : در وهله اول لازم است بنده توصیه ای به رئیس جمهور داشته باشم. “آقای روحانی، رئیس محترم جمهور، شما از جانب مردم سمنان به عنوان رئیس جمهور انتخاب نشده اید بلکه از جانب مردم ایران انتخاب شده اید پس نمی توانید تنها به فکر مردم زادگاه خود باشید که اگر چنین باشد لازم بود شما به عنوان اعضای شورای شهر این استان انتخاب می شدید نه به عنوان رئیس جمهور ملت ایران!!!”

وی ادامه داد:انتقال آب دریای خزر به منظور بهبود کشاورزی استان سمنان عملی غیرمنطقی و غیرممکن است چراکه خاک این استان فاقد استعداد کشاورزی است.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی در دولت یازدهم همچنین اضافه کرد: خاک استان سمنان ترکیبی از شن و خاک رس است که عموماٌ این خاک فاقد هرگونه املاح معدنی است از این رو به هیچ عنوان انتقال آب دریای خزر به منظور بهبود کشاورزی این استان به صلاح نیست و تنها منجر به آسیب رسانی دریای خزر می شود.

کهرم خاطرنشان کرد: تنها راه موثر در انتقال آب دریای خزرمی تواند در  بخش صنعتی سمنان باشد اما این نوع انتقال هم هزینه های گزافی بر دست دولت خواهد گذاشت لذا این کار هم به صلاح نیست.

وی در پایان گفت: سنگینی آبی که به کویر منتقل خواهد شد میتواند باعث فشار به گسلهای منطقه شده و بروز زلزله های متعدد را به همراه داشته باشد. مشابه این موضوع در سد اسوان مصر که توسط انگلیسی ها ساخته شده بود به وقوع پیوسته است.

✍️ دیدگاه شما 🙏