تاج ریاست را رها نمی کند ، فوتبال ایران در آستانه تعلیق

نگام ، اجتماعی _  درحالی که مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال درحال گروکشی برای تعیین تکلیف ادامه کار بازنشسته‌ها هستند، یکی از خبرگزاری ها ادعا کرده که بزودی نامه تعلیق فوتبال ایران خواهد رسید.

میثم بازیاری

اختلاف نظری که بین دو نهاد تصمیم‌گیر در مورد فدراسیون فوتبال از ماهها قبل به وجود آمده، شرایط این رشته پرطرفدار را حساس و پیچیده کرده است. درحالی که اکثر بازنشسته های شاغل در ورزش مسئولیت خود را ترک کرده‌اند، هنوز تکلیف نهایی بازنشسته‌های فوتبال مشخص نیست.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال پس از نشست‌هایی که با وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک داشت با استفاده از ماده ۶۰ قانون جامع ایثارگران در مسئولیت خود باقی ماند و پس از توافق شفاهی در این مورد قرار شد مراحل اداری ماندن او انجام شود.

با این حال اعضای هیات رئیسه فدراسیون که پنج نفر از آنها بازنشسته هستند حاضر به کناره‌گیری نشدند. آنها پس از نشست های پرتعدادی که برگزار کردند در نهایت توپ را به زمین وزارت ورزش انداختند و خواستار تعیین تکلیف وضعیت خودشان از سوی وزارت ورزش شدند.

درحالی که هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در سه نامه از وزارت ورزش خواسته بود تکلیف ادامه فعالیت‌شان را مشخص کند، مسعود سلطانی‌فر هیچ واکنشی به درخواست آنها نداشته تا ابهامات افزایش پیدا کند.

این در حالی است که مهدی تاج در نشست هایی که با جیانی اینفانتینو و شیخ سلمان داشته، وضعیت فدراسیون فوتبال و اتفاقات اخیر را برای رئیس فیفا و رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تشریح و آنها را در جریان قانونی که برای بازنشسته ها وضع شده قرار داده است.

وزارت ورزش سعی کرد با وساطت سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک مشکل فدراسیون فوتبال را به گونه‌ای حل کند که شائبه دخالت دولت در امور فوتبال برای مسئولان فیفا و کنفدراسیون آسیا ایجاد نشود اما تلاش‌ها تا امروز به نتیجه مثبتی نرسیده است.

این اتفاقات در حالی رخ داده که برخی مسئولان فوتبال در ارتباط هایی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته اند موضوع دخالت دولت در امور این رشته را به اطلاع آنها رسانده‌اند. 

 به دنبال این اتفاقات نامه تعلیق فوتبال ایران طی چند روز آینده به مسئولان ورزش خواهد رسید. براین اساس ابتدا تیم ملی فوتبال ایران  از حضور در جام ملت های آسیا تعلیق خواهد شد و پس از آن نمایندگان ایران حق حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نخواهند داشت.

درحالی که سوژه اصلی این روزها فدراسیون فوتبال است، اما باشگاه پرسپولیس نیز به خاطر همین مشکل در خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد و به احتمال زیاد در نامه ای که برای مسئولان ایران ارسال خواهد شد تاکید می شود فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس به خاطر دخالت دولت در امورشان تعلیق خواهند شد.

مهدی تاج که در هفته های  اخیر به عنوان یکی از مدیران بازنشسته معرفی شده بود، پس از پیگیری و دریافت مدارک جانبازی، مهدی تاج موفق شد مشکل بازنشستگی خود را حل کند و فعالیت خود را ادامه دهد.خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

مهدی تاج رئیس فدارسیون فوتبال ایران مدرک جانبازی خود را تکمیل کرده تا شامل قانون بازنشستگان نشود.

پس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی و اعلام لیست ۱۲ نفره از مدیران بازنشسته فدراسیون‌ها باید از سمت‌های خود کنار بروند.

برخی از این مدیران طی روزهای اخیر تلاش گسترده‌ای برای ارائه مدارکی کرده‌اند تا بازنشستگی خود را به نوعی توجیه کنند و با ارائه این مدارک بار دیگر در سمت خود باقی بمانند.

در همین ارتباط مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان که وی نیز به عنوان یکی از مدیران بازنشسته معرفی شده، بعد از مدت‌ها پیگیری مدارک جانبازی خود را تکمیل کرده تا به این ترتیب به نوعی در فدراسیون ماندگار شود. مهدی تاج مدارک ۵۲ درصد جانبازی خود را طی روزهای اخیر به مسئولان مربوطه ارائه داده تا به این ترتیب مشکلی در خصوص ادامه فعالیت در فدراسیون فوتبال نداشته باشد.

مصونیت تاج از بازنشستگی با توسل به اساسنامه فدراسیون فوتبال

به گزارش  خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سه شنبه هفته پیش (۲ مرداد) قانون ممنوعیت استفاده از بازنشستگان در دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی از سوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

براساس تبصره یک ماده واحده این طرح، به کارگیری بازنشستگان در سمت‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس، نمایندگان مجلس، وزرا، اعضای شورای نگهبان و معاونان رئیس جمهور شده ذکر شده در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ۸۶ و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیرو‌های مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است، اما اجرایی شدن این قانون وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی هم شامل تغییراتی می‌شوند.

نام مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران هم در برخی رسانه‌ها بین افراد بازنشسته‌ای که طبق این قانون، فرصت ادامه فعالیت در فدراسیون تحت امر خود را از دست می‌دهند، ذکر شده است.

برای پیگیری این امر با یکی ازکارشناس‌های حقوقی فوتبال ایران که تمایلی به درج نامش نداشت تماس گرفتیم که او ضمن اعلام متفاوت بودن اساسنامه فدراسیون فوتبال با سایر فدراسیون‌های ورزشی بیان کرد: اساسنامه فعلی فدراسیون مورد تائید هیئت دولت قرار نگرفته است، اما به دلیل اینکه اساسنامه قبلی فدراسیون فوتبال مورد تائید هیئت وزیران بود به علی کفاشیان اجازه ندادند به دلیل بازنشستگی در انتخابات ریاست فدراسیون شرکت کند.

او ادامه داد: باید مشخص شود برای ممنوعیت استفاده از افراد بازنشسته در فدراسیون فوتبال قرار است به کدام اساسنامه استناد شود. اگر قرار باشد به اساسنامه مورد تائید دولت استناد شود مهدی تاج هم بازنشسته است و اگر بخواهیم اساسنامه قبلی را ملاک قرار دهیم در کنار مهدی تاج باید بسیاری دیگر از مدیران فوتبال ایران مانند محمدرضا ساکت، حیدر بهاروند، حمیدرضا آصفی، غلامحسین زمان آبادی، فریدون اصفهانیان و فریدون معینی هم بازنشسته هستند. به هر حال باید دولت این موضوع را به دستگاه‌های زیرمجموعه اش مانند وزارت ورزش ابلاغ کند تا بیینیم روی چه معیاری افراد بازنشسته محسوب می‌شوند.

کارشناس حقوقی فوتبال ایران درمورد اینکه با ممنوع شدن مهدی تاج از ادامه ریاست در فدراسیون فوتبال به دلیل قانون بازنشستگی احتمال دارد فوتبال ایران به دلیل دخالت سیاست در ورزش تعلیق شود، گفت: نکته ظریفی در این وجود دارد و ما باید ببینیم چه اساسنامه‌ای مورد ملاک قرار می‌گیرد تا طبق آن بخواهیم چنین کاری را به معنی دخالت سیاست در ورزش تعبیر کنیم. اگر در اساسنامه فدراسیون قید شده باشد دولت اجازه دخالت در فوتبال را ندارد می‌توان گفت: ممنوع شدن ادامه فعالیت تاج و سایر مدیران ورزش ایران به دلیل بازنشستگی دخالت دولت در ورزش است و در آن صورت تبعاتی برای ایران به وجود می‌آید. البته کیفیت اساسنامه فدراسیون فوتبال نسبت به سایر فدراسیون‌های ورزشی بالاتر است.

او افزود: ۲ سال است مسئولان وزارت ورزش می‌خواهند اساسنامه واحدی را برای تمام فدراسیون‌ها به تصویب هیئت وزیران برسانند، اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. در این اساسنامه مسائلی مانند سن روسای فدراسیون‌ها و شرایط بازنشستگی آن‌ها قید شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏