۱۷ اتهام جدید علیه موسس سایت اینترنتی ویکی لیکس

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسایت ویکی لیکس سال ۲۰۱۰، بسیاری از اوراقی که بر جرائم ایالات متحده امریکا در عراق و افغانستان دلالت دارد را منتشر کرده بود.

جولیان آسانگ، موسس سایت اینترنتی ویکی لیکس،  در ایالات متحده امریکا، به ۱۷ جرم جدید در چهارچوب “قانون جاسوسی” متهم شد.

بر اساس بیانیه صادره از وزارت دادگستری ایالات متحده امریکا، آسانگ در چهارچوب “قانون جاسوسی”، به دلیل دستیابی به اطلاعات دفاع ملی از طرق غیر قانونی، با ۱۷ جرم مختلف، متهم شد.

گفته شد که آسانگ اطلاعات مخفیانه ای که هزاران صفحه میباشد را با کمک چلسی مَنینگ، آنالیزگر اطلاعات ارتش امریکا، به دست آورده است.

اعلام گردید، انتشار برگه هایی که نام افرادی که مخفیانه از ارتش حمایت میکنند و دیگر اطلاعات را از طریق سایت ویکی لیکس افشا میکند، هم به این افراد  و هم به ایالات متحده امریکا آسیب وارد خواهد کرد.

جان دمرس معاون وزیر دادگستری نیز اعلام داشت: “آسانگ روزنامه نگار نیست. هیچ بازیگر، روزنامه نگار و یا فرد دیگری که مسئولیت پذیر میباشد، نام افرادی که منابعی مخفیانه میباشند را با واقف بودن به اینکه آنها را به خطر خواهد انداخت، اعلام نمیکند.”

گفتنی است آسانگ موسس سایت ویکی لیکس، ماه ژوئن سال ۲۰۱۲، هنگامی که به جرم تجاوز و آزار جنسی متهم شده بود، در حالیکه قرار بود به سوئد بازگردانده شود، به سفیر اکوادور در لندن پناه برده بود.

آسانگ که از سال ۲۰۱۲ تا کنون در اکوادور به سر میبرد، روز ۱۱ آوریل بازداشت شده و به دلیل نقض “شرایط آزادی به قید وثیقه” دستگیر شده بود.

در صورتی که دادگاه در انگلستان، درخواست استرداد امریکا را قبول نماید، پرونده آسانگ به یک دادگاه عالی تر و از آنجا نیز به دادگاه حقوق بشر اروپا، منتقل میشود.  متخصصان معتقدند که این پرونده، تا دو سال دیگر طول خواهد کشید.

لازم به ذکر است، سایت ویکی لیکس که از سوی آسانگ تاسیس شده است، سال ۲۰۱۰، بسیاری از اوراقی که بر جرائم ایالات متحده امریکا در عراق و افغانستان دلالت دارد را منتشر کرده بود.