۲ دادگاه برای نویسنده‌ای که کتاب‌هایش را بدون مجوز منتشر کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«یاسین قاسمی بجد»، نویسنده و مترجم ساکن جزیره قشم روزهای ۲۶ تیر و ۵ مرداد ۱۴۰۰ باید در دو شعبه مختلف دادگاه انقلاب زاهدان حضور یابد تا جلسه‌های بررسی پرونده‌اش در مورد کتاب‌هایی که منتشر کرده است، برگزار شوند.

یکی از نزدیکان قاسمی بجد به «خبرنگاری جرم نیست» گفت این نویسنده سنی مذهب مدتی ساکن شهر زاهدان بوده و در این شهر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است. به همین دلیل هم دادگاه این نویسنده و مترجم در شهر زاهدان برگزار می‌شود.

یاسین قاسمی بجد به همراه خانواده خود ساکن جزیره قشم هستند. اتهام او، انتشار بدون مجوز کتاب‌هایش است. این نویسنده پیش از این نیز در روز ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ بازداشت شده بود و پس از گذشت یک ماه، با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقتی آزاد شد. یاسین قاسمی بجد شهریور ۱۳۹۷ هم توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احضار و بازجویی شده بود.

در حال حاضر، این نویسنده با دو عنوان اتهام «توهین به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» مواجه است. جلسه‌ دادگاه رسیدگی به یکی از اتهامات قاسمی بجد در تاریخ ۲۶ تیر ۱۴۰۰ در شعبه۲ دادگاه انقلاب زاهدان برگزار می‌شود. جلسه دادگاه بررسی اتهام دیگر او نیز در تاریخ ۵ مرداد ۱۴۰۰ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری زاهدان برگزار خواهد شد.

مصداق این اتهامات، نوشته‌ها و کتاب‌های این نویسنده هستند.یاسین قاسمی بجد متولد ۱۳۶۷ و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فناوری اطلاعات از «دانشگاه زاهدان» است. او کتاب‌هایی هم‌چون «اقتصاد مقاومتی، توحید و یکتاپرستی»، «در جست‌وجوی خدا»، «دعاهای قرآنی»، «ماله‌کش اعظم» و «در جست‌وجوی فلسطین» را با مضامین سیاسی و انتقادی نسبت به حکومت ایران نوشته و بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرده است.