۲۰۰ منطقه سیستان و بلوچستان فاقد مدرسه هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: نیازهای بسیار حاد فضای آموزشی استان سیستان و بلوچستان را استخراج کردیم که بر اساس آن ۲۰۰ نقطه که دانش آموزان در آنجا فاقد مدرسه و دسترسی هستند احصاء شده که وضعیت شان فوق اورژانسی است.

محمدرضا واعظ مهدوی در شورای اداری استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امر آموزش ساختن آینده کشور و نسل جوان و اهمیت آن از جهت مسائل توسعه‌ای فوق العاده است گفت: با همت مدیران ملی و استانی مطالعه‌ای تحت عنوان طرح جامع توسعه تحصیلی سیستان و بلوچستان انجام دادیم. در این طرح با توجه به وضعیت موالید، آمار ثبت احوال، آمار ثبت نام مدارس و فضای موجود به نقشه راهی دست یافتیم که نیازهای آموزش و پرورش را تعیین می‌کند. بر اساس آمار موالید و فضای آموزشی موجود، فضای آموزشی مورد نیاز احصاء شد.

وی با بیان اینکه ما به هفت برنامه و حدود ۳۰ پروژه رسیدیم که شامل برنامه مدارس ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و شبانه روزی از این جمله است اظهار کرد: ۴۸ مدرسه شبانه روزی دخترانه و ۲۷ مدرسه شبانه روزی پسرانه مکان یابی شده و نیازها بر اساس جمعیت مشخص شده است.

واعظ مهدوی با بیان اینکه نیازهای بسیار حاد را استخراج کردیم که بر اساس آن در حدود ۲۰۰ نقطه که دانش آموزان در آنجا فاقد مدرسه و دسترسی هستند احصا شده که وضعیت فوق اورژانسی است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش افزود: جلسات مختلفی با نهادهایی داشته ایم که بنیاد مستضعفان و همچنین بنیاد برکت مایل به کمک و بسیج امکانات بودند.

خیرین نیز اعلام آمادگی کرده‌اند. اعتبارات استانی و… نیز باید بسیج شود تا نقشه راه بتواند در دستورکار قرار بگیرد و وزیر دستور دهد یک زمانبندی برای حل مشکلات تعیین شود. حجم برآورد ما از توان دولت بالاتر است و نیازمند بسیج همه ظرفیت ها هستیم.

در این مراسم حمیدرضا شاه حسینی، خیر ملی مدرسه ساز برای ساخت مدرسه در ۲۰۰ نقطه بدون مدرسه استان اعلام آمادگی و برای ساخت آن از سوی جامعه خیرین مدرسه ساز کشور متعهد شد.

همچنین محمدرضا جعفری، مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه ساز گفت: آمادگی داریم با اطلاع رسانی که به خیرین می کنیم قدم مثبتی در این راه برداریم.

 به گزارش ایسنا، همچنین حسن معزی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو زاهدان در این جلسه با بیان اینکه در شهر زاهدان کلاس ۴۸ دانش آموزی داریم که ریشه آن کمبود فضا و نیروی انسانی است و امیدواریم خیرین هم مساعدت بهتری داشته باشند گفت: در حاشیه شهر زاهدان با افزایش زاد و ولد و تراکم بالای دانش آموزی روبروییم. لازم است در بحث سرویس ایاب و ذهاب از حاشیه به مرکز شهر نیز مساعدت شود.

وی افزود: در زاهدان با بالا بودن سن خدمتی همکاران مواجهیم و میانگین سنی بالاست که نیاز داریم از محل دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸ برای شهر زاهدان ردیف‌هایی دیده شود تا شاهد تزریق نیروی جوان باشیم.

معزی به عدم پیش بینی و احداث فضای آموزشی در محدوده‌های شهری با ساختمان‌های جدیدالاحداث اشاره کرد و گفت: امید است زمین و فضا برای ساخت مدرسه دیده شود. همچنین کودکان ما دو زبانه‌اند که مساعدت و حمایت از پیش دبستانی‌ها را می طلبد. مدارس غیردولتی هم که بازوی ما هستند انتظاراتی دارند و امید است مورد توجه قرار بگیرند و تسهیلاتی برایشان فراهم شود.

وی ادامه داد: پرداخت پاداش پایان خدمت به تعویق افتاده و نارضایتی‌هایی را در پی دارد. برای تبدیل وضعیت نیروهای خدمتی به دبیری و… نیز انتظار تدبیر داریم. به علت شرایط خاص آب و هوایی استان، درصد بیماری‌های شایع بالاست و انتظار تجدید و تقویت بیمه طلایی را داریم تا مشکل همکاران ما که گرفتار بیماری می‌شوند، برطرف شوند.