۳۳ سال پس از جنگ: یک‌سوم جمعیت اهواز از همه امکانات شهری محروم‌اند/ ثروت‌ خوزستان در تمامی کشور تقسیم می‌شود/ سر هر چهارراه ۱۰ الی ۱۲ کودک کار ایستاده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سید محسن موسوی زادهنماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه جمعیت ۴۰۰ هزار نفری حاشیه شهر اهواز فاقد امکانات لازم و شرایط معمول زندگی شهری هستند، گفت: این مناطق که یک سوم جمعیت اهواز را دربرمی‌گیرند، از داشتن هرگونه امکانات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی محروم‌اند


وی افزود: مناطق غربی اهواز مثل ملاشیه با جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر و مناطقی مثل کوی سادات، مندلی، گلدشت، سیاحی، عندو و سلیم آباد با جمعیتی بیش از ۱۲۰ هزار نفری هنوز از جاده‌های آسفالت و سیستم فاضلاب بی‌بهره‌اند و در مقایسه با مرکز شهر بسیار محروم ترند. اکثر خیابان‌ها یا آسفالت‌شان تخریب شده و یا بر اثر بارندگی‌ها و پس زدن فاضلاب با مشکل آبگرفتگی روبرو می‌شوند.


عضو شورای شهر کلانشهر اهواز ادامه داد: در مناطق غربی اهواز هیچگونه فضای سبز، پارک و امکانات ورزشی وجود ندارد. در مناطق شرقی نیز مانند زویه، زرگان، نورآباد، پاستوریزه، منبع آب، حصیرآباد، کارگری، کوی رمضان، کوی خروسیه مانند مناطق غرب از کمترین امکانات برخوردار نیستند.


موسوی زاده عنوان کرد: این مناطق از داشتن هرگونه امکانات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی محروم‌اند. آمار جمعیتی این مناطق بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر می‌شود که یک سوم جمعیت کلانشهر اهواز را تشکیل می‌دهند.


*بسیاری از منازل حاشیه نشین فاقد سند مالکیتی هستند


وی گفت: مشکل دیگر مناطق حاشیه‌نشین شهر اهواز نداشتن سند ثبتی بسیاری از منازل این مناطق است. افراد ساکن در حاشیه شهر یا از قدیم سند نداشتند یا وقتی که خانه ساختند به صورت قولنامه‌ای ساخت و ساز کرده اند. تاکنون چندین جلسه در این باره با مسئولان استانی برگزار کرده‌ایم که مشکل مالکیت این منازل و سندها را حل کنند که حداقل با سندهای‌شان بتوانند تسهیلات و پروانه ساخت بگیرند. اگر این مشکل برطرف شود هم برای شهرداری و هم خود مردم درآمدزایی می‌شود.


متاسفانه ثروت‌های خوزستان را در تمامی کشور تقسیم می‌کنند در حالی که در بسیاری از مناطق استان محرومیت وجود دارد. مردم اهوازی با گذشت ۳۳ سال بعد از جنگ تحمیلی هنوز در رنج و عذابند که نیاز است مسئولان به مردم این مناطق بیشتر توجه کنند.


*صدقه نمی خواهیم حق مان را بدهند


عضو شورای کلانشهر اهواز ادامه داد: با اعتبارات و امکانات موجود در شهرداری‌های اهواز نمی‌توان مشکلات این کلانشهر را سر و سامان داد. ما از دولت صدقه نمی‌خواهیم. از نفتی که از اطراف این کلانشهر برداشت می‌کنند ۳ درصد از آن را در مجلس مصوب کردند که به خوزستان اختصاص دهند ولی هرگز اجرا نشد. اگر حق آلایندگی ناشی از آلودگی نفتی اهواز به موقع پرداخت می‌شد این شهر نیز مانند دیگر کلانشهرها رشد و توسعه می‌یافت.


موسوی زاده بیان کرد: در حال حاضر قراردادی با قرارگاه خاتم الانبیا به مبلغ ۳۷۵ میلیارد تومان منعقد کرده‌ایم که با مطالعه و بررسی در این مناطق بتوانند زیر ساخت‌های عمرانی مناطق حاشیه شهر اهواز را ساماندهی کنند ولی اگر کل مبلغ اختصاص یابد و هزینه شود به جرات می‌توانم بگویم تنها ۱۰ الی ۲۰ درصد مشکلات این مناطق را شاید بتوان برطرف کرد.


وی بیان کرد: جوانان منطقه از روی بیکاری به دستفروشی روآورده‌اند. آنها اگر کاری با حقوق و بیمه داشتند به هیچ وجه به خودشان اجازه نمی‌دادند در این گرمای سوزان اهواز صبح تا شب زیر آفتاب بایستند و دستفروشی کنند و هر روز با اجرائیات شهرداری یا راهنمایی و رانندگی درگیر شوند.


وی ادامه داد: قبلا در اهواز هیچ دستفروشی وجود نداشت چرا که همه یا در شرکت‌ها یا در ادارات مشغول به کار بودند. امروزه با این همه جمعیتی که اضافه شده صنایع توسعه نیافته و استخدام‌های غیر بومی هم زیاد شده است. در سطح استان و اهواز بسیاری از جوانان آمده‌اند در حاشیه شهر ساکن شده‌اند که برای امرار معاش‌شان ناچارند دستفروشی کنند چرا که شغل و یا درآمدی برای آن‌ها وجود ندارد. سر هر فلکه و چهار راهی ۱۰ الی ۱۲ کودک کار ایستاده‌اند که اینها اصلا زیبنده شهری صنعتی مثل اهواز نیست.


وی عنوان کرد: تصفیه خانه شرق اهواز ۲ سال پیش توسط آقای جهانگیری افتتاح شد ولی تا امروز هیچ مسیر فاضلابی به سمت آن هدایت نشده است. در غرب اهواز نیز قرار است تصفیه خانه بزرگی افتتاح شود که هنوز این کار صورت نگرفته است.


وی گفت: بعد از گذشت این همه سال لوله‌های قطور فاضلاب به سمت رودخانه کارون هدایت می‌شوند و آب این رودخانه را غیر قابل استفاده کرده اند. برای جایگزینی این آب نیز از گتوند، شوش، کرخه و در شمال استان تا خود اهواز و آبادان را لوله‌گذاری کرده اند. با این وجود در اهواز خانه‌ای پیدا نمی‌کنید که تصفیه آب خانگی در آن وجود نداشته باشد.


موسوی زاده در پایان گفت: خرید دستگاه آب تصفیه کن تعمیر و تبدیل فیلتر‌هایش هزینه‌های زیادی را برای مردم در بر دارد. برای همه خانه‌ها به دلیل افت فشار آب نیاز به پمپ دارند. خانه‌های یک طبقه تا مجتمع‌های مسکونی بدون استثنا به دلیل افت فشار اگر پمپی نباشد فشار آب دچار افت شدید می‌شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏