۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه؛ شیرین نجفی با پابند الکترونیک به مرخصی آمد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«شیرین نجفی»، یکی از همکاران «روح‌الله زم» در کانال تلگرامی «آمدنیوز»، روز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ با قرار وثیقه و پابند الکترونیک به مرخصی اعزام شد.

طبق اطلاع «ایران وایر» مبلغ وثیقه برای مرخصی پنج میلیارد و پانصد میلیون تومان و دلیل آن «ادامه روند درمان» است.

نام شیرین نجفی بعد از ربایش روح الله زم در عراق به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و انتقالش به ایران به عنوان همکار و فرد مورد اعتماد روح‌الله زم مطرح شد. بعد از آن بود که گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر همکاری شیرین نجفی در ربایش روح‌الله زم مطرح شد. او دو روز پس از اعلام رسمی دستگیری روح‌الله زم در ۲۲مهر۱۳۹۸، در مصاحبه‌‌ با تلویزیون «ایران اینترنشنال» مدعی شد که در خارج از ایران است و در ربایش روح‌الله زم با نیروهای امنیتی ایران همکاری نداشته است.

پس از مدتی سکوت خبری، سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در دی‌ماه ۱۳۹۹ گفت که شیرین نجفی در ایران است و برایش حکم صادر شده است. یکی از نزدیکان نجفی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ادعا کرده بود که او در تمام مدت عملیات ربایش روح‌الله زم و بعد از آن در ایران بوده و تمام مصاحبه‌ها زیر نظر سازمان اطلاعات سپاه انجام می‌شد.

شیرین نجفی از سال ۱۳۹۱ در ترکیه پناهنده بود و از سال ۱۳۹۶ به عنوان یکی از ادمین‌های «آمدنیوز» فعالیت می‌کرد. در این مدت که به گفته مقامات قضایی، شیرین نجفی در اختیار آن‌ها قرار داشت، گمانه‌زنی‌های بسیاری مطرح شد و یکی از سوال‌ برانگیزترین پرونده‌های قضایی را رقم زد. بسیاری شیرین نجفی را همکار نهادهای امنیتی در به تله انداختن روح‌الله زم می‌دانند و برخی دیگر او را قربانی می‌پندارند.

روح‌الله زم اعدام شد و به گفته مقامات قضایی تعدادی دیگر از جمله شیرین نجفی به حبس افتادند. حالا او، یکی از رازآلودترین شخصیت‌های پرونده آمدنیوز با پابند به مرخصی درمانی آمده است. پرونده روح‌الله زم اما، ناگفته‌های بسیاری دارد.