۵۰ سالگی روابط پکن و تهران؛ شی جینپینگ: چین و ایران همچون سرنشینان یک کشتی از یکدیگر حمایت و پشتیبانی کردند/ به بسط و توسعه روابط ۲ کشور اهمیت بسزایی قائل هستم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه مناسبت پنجاه سالگی روابط پکن و تهران، شی جینپینگ رئیس جمهوری خلق چین، در پیامی با تبریک فرارسیدن این مناسبت گفت که آمادگی دارد با همکاری رئیس جمهوری جدید جمهوری اسلامی، همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف را تحکیم کند.

در متن پیام رئیس جمهوری چین که روز دوشنبه در رسانه‌های ایران منتشر شده، آمده است: «در نیمه قرن گذشته بعد از برقراری روابط سیاسی، ضمن بسط و توسعه مداوم روابط دو کشور، دوستی دیرینه دو ملت تعمیق یافته است. پس از برقراری مناسبات مشارکت راهبردی جامع، اعتماد سیاسی طرفین بیش از پیش تقویت گردیده و همکاری عملی در زمینه‌های مختلف به پیشرفت پایداری دست یافته است.»

رییس جمهوری چین مدعی شد: «در دوران بعد از شیوع کووید-۱۹، چین و ایران همچون سرنشینان یک کشتی از یکدیگر حمایت و پشتیبانی کردند، که داستانی زبانزد همکاری مبارزه با کووید-۱۹ روایت شده است.»

او تاکید کرد: «به بسط و توسعه روابط چین و ایران اهمیت بسزایی قائل هستم. آمادگی دارم با تشریک مساعی شما، و با گرامیداشت پنجاهمین سالگرد روابط سیاسی، ضمن تعمیق دوستی دیرینه، همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف را تحکیم دهیم، مفهوم روابط مشارکت راهبردی جامع را غنی ساخته و رفاه و سعادت را برای دو کشور و دو ملت به ارمغان بیاوریم.»

همزمان با این پیام، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و یوه شیائو یونگ فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان، در تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

در سال‌های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام، علی خامنه ای خواستار تقویت روابط با چین و روسیه شده است. اما امضای یک قرارداد بیست و پنج ساله با چین اعتراض‌های بسیاری را در ایران و جهان برانگیخت.

همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی اخیرا از بدقولی چین و روسیه در ارسال واکسن کرونا به ایران خبر داده‌اند. پیشتر علی خامنه ای واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا را ممنوع کرده بود.

علی ماجدی، دیپلمات و سفیر سابق ایران در آلمان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اعلام کرد: بدون احیای برجام و پذیرش اف‌ای‌تی‌اف می‌توانیم پول‌ها و منابع مالی‌مان را وارد کشور کنیم اما به صورت محدود و با صرف هزینه فراوان و حتی هنگام کار با چین و روسیه، آنها هم مساله اف‌ای‌تی‌اف را مطرح می‌کنند.»

چین عمده ترین خریدار نفت ایران است و آمریکا تهدید کرده که اگر مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد، تحریم‌های جدیدی علیه فروش نفت ایران به چین وضع خواهد کرد.