آرش صادقی مبارزی که با جان ودل برای آزادی ایران می جنگد


سلمان هادوی

آرش صادقی، زندانی سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی، روز شنبه ۱۱ اردیبهشت پس از تحمل پنج سال و شش ماه حبس از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

گزارش‌ها حاکی است که آزادی آقای صادقی با استناد به «قانون کاهش مجازات حبس تعزیری» میسر شده است.

او پیشتر توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده بود. بر اساس قانون مجازات اسلامی، فقط هفت سال و شش ماه از حکم دادگاه در مورد آقای صادقی قابل اجرا بود که در نهایت این مقدار نیز با اعمال قانون کاهش مجازات تعزیری به پنج سال و نیم زندان کاهش یافت.

آرش صادقی، زندانی سیاسی، فعال حقوق دانشجویان و مدافع حقوق بشر اهل ایران است؛و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به محکومیت و بازداشت همسرش گلرخ ایرایی به مدت ۷۱ روز در اعتصاب غذا بود. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و در نهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آرش صادقی برای اولین بار در ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در مقابل دانشگاه علامه به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی به مدت ۹۰ روز در بازداشت بود سپس به قید کفالت آزاد گردید.علیزاده طباطبایی اعلام کرد که من در هیچ بازداشتگاهی رد و اثری دربارهٔ آن ۹۰ روز ندیدم و نمی‌توانم بگویم آن ایام آرش بازداشت بوده‌است. برخی از دوستان آرش صادقی حتی مدعی شدند که شایعه بازداشت وی آنهم به واسطه تنها یک اعتراض به نتیجه انتخابات از سوی همسر وی مطرح شده‌است.آرش صادقی نخستین‌بار در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۸ مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او بار دیگر در شهریور ۱۳۹۳ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شد.

آقای صادقی سه روز پیش از آزادی از زندان، در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، به شرح نقض حقوق خانواده‌های زندانیان سیاسی پرداخت.

او دلیل اصلی حجم گسترده سرکوب، زندان، شکنجه، اعدام و آزار خانواده‌های فعالان سیاسی و عقیدتی را با جمله معروف روح‌الله خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی، مرتبط دانسته که گفته بود، «حفظ نظام از اوجب واجبات است».

این فعال سیاسی در بخش دیگری از نامه خود همچنین «ناپدیدسازی‌های قهری» را از جمله موارد نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی و خانواده‌های آن‌ها در جمهوری اسلامی دانسته و اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ و اعدام مخفیانه بیش از ۱۵ هزار زندانی‌ سیاسی در دهه ۶۰ را از مصادیق آن عنوان کرده است.

ولی در تاریخ ۲ دی ۸۸ بازداشت و مجدداً به بند ۲۰۹ منتقل و در تاریخ ۲۳ اسفند همان سال به قید وثیقه آزاد شد.این فعال سیاسی آخرین بار در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از شش ماه حبس اسفند همان سال با وثیقه ۶۰۰ میلیونی آزاد شد.

به گفته فعالان حقوق بشر صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه همچنین حکم ۴ سال حبس تعلیقی صادقی را لازم‌الاجرا کرد. به این ترتیب آرش صادقی به ۱۹ سال حبس محکوم شد.اما براساس اعلان قوه قضاییه جرایم مهدی صادقی عبارتند از: ارتباط با یکی از سرپل‌های اطلاعات سازمان منافقین در داخل کشور (بهروز جاوید تهرانی)، ارتباط سازمانی با گروهک تروریستی پژاک، متهم کردن نظام به شکنجه سران فتنه، حمایت از فرقه ضاله بهائیت، ترتیب دادن مصاحبه خانواده‌های زندانیان با رسانه‌های خارجی، برنامه‌ریزی برای اخلال در نظم عمومی شهری، شرکت در جلسات سازمان یافته دراویش، ارسال اخبار غیرواقعی از زندان اوین برای رسانه‌های ضدانقلاب، ارسال گزارش مکرر به احمد شهید برای سیاه‌نمایی و تحریم علیه ایران، اقدام علیه امنیت ملی.

صادقی از اول آبان ۱۳۹۵ در اعتصاب غذا به سر می‌برد و به همین دلیل چندین بار به بیمارستان منتقل شده‌است. به دلیل چندین دور اعتصاب، کلیه و معده و روده و ماهیچه‌های قلبش مشکل شدید دارد. آخرین بار در زندان اوین و در اعتراض به بازداشت همسرش گلرخ ایرایی بود که بیش از هفتاد روز به درازا کشید.

آرش صادقی به خاطر ابتلا به سرطان استخوان (سارکوم)، بعد از ماه‌ها و با تأخیر در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸ از ناحیه بازو تحت عمل جراحی قرار گرفت. اما در محل عمل دچار عفونت شدید شد و مقامات رسمی زندان از ادامه معالجه او جلوگیری کردند و او را روز ۱۵ سپتامبر به زندان بازگرداندند..آرش صادقی، زندانی سیاسی، برای ساعاتی به ترند اول جهانی در شبکه اجتماعی توییتر تبدیل شد. کاربران توییتر در سراسر جهان خواستار حفاظت از جان آرش صادقی شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها حال او «بسیار وخیم» و «با خطر خون‌ریزی و سوراخ شدن معده» مواجه است.

در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ اعلام شد در مجموع ۲۴ ساعت منتهی تا ظهر جمعه به وقت لندن، هشتگ saveArash# («آرش را نجات دهید») بیش از ۶۸۰ هزار بار توییت شده‌است؛ و فقط در یک ساعت منتهی به ظهر این هشتگ ۸۹ هزار بار استفاده شده‌است.در این میان خبرگزاری فارس گفته‌است: بیست و چهار ساعت نمی‌گذرد که هشتگ سیو آرش می‌شود اولین توییت پر بازدید دنیا.عفو بین‌الملل می‌گوید که آرش صادقی باید سه روز زودتر از عمل در بیمارستان بستری می‌شد که به درخواست پزشکان در این زمینه بی اعتنایی شد.

فیلیپ لوتر گفت که پس از عمل نیروهای امنیتی “در اقدامی شوکه آور درحالی که آرش صادقی هنوز بیهوش بود به او دستبند و پابند زدند” و برخلاف توصیه پزشکان به بخش دیگری منتقل کردند: “سپس ناحیه اطراف تخت او را مسدود کردند که منجر به عدم دسترسی پرسنل بیمارستان به او برای معاینات پس از عمل و اعتراض کارکنان شد. آرش صادقی بر اثر سرطان دست خود را در زندان اوین، در حوالی سال ۱۳۹۸ از دست داد.


در ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ آرش صادقی در نامه‌ای سرگشاده به میشل باشله نوشته‌است: «سرکوب منتقدین از آغاز حاکمیتِ جمهوری اسلامی به اشکال مختلف شروع و تاکنون ادامه داشته‌است. از زمان تعویض صادق لاریجانی با ابراهیم رئیسی این سرکوب‌ها و شکنجه‌ها دچار تغییرات ظاهری اما تشدید شد و با حفظ ظاهری نسبتاً موجه و ساخت یک ویترین، سرکوب منتقدین را به شیوه‌های دیگر ادامه داد.» وی در این نامه ضمن ادامه داشتن قتل و شکنجه زندانیان سیاسی، به پرونده‌سازی، آزار خانواده، عدم رسیدگی پزشکی و تبعید آن‌ها اشاره کرده‌است.