آمریکا: هیچ گام اضافی تا مذاکرات برنمی‌داریم/بایدن:باید جلو برویم و درباره موضوع هسته‌ای ایران مذاکره کنیم/ لغو مکانیزم ماشه توانایی تعامل با شورای امنیت را افزایش می‌دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ کاخ سفید باردیگر ضمن اعلام موافقت با پیشنهاد میانجی‌گری اروپا بر سر برجام تاکید کرد تا پیش از انجام مذاکرات دیپلماتیک حاضر به برداشتن گام اضافی نیست.


همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید تغییر موضع واشنگتن در مورد بازگشت فوری تحریم‌های سازمان ملل متحده علیه ایران توانایی ایالات متحده در تعامل با شورای امنیت در مورد ایران را تقویت می‌کند.


به گزارش رویترز، ند پرایس روز جمعه در یک نشست خبری تلفنی گفت با این حال آمریکا همچنان به تلاش برای ترغیب دیگر کشورها به خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه خواهد داد.


نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل روز گذشته به شورای امنیت اطلاع داد که دولت جو بایدن اعلان دولت قبلی مبنی بر راه‌اندازی مکانیزم ماشه و بازگشت همه تحریم‌های بین‌المللی ایران را پس گرفته است.

پیش از این امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرده بود که کشورش آماده است میانجی اختلاف میان جمهوری اسلامی و آمریکا در موضوع برجام باشد.


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز روز جمعه اعلام کرد کشورش آماده است تکانی به برجام بدهد و از آمریکا و ایران خواست تا بر سر اینکه اول باید کدام کشور به تعهدات برجام بازگردد، جدال نکنند.

جمهوری اسلامی اعلام کرده آمریکا باید اول تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو کند تا دولت تهران به تعهدات برجامی بازگردد.


با این حال، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی دو هفته پیش از اتحادیه اروپا درخواست کرد در مناقشه اتمی میان جمهوری اسلامی و واشنگتن میانجی‌گری کند.
در این میان جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد «مادامی که مذاکراتی مشترک با اروپا درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام نشود، ایالات متحده از «مکانیسم ماشه» عقب‌نشینی نخواهد کرد.


اظهارات ساکی در حالی است که نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳۰ بهمن در نامه‌ای به شورای امنیت موضع دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانیزم ماشه و احیای تمامی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را پس گرفت، موضوعی که با استقبال جمهوری اسلامی همراه شد، اما ظریف اعلام کرد آمریکا باید تمام تحریم‌ها را بردارد.


مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تصورت خطی ایران از تعهداتش، خواستار بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران بشوند.


آمریکا پیش از این طرح بازگشت تحریم‌ها را به شورای امنیت ارائه کرد، اما ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل، در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام ایالات متحده اعلام کردند.


ساکی در ادامه گفت: «مادامی که گفتگوهای دیپلماتیک انجام نشود، آمریکا حاضر به برداشتن هیچ قدم اضافی نیست.»

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد واشینگتن آماده اعمال دیپلماسی و مذاکره درباره برنامه هسته‌ای تهران است و در عین حال می‌خواهد به اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه پایان دهد.


وی در ادامه گفت: «باید جلو برویم و درباره موضوع هسته‌ای ایران مذاکره کنیم. این اقدامی است که ما را در مسیر درست قرار می‌دهد».

✍️ دیدگاه شما 🙏