آنتونیو گوترش از هند و پاکستان خواست تا از تغییر موقعیت جامو و کشمیر خودداری کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی دبیر کل سازمان ملل: موضع این سازمان در ارتباط با جامو و کشمیر منطبق با منشور سازمان ملل و قعطنامه های شورای امنیت است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در واکنش به تنش اخیر میان هند و پاکستان بر سر مسئله کشمیر خواستار خویشتنداری طرفین شد.

وی با تاکید بر اینکه تنها از طریق گفتگو می‌توان به حل اختلافات و تنش‌ها در کشمیر امیدوار بود، از هند و پاکستان خواست با خویشتنداری مانع  شدت گرفتن اوضاع شوند.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این زمینه گفت: «به همه طرف‌ها توصیه می‌کنیم که خویشتندار باشند».

سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه ای اظهار داشت: دبیرکل وضعیت جامو و کشمیر را با نگرانی دنبال کرده و خواستار «خویشتن داری حداکثری» از سوی طرف های درگیر در این موضوع است.

وی همچنین گفت که موضع این سازمان در ارتباط با جامو و کشمیر منطبق با منشور سازمان ملل و قعطنامه های شورای امنیت است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که گوترش خواستار اجرای توافق ۱۹۷۲ میان هند و پاکستان است که تعیین وضعیت نهایی جامو و کشمیر را به ابزار صلح آمیز و در انطباق با منشور سازمان ملل محول می کند.

براساس این بیانیه، دبیرکل با ابراز نگرانی از تشدید محدودیت ها در بخش هندی کشمیر، از طرفین خواست که از انجام اقداماتی که بر وضعیت جامو و کشمیر تاثیر گذار است، خودداری کنند.

گفتنی است، در روزهای اخیر جو امنیتی در منطقه جامو و کشمیر هند افزایش یافته است؛ در حالی‌که نیروهای امنیتی زیادی در ایالت جامو و کشمیر هند مستقر شده‌اند، دولت مرکزی هند تصمیم به سلب امتیازات ویژه این ایالت گرفت.

لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر یکی از شعارهای انتخاباتی دولت مودی بوده است.

آمیت شاه وزیر کشور هند پیش از این اعلام کرده بود که دولت هند به سرعت برای لغو قانون ۳۵-E اقدام خواهد کرد.

بند ۳۵-E فروش هرگونه دارایی غیر منقول را به افرادی که متعلق به ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع می کند.

بند ۳۵-E همچنین دولت جامو و کشمیر را موظف می کند تا فقط مردم محلی کشمیر را برای مشاغل دولتی استخدام کند.

این بند در سال ۱۹۵۴ به دستور رییس جمهوری وقت هند در قانون اساسی این کشور قرار گرفت.

به موجب این قانون که از استقلال کشور هند از انگلستان در سال ۱۹۴۷ همچنان در قانون اساسی این کشور وجود داشت، جامو کشمیر به عنوان یکی از ایالت های هند قادر به تصویب قانون های مجزا به شکل خود مختار داشت.

بند ۳۷۰ نیز برای رسمی شدن این رویداد در قانون اساسی هند وارد شد.

بر اساس این قانون یک ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است  که به پیش از سال ۱۹۵۴ ساکن این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال به صورت دائم در آن زندگی کرده باشد و به صورت قانونی دارایی های ثابت خریداری کرده باشد.

دولت هند به رهبری نارندار مودی، نخست وزیر هند و رئیس حزب خلق این کشور امروز با لغو قانون ۳۷۰ قانون اساسی در مورد وضعیت ویژه جام کشمیر، به این وضعیت خاتمه دادند.

از سوی دیگر کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از رهبران و سران سیاسی و نظامی روز گذشته در واکنش به طرح اخیر دولت هند درباره ، از اعزام سفیر جدید این کشور به دهلی نو منصرف شد و سفیر هند را نیز از اسلام آباد اخراج کرد. این کمیته همچنین اعلام کرد که سطح روابط دیپلماتیک با دهلی نو را کاهش و تجارت مشترک نیز تعلیق می شود.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان نیز در روزهای اخیر با حضور در نشست مشترک مجلس این کشور نسبت به افزایش غیرعادی تنش ها با هند عمیقا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که  احتمال بروز جنگ سنتی میان دو کشور افزایش یافته است.

پس از استقلال هند و پاکستان از انگلیس  در سال ۱۳۲۶ تاکنون منطقه کشمیر همواره صحنه جنگ‌ها و درگیری‌های مرزی بوده است. مهاراجه کشمیر در آن زمان از پیوستن به پاکستان یا هند خودداری کرد. از آن دوره تا کنون هر دو کشور کوشیده‌اند با توسل به زور این منطقه را به خاک خود ملحق کنند.