آنکارا: ترامپ مانع تحریم ترکیه در زمینه اس-۴۰۰ شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت آنکارا انتظار دارد ترامپ در برابر تصمیم کنگره آمریکا برای تحریم خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه توسط کشورمان مقاومت کند

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه که به منظور شرکت در سی و هفتمین کنفرانس سالانه مشترک شورای همکاری ترکیه-آمریکا (TAİK) و شورای آمریکایی-ترک (ATC) در واشنگتن به سر می‌برد، به خبرنگاران گفت: “انتظار داریم ترامپ در برابر تصمیم کنگره آمریکا برای تحریم خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه توسط کشورمان مقاومت کند.

وی افزود:” تهدیدها و تحریم‌ها نتیجه مثبتی نخواهند داشت خواهان تنش در زمینه خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه با آمریکا نیستیم. اما هر کشوری باید متوجه نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه باشد. از رئیس جمهور آمریکا انتظار داریم در صورت اجرایی شدن تحریم‌های پیشنهادی کنگره، از اختیارات خود استفاده کند”.

وی در پاسخ به انتقادها مبنی بر دوری ترکیه از غرب نیز گفت: “آنکارا به سیاست خارجی خود از زاویه ۳۶۰ درجه می‌نگرد و گزینه‌های سیاست خارجی متنوع را توسعه می‌دهد”.

مشاور رئیس جمهور ترکیه ضمن ارزیابی خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه گفت: “ترکیه طی ده سال اخیر تلاش دارد سیستم موشکی پاتریوت بخرد و تنها عضو ناتو و یکی از چند کشور است که دارای سیستم دفاع هوایی قوی نیست”.

کالین با اشاره به اینکه “آنکارا تلاش‌های زیادی را برای خرید سیستم موشکی پاتریوت به کار گرفته اما این درخواست تاکنون تحقق نیافته است”، گفت: “ترکیه نه تنها می‌خواهد این سیستم را بخرد، همزمان می خواهد سیستم خود را توسعه دهد. در حالی که بسته ارائه شده توسط ایالات متحده نیازهای ترکیه را برآورده نمی کند، پیشنهاد روسیه “تولید مشترک” را نیز دربر می‌گیرد”.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا خرید سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه برنامه تجهیزات جنگنده‌های اف-۳۵ را به خطر می اندازد؟ گفت: “در رابطه با این موضوع به همتایان آمریکایی خود تشکیل یک کمیته فنی را پشنهاد دادیم. ترکیه همچنین تضمین می‌دهد که استقرار سامانه‌های اس-۴۰۰ در کشور دسترسی به اطلاعات حساس در سیستم F-35 را فراهم نخواهد کرد”.

وی افزود: پشنهاد ما تشکیل این کمیته تحت چارچوب ناتو است. این پیشنهاد هنوز هم قابل ارزیابی است و منتظر پاسخ همتایان آمریکایی خود هستیم. ما هم طرفدار این نیستیم که سامانه‌های اس-۴۰۰ بقیه سیستم‌ها را به خطر بیاندازد”.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پایان ضمن ارزیابی تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا نیز گفت: “ترکیه یکی از کشورهای بوده که از تحریم‌ علیه ایران معاف بود. انتظار داریم آمریکا کشورمان را از تحریم‌های نفتی خود علیه ایران که قرار است از ماه مه اعمال شود، مجددا معاف کند”.