ادعای وال استریت ژورنال: بولتون خواهان ارائه طرح نظامی برای اقدام احتمالی علیه ایران شده بود

 

نگام، بین الملل _ جان بولتون که قبلا از عدم برنامه حمله نظامی امریکا علیه ایران صحبت کرده بود، اخیرا به ادعای وال استریت ژورنال از  حمله نظامی این کشور به ایران می گوید. جان بولتون علت این تغییر موضع ایران، رفتار ایران در منطقه می داند. او مشخصا قائل است که در جریان حمله موشکی به سفارت امریکا در بغداد، پای شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران در میان است. از طرف دیگر، با فشار مضاعف امریکا علیه ایران، این امکان وجود دارد که مقامات نظامی ایران اقدام ب بستن تنگه هرمز کنند. حضور بیش از ۶۰۰۰ نظامی امریکایی در کردستان عراق این امکان را به واقعیت نزدیک می کند که آمریکا به محض اقدام تحریک آمیز جمهوری اسلامی به ایران حمله کند.

سهراب سهیلی

وال استریت ژورنال می‌گوید که پس از حمله به سفارت آمریکا در بغداد، مشاور امنیت ملی آمریکا از پنتاگون خواسته بود که گزینه‎های نظامی خود برای اقدام احتمالی علیه ایران را به کاخ سفید ارائه کند.

به گزارش ایسنا، وال استریت ژورنال مدعی شده که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از پنتاگون خواسته بود که گزینه‌های نظامی خود را برای “ضربه زدن به ایران” به کاخ سفید ارائه کند.

بنا بر این گزارش، این درخواست پس از حمله خمپاره‌ای به سفارت آمریکا در بغداد مطرح شده که آمریکایی‌ها معتقد بودند توسط “شبه‌نظامی‌های وابسته به ایران” انجام شده است.

سپتامبر سال گذشته میلادی سه گلوله خمپاره به اطراف سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده بغداد اصابت کرد که تلفات یا خساراتی بر جای نگذاشت.

جان بولتون: در برنامه آمریکا علیه ایران گزینه نظامی جای ندارد

«رئیس‌جمهور( ترامپ ) فکر نمی‌کند ایران از توافق خارج شود/ گزینه نظامی هیچ جایی در برنامه‌ریزی‌های ما ندارد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد : گزینه نظامی جایی در برنامه‌ریزی‌های دولت آمریکا علیه ایران ندارد.

به گزارش ایسنا، نیک شیفرین، خبرنگار «نیوزآور» نوشته است ، جان بولتون در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه در صورت خروج ایران از برجام آیا گزینه نظامی علیه این کشور روی میز است گفت: «این [گزینه] هیچ جایی در برنامه‌ریزی‌های ما ندارد.»

به گزارش شبکه خبری العالم ، جان بولتون اضافه کرده است : «رئیس‌جمهور( ترامپ ) فکر نمی‌کند ایران از توافق خارج شود.»

بر اساس این گزارش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یک‌جانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ همچنین شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و  تعداد محدودی از کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.