اردوغان: روند خرید اس-۴۰۰ از سوی ترکیه به اتمام رسید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد روند خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه تمام شده است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در آنکارا درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه گفت: نمی‌خواهم بگویم که ترکیه این سامانه را تحویل خواهد گرفت. نه، ما آن را خریده و این موضوع تمام شده است. 

وی افزود: قیمت اس-۴۰۰ هم مناسب بوده و وعده ساخت مشترک آن را هم گرفته‌ایم. ان‌شاءالله به زودی این سامانه دفاعی را تحویل می‌گیریم. 

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی درباره عدم فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه در صورت خرید اس-۴۰۰ نیز گفت: 

ما تنها مشتری اف-۳۵ نبوده بلکه از شرکای تولیدکننده این جنگنده نیز هستیم. اواخر ماه جاری با آقای ترامپ در ژاپن دیدار و درباره این مسئله با وی تبادل نظر خواهیم کرد.

اردوغان همچنین با اشاره به مواضع و اقدامات ترکیه در دریای مدیترانه نیز اظهار داشت:  ما دارای ۴ کشتی اکتشافی سوخت‌های فسیلی هستیم. نیروی دریایی ما نیز برای تامین امنیت فعالیت‌های اکتشافی این کشتی‌ها را همراهی می‌کند. 

اجازه نخواهیم داد بدون رعایت حق، حقوق و منافع ترکیه و ترک‌های قبرس گامی در مدیترانه شرقی برداشته شود. در این زمینه تمام گزینه‌ها بر روی میز ما قرار خواهد داشت. 

رئیس جمهور ترکیه همچنین با اشاره به تداوم مبارزه با تروریست‌ها گفت: همانگونه که جرابلس،عفرین و شمال عراق از لوث تروریست‌ها پاکسازی کردیم، کریدور تروریسم در مرز سوریه و شرق فرات را نیز نابود خواهیم کرد. 

مگر گروه های ی.پ.گ و پ.ی.د شاخه پ.ک.ک نیستند؟ چه کشوری بیشترین حمایت را از اینها می‌کند؟ متحد راهبردی ما!”