اسرائیل در حال گسترش تاسیسات هسته‌ای دیمونا است/ ساخت مواد شکاف‌پذیر برای زرادخانه هسته‌ای

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ اسرائیل در حال اجرای برنامه توسعه مهمی در تاسیسات هسته‌ای دیمونا در صحرای نقب است، جایی که برای ساخت مواد شکاف‌پذیر برای زرادخانه هسته‌ای خود ساخته است.


به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، کار ساخت و ساز در تصاویر ماهواره‌ای جدیدی که پنجشنبه یک گروه از کارشناسان مستقل تحت عنوان “پنل بین‌المللی مواد شکاف‌پذیر” منتشر کرد، کاملا مشهود است.


منطقه‌ای که در آن کار می‌شود، چند صد متری جنوب و غرب راکتور گنبدی و محل پردازش مجدد در مرکز تحقیقات هسته‌ای نقب شیمون پرز در نزدیکی شهر کویری دیمونا است.


پاول پودویگ، از محققان این برنامه در حوزه علوم و امنیت جهانی دانشگاه پرینستون می‌گوید: به نظر می‌رسد این ساخت و ساز در اوایل ۲۰۱۹ یا اواخر ۲۰۱۸ بی سر و صدا آغاز شده باشد، بنابراین حدود دو سال است که ادامه دارد اما این تمام چیزی است که ما اکنون می‌توانیم بگوییم.

سفارت اسرائیل در واشنگتن در رابطه با این تصاویر اظهارنظری نکرده است. فدراسیون دانشمندان آمریکایی برآورد می‌کنند که اسرائیل حدود ۹۰ کلاهک داشته باشد که در رآکتور آب سنگین دیمونا از پلوتونیوم ساخته شده است.


آونر کوهن، از کارشناسان برنامه هسته‌ای اسرائیل این تصاویر جدید را “فریبنده” توصیف کرد و گفت که رد پای سایت دیمونا تقریبا دهه‌هاست که بدون تغییر مانده است. اسرائیل راکتور دیمونا را در دهه ۵۰ میلادی و با کمک مخفیانه دولت فرانسه ساخته است و با پایان آن دهه، حدود ۲۵۰۰ شهروند فرانسوی در دیمونا زندگی می‌کردند.
نقش دیمونا در برنامه تسلیحات هسته‌ای اسرائیل اولین بار از سوی یک تکنیسین سابق این سایت افشا شد که این مطلب را در ۱۹۸۶ به روزنامه انگلیسی ساندی تایمز انتقال داده بود.

✍️ دیدگاه شما 🙏