انتقاد پمپئو به سیاست بایدن در قبال ایران/آمریکایی ضعیف،‌ایران را جسورتر می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزیر خارجه پیشین آمریکا در توییتی نوشت که یک آمریکای ضعیف تنها باعث جسورتر شدن ایران خواهد شد.


مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا در توییتی نوشت: یک آمریکای ضعیف و مماشات کننده تنها ایران را جسورتر می‌کند و به مردم آمریکا لطمه می‌زند. ما ائتلافی عظیم میان کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل ساختیم که می‌خواهد ایران را به عقب براند؛ آمریکا همچنان باید بخشی از آن باشد.


این در حالی است که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.


رافائل گروسی پس از بازگشت از تهران، در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت بر اساس توافق جدید، به صورت موقت و به مدت سه ماه راستی‌آزمایی‌های فنی در مواردی مشخص و نظارت‌های لازم بر فعالیت‌های ایران انجام خواهد شد.


ایران قبلا تهدید کرده بود که برای اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی، از روز پنجم اسفند از پروتکل الحاقی خارج می‌شود. بدین ترتیب، آژانس دیگر حق بازرسی‌های سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را نخواهد داشت.


گروسی روز شنبه به ایران سفر کرد تا درباره آینده روابط آژانس و جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ایش مذاکره کند.

مقامات ایران هنوز درباره توافق یاد شده توضیح نداده‌اند و بیانیه مشترکی که در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده است، حاوی جزئیات کامل توافق جدید با جمهوری اسلامی نیست.


ایران از اردیبهشت ۹۸ به‌صورت تدریجی از تعهدات هسته‌ایش عدول کرد و گفته است که اگر تحریم‌های آمریکا لغو نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود؛ موضوعی که هشدار شدید آمریکا و اروپا را به‌دنبال داشته است.

✍️ دیدگاه شما 🙏