ترکیه: عملیات شرق فرات منوط به خروج آمریکا از سوریه نیست

نگام، بین الملل_ وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد عملیات نیروهای مسلح ما علیه گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در شرق فرات، منوط به خروج آمریکا از سوریه نیست.

به گزارش آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفتگو شبکه «ان.تی.وی» اعلام کرد: عملیات کشورمان علیه پ.ک.ک/ی.پ.گ در شرق فرات، به خروج آمریکا از سوریه بستگی ندارد.

وی در این گفتگوی تلویزیونی همچنین اظهار داشت

«نمی‌توان از اثرات تعامل با یک گروه تروریستی مصون ماند، بلکه به تدریج تحت تاثیر قرار می‌گیرید. همکاری کشوری بزرگ با تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ، علی‌رغم هم‌پیمانی با ترکیه در ناتو و حمایت از این گروه و بهانه‌تراشی برای ماندن در سوریه پذیرفتنی نیست.

وقتی کشوری تعهدی می‌دهد باید پای آن بایستد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همواره به تعهداتش عمل می‌کند. ایالات متحده آمریکا رویکرد مثبتی در قبال نقشه راه منبج دارد. این اقدامات باید سریعا لحاظ شده و گروه ی.پ.گ نیز کاملا از شرق فرات خارج شود.

پس از دیدار رئیس‌جمهور جب طیب اردوغان اردوغان و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی، نشست سه جانبه سران ترکیه، روسیه و ایران در چارجوب روند آستانه برگزار خواهد شد. روسیه خواهان میزبان این نشست است و آن را به سران کشورها نیز اعلام کرده است».