حسن محجوب ؛ روشنفکر و پیشکسوت صنعت نشر ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ «جامعه فرهنگ‌پرور نشر کتاب و کتابفروشی ایران، در ماه‌های پایانی آخرین سال سده ۱۴ خورشیدی، ناباورانه یکی از پیشکسوتان صدیق و بزرگ‌مردان اثرگذار خود، زنده‌یاد حسن محجوب را از دست داد.حسن محجوب، ناشر پیشکسوت در ۹۱ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش نشریه کارخانه دار ، حسن محجوب متولد سال ۱۳۰۸، ناشر پیشکسوت بود. او با سرمایه شخصی در سال ۱۳۳۵ به حوزه کارهای انتشاراتی وارد شد و از زمان تأسیس شرکت سهامی انتشار، همکار و بعدها سالیان سال مدیرعامل این موسسه انتشاراتی بود.

محجوب ناشر آثار چهره‌هایی همچون: مهندس بازرگان، آیت‌الله مطهری، مهندس یدالله سحابی، آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله بهشتی، دکتر شریعتی، دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، احمد آرام، امیرمهدی بدیع، دکتر محمدمهدی جعفری، سرهنگ جلیل بزرگمهر، سرهنگ غلامرضا نجاتی، دکتر ابراهیم یزدی و تعداد زیاد دیگری نویسنده، پژوهشگر و مترجم است.

روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران،طی پیام تسلیتی یاد آوری کرده است که :

: «جامعه فرهنگ‌پرور نشر کتاب و کتابفروشی ایران، در ماه‌های پایانی آخرین سال سده ۱۴ خورشیدی، ناباورانه یکی از پیشکسوتان صدیق و بزرگ‌مردان اثرگذار خود، زنده‌یاد حسن محجوب را از دست داد.

او از بزرگان نشر و کتابفروشی بود که در قانون‌مداری و ارتقاء نظام صنفی و همکاری با اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان، همواره برای رشد فرهنگ نشر و کتاب پیشتاز بود.

شرکت سهامی انتشار در میانه دهه سی خورشیدی بر اساس خرد جمعی فرزندان دانا و پرتلاش کشور عزیزمان ایران شکل گرفت و به مرور توانست با توجه به اهداف بنیان‌گذران خود در میان ناشران کشور اثر گذاری خود را در جامعه دانشگاهی و فرهنگی ایجاد کند.

رشد موثر فرهنگی، پویایی در حوزه اندیشه و تداوم فعالیت موسسه سهامی انتشار در حوزه فرهنگ مکتوب را باید مرهون تدابیر حسن محجوب دانست که در بیش از ۶ دهه و گذر از دیدگاه‌ها و اندیشه‌ها و نیز روزها و سال‌ها این موسسه فرهنگی را راهبری نماید. محجوب مشی روشنگرانه در کار خود داشت.

او مدیری برنامه‌ریز بود؛ پایبندی به اصول دینی، سعادت‌خواهی، صداقت، سادگی و آزادگی و نیز توسعه رفتار اخلاقی و گسترش علم و دانش، توجه به حفظ هویت و منافع ملی نقشه راهی بود که او در طی سال‌ها مدیریت خود بدان توجه داشت. افزون بر این او مدیری مسئولیت‌پذیر بود و آنچنانی که در اهداف موسسه بیان کرده است همواره خود و موسسه را نسبت به مشتریان، پدیدآورندگان، کارکنان، سهامداران و جامعه مسئول و پاسخگو می‌‌دانست.

در همین راستا در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان خادم برگزیده نشر از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده و در سال ۱۳۹۴ به‌عنوان پیشکسوت صنعت نشر از او تقدیر شد.

✍️ دیدگاه شما 🙏