دور زدن مذاکره؛ بر وزن دور زدن تحریم

نصرت الله محمودزاده

وقتی ایران پیازداغ بستن تنگه هرمز را زیاد کرد، ناو آمریکا پا از دریای عرب فراتر نگذاشته و همانجا ترمز دستی را کشید تا از کمند تندروهای بی‌ترمز در امام بماند و ببینند چه خواهد شد. حداقل این ژست ترامپ تاجر مسلک چلاندن فلک زده‌های عربستان و امارات است.
قرار هم نه به جنگ است و نه مذاکره، اما می‌توان رد پای دور زدن مذاکره را مشاهده کرد. چطور؟
پیام گرفتن و پاسخ دادن مثل دور زدن تحریم هزار راه دارد که هم حرفت را بزنی و هم حرف بشنوی و سپس با اطمینان بگویی، جنگ نخواهد شد.
مشتی خبر به ظاهر ساده که نمونه خرواری از پشت پرده محافل دوست و دشمن است را ذیل دنبال کنید.

-میدل‌ایست‌آی: وزیر خارجه آمریکا از طریق نخست‌وزیر عراق برای ایران پیام فرستاد که آمریکا دنبال جنگ نیست.
-پامپئو از نخست‌وزیر عراق خواسته به ایرانی‌ها بگوید ترامپ فقط دنبال توافق هسته‌ای جدید با ایرانی‌هاست، نه جنگ.
-مردم آمریکا هیچ تمایلی برای جنگ با ایران ندارند
-نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مورد تمایل دولت ترامپ برای آغاز جنگ با ایران گفت: «دولت ترامپ حق آغاز جنگ با ایران بدون اجازه کنگره را ندارد. اگر در چنین فکری هم باشد هرگز نمی‌توانند موافقت کنگره را جلب کنند.»
-عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق: ایران و آمریکا هیچکدام جنگ نمی‌خواهند و عراق با هر دو طرف در ارتباط است. اختلافات میان واشنگتن و تهران که هر دو متحد عراق هستند «مسئله پیچیده‌» ایست و عراق به سختی در تلاش است تا برای این مسئله راه‌حلی پیدا کند.
عبدالمهدی پیشتر نیز اعلام کرده بود عراق مایل است واسطه رفع تنش میان تهران و ریاض و نزدیک کردن روابط جمهوری اسلامی و عربستان سعودی شود.
-نخست وزیر عراق: نشانه‌هایی از پایان خوش اختلافات ایران و آمریکا. جنگ نمی‌شود. با دو طرف در تماسیم

  • رویترز، “عادل عبدالمهدی” نخست وزیر عراق: نه ایران و نه آمریکا خواهان جنگ نیستند… بغداد با هر دو کشور در تماس است. در تماس‌هایم با تهران و واشنگتن به نشانه‌هایی دست یافته‌ام که نشان می‌دهد بحران کنونی در روابط ایران و آمریکا با پایان خوشی تمام خواهد شد.
    -پوتین در کنفرانس با همتای اتریشی خود: «من چند بار به شرکای ایرانی گفته‌ام که برای ‌ایران مفید هست که در برجام بماند. اروپابی‌ها برای برجام نمی‌توانند کاری کنند
    همین که ایران اعلام خروج از برجام کند، همگان از یاد خواهند برد که آمریکا بود که کارشکنی را آغاز کرده بود و همه تقصیرها به گردن ایران انداخته خواهد شد.»

بله؛ این است رسم دور زدن مذاکره