دونالد ترامپ دوباره تبرئه شد/ ترامپ: ماه‌های پیش‌رو، چیزهای زیادی برای به اشتراک‌گذاشتن دارم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سنای آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد.


در این رای گیری ۵۷ سناتور به محکومیت دونالد ترامپ رای دادند و ۴۳ سناتور با محکومیت رئیس جمهوری سابق آمریکا مخالفت کردند.


هفت سناتور جمهوریخواه در این رای گیری به دموکرات‌ها پیوستند و به محکومیت دونالد ترامپ رای دادند. محکومیت دونالد ترامپ در سنا به ۶۷ رای موافق از ۱۰۰ نماینده این مجلس نیاز داشت.


دومین دادگاه استیضاح رئیس جمهوری سابق آمریکا ۲۱ بهمن در مجلس سنا آغاز شد. این کوتاهترین دادگاه استیضاح در سنای آمریکا بود.

یکی از نمایندگان مجلس نمایندگان که نقش دادستان در این دادگاه را به عهده داشت، در دادخواست خود دونالد ترامپ را متهم کرد که طرفداران خود را «تحریک به شورش» و حمله به کنگره کرده است.


اما دونالد ترامپ بامداد یکشنبه از اینکه در دادگاه استیضاح دوم خود در سنا تبرئه شد، استقبال کرد. او با صدور بیانیه‌ای در این باره ابتدا از وکلای خود و همچنین سناتورها و نمایندگان کنگره که به استیضاح وی رأی منفی داده و از او دفاع کردند، تشکر کرد و سپس به انتقاد از حزب دموکرات پرداخته و گفت: «ناراحت‌کننده است که در دوران ما، یک حزب سیاسی در آمریکا، مسیر آزادی برای بدنام کردن مُر قانون، لکه‌دار کردن اجرای قانون… و استفاده از عدالت به عنوان ابزاری برای انتقام‌جویی کسانی دارد که با آنها مخالف هستند».


رئیس‌جمهور سابق آمریکا دادگاه استیضاح دوم خود را «پیگرد متوهمانه» دیگری در تاریخ این کشور توصیف کرده و اظهار داشت: «هیچ رئیس‌جمهوری چیزی مانند این را تجربه نکرده بود و این بدان دلیل است که مخالفان ما نمی‌توانند فراموش کنند که حدود ۷۵ میلیون نفر به ما رأی دادند».


ترامپ در اظهاراتی که رنگ‌وبوی بازگشت به عرصه سیاست در چهار سال آینده را داشت، گفت: «جنبش تاریخی، وطن‌پرستانه و زیبای آمریکا را دوباره با عظمت کنیم، تازه آغاز شده است. در ماه‌های پیش‌رو، چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن با شما دارم».


او همچنین افزود: «ما کارهای بسیار زیادی پیش روی خود داریم و به زودی با دیدگاهی برای آینده روشن، درخشان و بدون محدودیت برای آمریکا، ظهور خواهیم کرد».

✍️ دیدگاه شما 🙏