دو شرط وزیر خارجه احتمالی بایدن برای ایران جهت بازگشت به برجام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزیر امور خارجه احتمالی جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا ضمن تعیین دو شرط برای ایران اعلام کرد که تنها در صورتی کشورش به برجام باز می‌گردد که ایران در برنامه موشکی محدودیت ایجاد کرده و حمایتش از نیروهای نیابتی را در منطقه متوقف کند.

بر اساس گزارش رویترز، کریس کونز درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: «واشنگتن در صورتی از برجام حمایت می‌کند که راهی رو به جلو در زمینه محدود کردن برنامه موشکی آنها (ایران) و حمایتشان از نیروهای نیابتی ایجاد کند. این دو باید همزمان اتفاق بیفتند».

او این اظهارنظر را پس از وعده بایدن که گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات به برجام برمی‌گردد، مطرح کرد.

شرط رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نیز در زمان مطرح شدن وعده بازگشت به برجام، همزمان با محدودیت در برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه مطرح شده بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ۸ مه ۲۰۱۸ رسما از برجام خارج شد و ایران را متهم به حمایت از حزب‌الله، طالبان، القاعده و سایر سازمان‌هایی کرد که آن‌ها را تروریستی نامید، و در پی آن بازگشت تحریم‌ها و اعمال تحریم‌های سخت‌تر از گذشته را آغاز کرد.

در واکنش به این اقدام آمریکا، علی خامنه‌ای رهبر ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور دستور داد تا مقدمات لازم برای غنی‌سازی اورانیوم و دستیابی به ۱۹۰ هزار سو در قالب برجام را آغاز کند.

کریس کونز سناتور ایالت دلاور در سنای ایالات متحده آمریکا است که برای نخستین‌بار در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰ به‌ عضویت این مجلس درآمد. او عضو کمیته روابط خارجی سنا و یکی از طرفدار سرسخت اسرائیل است.

در کنار نام کریس کونز برای تصدی سمت وزیر خارجه، نام‌های دیگری از قبیل ونی بیلکین، مشاور سیاست خارجی بایدن، سناتور کریس مورفی، سوزان رایس مشاور سابق امنیت ملی دولت اوباما و ویلیام برنز معاون سابق وزیر خارجه ایالات متحده نیز مطرح است.