ربیعی در جمع خبرنگاران: دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ است/ در تمام دیدارهای ملی زنان حضور خواهند داشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سخنگوی دولت با اشاره به حادثه خودسوزی یک دختر جوان گفت: دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ است. فعلا برای دیدارهای ملی برنامه‌ریزی شده که در تمام دیدارهای ملی زنان حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین علیه السلام گفت: راه امام حسین علیه السلام راه سالیان زندگی ایرانیان بوده و هست. دولت تدبیر و امید همواره درس عاشورا و ائمه اطهار و آموزه‌های آن‌ها را در جهت‌گیری‌های حرکتش سر لوحه قرار داده است و  وفادارانه به نهضت حسینی اهداف حسینی سال‌های آتی را سپری خواهد کرد .

سخنگوی دولت تاکید کرد: هیچ نسلی بدون قهرمان ذهنی زندگی نکرده و خوشبختانه امام حسین الگوی ذهنی و عملی همه دوران تاریخ ما بوده است. شرف، انسانیت، اخلاق و عدم ذلت‌پذیری و آموزه‌های امام حسین(ع) امروز در سیاست خارجی و چه در رفتار با مردم عزیزمان پیش روی دولت تدبیر و امید است.

وی ادامه داد: از همه مردم برای حضورشان در عزاداری‌های عاشورا تشکر می‌کنیم درس عاشورا همیشه عامل وحدت ملی ما است.

ربیعی با اشاره به حادثه ریزش دیوار باب الرجا در کربلا گفت: حادثه پیش آمده در کربلا را به خانواده‌هایی که عزیزانشان کشته شدند تسلیت می‌گویم هیچ ایرانی هم در این حادثه فوت نکرده است.

وی ادامه داد: امروز با رئیس سازمان حج و زیارت صحبت ‌کردم، ایرانی‌هایی در این حادثه  زخمی شده بودند که الحمدالله حالشان خوب است.

 سخنگوی دولت افزود: از همه حجاج ایرانی که به سلامت معنویات اعمال حج را به جا آوردند و از همه دست‌اندرکاران حج سپاسگزاری می‌کنم. به نمایندگی از دولت از شرکت هواپیمایی ایران ایر تشکر می‌کنیم این شرکت کار عظیمی انجام داد و ۸۸ هزار نقل و انتقال را به تنهایی بدون هیچ شرکت خارجی انجام داد. از مردم عربستان و کارگزاران حج عربستان هم که کمک کردند تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به جلسه سران قوا در هفته پیش گفت: مهمترین جلسه‌ای که در هفته قبل در فاصله دو نشست سخنگویی تشکیل شد جلسه سران قوا به میزبانی  رئیس محترم قوه قضاییه حجت الاسلام و‌المسلمین جناب آقای رئیسی بود. خوشبختانه جلسه خوب و مفیدی برگزار شد و موضوعات مهم کشور در یک فضای صمیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اوضاع اقتصادی کشور و برنامه‌های هماهنگی سه قوه برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

علی ربیعی درباره مطالبات جامعه در حوزه‌های مختلف و پاسخ دولت به این مطالبات اظهار کرد: معمولا جامعه هم بهبود وضع اقتصادی و هم اجتماعی را خواستار است. هیچ وقت هیچ کدام به نفع دیگری حذف نمی‌شود.

وی افزود: دولت در بخش مطالبات سیاسی که مهمترین عنصر مشارکت در انتخابات است، تمهیداتی می‌اندیشد که بیشترین مشارکت صورت بگیرد و مردم گزینه‌های بسیاری برای انتخاب داشته باشند.

این مقام مسئول بیان کرد: دولت معتقد است که انتخاباتی پرشور پاسخ ایران به تحریم‌ها خواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: در بخش مطالبات اجتماعی که هم پوشانی با مطالبات اقتصادی نیز دارد، دولت قائل به یک گام به پیش و یک گام به پس نیست. دولت اعتقاد دارد خواست زنان برای حضور در پایگاه‌های اجتماعی حرف درستی است.

وی یادآور شد: در دو جلسه گذشته دولت حضور زنان در مناصب مدیریتی بررسی شده و رئیس‌جمهوری به دستگاه‌هایی که عقب بودند بر لزوم جبران فاصله تذکراتی دادند.

ربیعی خاطرنشان کرد: درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، موضوع سحر خدایاری یکشنبه گذشته در دولت مطرح شد. دولت به طور کلی موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها است و درباره زیرساخت‌های لازم شامل معبر و سرویس جداگانه امروز بنا به گزارش وزیر ورزش تمام ورزشگاه‌ها تهیه شده و برای دیدارهای ملی برنامه‌ریزی صورت گرفته و آمادگی در حال انجام است تا با رعایت ملاحظات علاوه بر بازی‌های ملی در بازی‌های لیگ نیز زنان حضور داشته باشند.

وی تصریح کرد: دولت امیدوار است با مناسب شدن شرایط استادیوم‌ها و رفع نگرانی برخی افراد، این مهم محقق شود ولی بنای دولت تهیه زیرساخت‌ها برای حضور زنان است.

این مقام مسئول بیان کرد: درباره دختری که به دختر آبی مشهور شد نیز گزارشی تهیه شده که در دست بررسی قرار خواهد گرفت.

 ربیعی در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با فساد گفت: گام اول مبارزه با فساد از بین بردن زمینه‌هایی مثل یارانه‌ها و وام‌های بانکی است. بحث دوم نیز بحث گلوگاه‌های فساد مانند مجوزها و اختیارات است که این دو مورد مدت‌هاست مورد تاکید دولت قرار دارد و این زمینه‌ها گلوگاه‌ها هر روز محدودتر شده است

وی افزود: برخورد انضباطی یکی از موارد لازم با فساد است ولی گاهی برخی موارد اعلام می‌شود و برخی نمی‌شود. گاهی موارد کوچک در سطح ملی بزرگ می‌شود یا بین تصمیم اتخاذ شده و آثار آن را فساد می‌دانند ولی به طور کلی دولت معتقد است که باید با فساد مبارزه قاطع صورت بگیرد.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات الکترونیکی و ایرادات برخی دستگاه‌ها نیز بیان کرد: دولت یکی از مدافعان حق الناس است و حق رای دادن را همواره محترم می‌داند ولی درباره انتخابات الکترونیک وزارت کشور معتقد است که ایرادات رفع شده است.

وی گفت: ما فکر می‌کنیم انتخابات الکترونیک هم به شفافیت و هم به کاهش هزینه‌ها کمک خواهد کرد.

ربیعی با بیان اینکه بحث مبارزه با فساد مسئله‌ای بود که بیشتر وقت جلسه سران قوا را به خود اختصاص داد، گفت: هر سه قوه عزم جدی برای این کار دارند.

ربیعی افزود: شرایط بین‌المللی، وضعیت برجام، گام سوم که به استحضار ملت ایران رسید از موضوعاتی بود که در نشست اخیر سران قوا مورد بحث قرار گرفت.

وی گفت: امروز نشست هیات دولت را داشتیم و امور استخدامی دهداران و دهیاری‌ها و امور مالی شورای اسلامی تصویب شد. نزدیک به ۶۰ هزار نفر مشمول این تصمیم می‌شوند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز مسائل استخدامی روشن شد. در این جلسه که بر مبنای امنیت شغلی بود، بنا شد اقدامات مناسبی صورت گیرد و جزئیاتش حتما در سایت دولت اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: گزارشی از کرم ابریشم و پیله طرح ارائه شد که بر اساس آن تولیدات  ما از ۳۰۰ تُن، به ده هزار و ۴۰۰ تن رسیده است. یا در تولید پنبه ۲۷ درصد افزایش داشته‌ایم.

ربیعی گفت: ما در تولیدات کشاورزی خود به سمت مقرون به صرفه شدن حرکت می‌کنیم. گزارشی امروز در جلسه ارائه شد چه در بحث گندم، برنج و چه در بحث پنبه و کرم ابریشم بحث این است که تولیدات کشاورزی مقرون به صرفه می‌شود و با برنامه‌هایی هم که در بحث اشتغال روستایی است، امیدوار هستیم که بتوانیم در آینده نزدیک مهاجرت معکوس را هم تجربه کنیم.

ربیعی در پاسخ به سوال ایلنا درباره تاثیر اخراج بولتون برای روند تنش‌های ایران و ایالات متحده گفت: به اعتقاد من اخراج بولتون یک مساله داخلی آمریکاست و درباره مسائل داخلی ایالات متحده ما نظری نداریم اما با توجه به سیاست‌های بولتون در قبال ایران از این جنبه به این مساله می‌پردازیم.

وی افزود: بولتون سیاست‌مداری است که از سال‌های پیش هر کسی فضای رسانه‌ای آمریکا آگاه است می‌داند که او یکی از نمادهای تندروی دیپلماسی آمریکا و دشمنی با ایران بوده است. از سال‌های قبل منافقین از همراهان همیشگی بولتون بوده و دیدگاه‌های خود را از تروریست‌ترین گروه مخالف ایران اتخاذ می‌کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با اخراج بولتون یکی از اضلاع ذی نفوذ گروه بی تضعیف شده است، گفت: ما هیچ قضاوتی نمی‌کنیم که این مساله چه میزان تاثیری در سیاست خارجی ایالات متحده دارد اما به طور طبیعی این امکان را برای تصمیم‌گیران آمریکا فراهم می‌کند که با سوءگیری کمتری مسائل ایران را ملاحظه کنند.