روسیه با صدور بیانیه‌ شورای امنیت پیرامون عملیات چشمه صلح مخالفت کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروسیه با صدور بیانیه مشترک شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار توقف عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال سوریه شده بود، مخالفت کرده و مانع صدور این بیانیه شد

روسیه با صدور بیانیه مشترک شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار توقف عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال سوریه شده بود، مخالفت کرده و مانع صدور این بیانیه شد.

ایالات متحده آمریکا خواستار صدور بیانیه‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل برای ‘توقف’ عملیات نظامی ترکیه در سوریه و حل نگرانی‌های امنیتی آنکارا از طریق مجرای دیپلماتیک شد.

ایالات متحده آمریکا در متن پیشنهادی خود که به اعضای شورای امنیت ارائه کرده مدعی شده است: “از عواقب عملیات نظامی ترکیه و وضعیت انسانی و امنیتی در شمال سوریه عمیقا نگران هستیم. این امر می‌تواند بر پیشرفت چشمگیر در مقابله با داعش تأثیر منفی بگذارد‌‍‍”.

آمریکا در پیش نویس این متن با اشاره به “حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه” تاکید کرده که “پناهجویان سوری باید طبق قوانین بشردوستانه، داوطلبانه و بین المللی به کشورهای خود بازگردند. بحران سوریه با اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل قابل حل است ، نه از طریق نظامی”.

با این حال متن پیشنهادی آمریکا برای صدور بیانیه مشترک با متن ارائه شده روز گذشته متفاوت است. در متن پیشنهادی دیروز آمریکا فراخوان “برای توقف عملیات چشمه صلح ترکیه” ذکر نشده اما این موضوع در متن پیشنهادی امروز اضافه شده است.

علاوه بر این، در متن پیشنهادی روز گذشته آمریکا که عبارت ”نگرانی‌های امنیتی ترکیه مشروع است”، ذکر شده بود اما با تغییرات ایجاد شده در متن جدید واژه ”مشروع ” حذف شده است. 

 شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه به درخواست پنج عضو اروپایی برای بررسی عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه در شمال سوریه، تشکیل جلسه داده است. 

لازم به ذکر است عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه به همراهی نیروهای ارتش ملی سوریه در شرق فرات در ۹ اکتبر با هدف جلوگیری از ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی کشور و بازگرداندن صلح و ثبات به منطقه آغاز شد.

عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه مطابق با قوانین بین‌المللی و بر اساس حق ذاتی دفاع مشروع مقرر در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت این نهاد درباره مبارزه با تروریسم انجام می‌شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏