سایت ردیابی کشتی‌ها: نفتکش سابیتی در حال بازگشت به خلیج فارس است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، تنکرترکرز، وب‌سایت ردیابی کشتی‌ها، روز جمعه خبر داد که نفتکش سانحه‌دیده ایران در دریای سرخ در حال حاضر «به سوی خلیج فارس بازمی‌گردد». در همین حال خبرگزاری ایرنا می‌گوید که نشت نفت از این کشتی «متوقف شده است».

در پی وقوع دو انفجار در یک فروند نفتکش ایرانی در دریای سرخ، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از «کارشناسان فنی» احتمال اقدام تروریستی را مطرح کرد.

از سوی دیگر سایت ردیابی کشتی‌ها، تنکرترکرز، در یک پیام توییتری نام این نفتکش را «سینوپا» قید کرد، در حالی که در رسانه‌های داخل ایران این نفتکش سابیتی خوانده می‌شود.

پس از ساعتی تنکرترکرز خبر داد که سابیتی «پس از ۵۷ روز» دستگاه ردیابی خود را روشن کرده و این دستگاه نشان می‌دهد که هم‌اکنون در دریای سرخ است.

به گفته این وب‌سایت، سابیتی حامل یک میلیون بشکه نفت است و پس از سانحه و به ثبات رسیدن وضعیتش به سوی خلیج فارس بازگشته است.

نخستین عکس‌ها از عرشه سابیتی حکایت از آرام بودن شرایط دارد، گرچه عکس‌ها محل جغرافیایی کشتی را مشخص نمی‌کنند:

View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter


خبرگزاری ایرنا صبح جمعه به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ملی نفتکش ایران نوشت: «نفتکش ایرانی سابیتی متعلق به شرکت ملی نفتکش صبح امروز در دو انفجار جداگانه احتمالا بر اثر اصابت موشک در ساعت‌های ۵ و ۵:۲۰ صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است.»

باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما، صبح جمعه، ۱۹ مهرماه، از وقوع یک انفجار در یک فروند نفتکش ایرانی در نزدیکی سواحل عربستان سعودی خبر داد.

این خبرگزاری خبر خود را در یک پیام توییتری به نقل از «منابع مطلع» نوشته بود.

با این حال ساعتی بعد خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی،‌ ایرنا، به نقل از «کارشناسان فنی مستقر بر روی شناور» نوشت که «احتمال می‌دهند این رخداد بر اثر انجام اقدام تروریستی باشد».

هنوز هیچ مقام رسمی ایرانی و خارجی به این رخداد واکنش نشان نداده است.

محل وقوع این انفجار «۶۰ مایلی بندر جده» در عربستان سعودی عنوان شده است.

همان طور که تنکرترکرز، سایت ردیابی کشتی‌ها، نیز اشاره کرده است، این محدوده‌ای است که در چند ماه گذشته دست‌کم دو کشتی دیگر متعلق به ایران دچار سانحه شده‌اند.

ابتدا در اردیبهشت‌ماه سال جاری یک کشتی به نام هپینس ۱ دچار «نقص فنی» شد و در بندر جده عربستان سعودی پهلو گرفت، سپس در مردادماه گذشته شرکت ملی نفتکش ایران خبر داد که نفتکش هِلم در دریای سرخ «دچار نقص فنی شده‌است».


ایران و عربستان سعودی سال‌هاست با یکدیگر درگیر رقابت و جنگ نیابتی بوده‌اند، اما تنش در روابط این دو کشور در ماه‌های گذشته به حدی بی‌سابقه رسیده است.

تشدید تنش به‌ویژه پس از آن رخ داد که مهم‌ترین تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان هدف حملاتی غافلگیرانه قرار گرفت، حملاتی که حوثی‌های یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

با این حال ریاض و واشینگتن اصرار دارند که جمهوری اسلامی مسئول اصلی این حملات بوده است. تهران این اتهام را رد می‌کند.

روز جمعه دست‌کم یک مقام مسئول ایرانی این گمانه را مطرح کرد که سابیتی «از خاک عربستان سعودی» مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

با این حال هنوز هیچ مقام سیاسی در ایران و عربستان در این باره موضع نگرفته است.

طبق گزارش‌های روز جمعه، انفجار به بدنه نفتکش ایرانی «متعلق به شرکت ملی نفتکش‌» ایران آسیب رسانده است.


به گزارش منابع مطلع یک فروند نفت کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت کش صبح امروز در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان دچار انفجار در بخش بدنه شد.

بر اساس گزارش دریافت شده دو مخزن اصلی نفت کشتی آسیب دیده و نفت آن در حال خروج به دریای سرخ است.


وارد شدن آسیب به «دو مخزن اصلی» این نفتکش باعث نشت نفت به آب‌های دریای سرخ شده است.

در عین حال، به نوشته ایرنا، کشتی «اکنون در وضعیت باثباتی قرار دارد و تنها بدنه کشتی اندکی آسیب دیده است که کارکنان کشتی درصدد کنترل آن هستند».

منابع: باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری ایرنا، توییتر