قیاس محکومان «سیاسی- امنیتی» با «اقتصادی» در حکومت «نبوی- علوی» با «جمهوری اسلامی» ؛ به مناسبت هفتم تیر«سالگرد شهادت معمار قضای اسلامی» و «هفته قوه قضاییه» / یادداشت

احمد حیدری✍️

در هفته قوه قضائیه هستیم و امید داریم این قوه، عدالت را در محاکم اجرا کند و هر مجرمی را بدون هر گونه ملاحظه، مطابق قانون محاکمه و به سزای مناسب برساند. نظام جمهوری اسلامی مدّعی اقتدا به پیامبر و امام علی در حکومت است[گر چه انتظار پیامبر و علی‌وار بودن از هر انسان غیر معصومی، بیجاست ولی به بیان امام علی، اگر نمی‌توان عدالت علوی را ارائه داد، ولی می‌توان در همرنگی با او قدم‌هایی برداشت(نهج البلاغه، نامه۴۵)].
در حکومت پیامبر یا امام علی، مخالفان زیادی بوده‌اند که علیه آنها اقدام کرده‌اند، ولی در آن حکومت‌ها جز در میدان جنگ هیچ کسی به اتهام: «فتنه، اقدام علیه امنیت ملی، براندازی، توهین به پیامبر یا امام، تبلیغ علیه دین و نظام و …» دستگیر، محاکمه و محکوم نشد. معترضان زیادی در آن دو حکومت می‌یابیم که با حاکم به تندی سخن می‌گویند و اعمال و رفتار حاکم را نقد می‌کنند ولی از امنیت کامل برخوردارند. به عنوان نمونه در یک جلسه فردی بعد از سخن امام علی راجع به یک قضیه‌، با صدای بلند که دیگر همراهان شنیدند، گفت: «خدا کافر بمیراندت! چقدر فقیه و کنه‌شناس و عمیق فهمی!» ولی امام نه تنها اجازه و دستور دستگیری و مجازات او را نداد، بلکه به همراهان خشمناک فرمود: «دست نگه دارید و برجای نشینید؛ او فقط دشنامی داده است که یا باید با چشم‌پوشی، از آن گذشت یا حداکثر با دشنامی، جوابش داد»(نهج البلاغه، حکمت۴۱۲).
حالا با توجه به رفتار حاکم و حکومت معیار؛ به مواجهه قوه قضایی جمهوری اسلامی با نمونه‌هایی از متهمان امنیتی-سیاسی نگاه کنیم:

۱. ۱۴ کنشگر سیاسی در خرداد ۹۸ ضمن بیانه‌ای خواستار کناره‌گیری رهبری و گذار از نظام جمهوری اسلامی و اعمال تغییرات در قانون اساسی کشور شدند. آنان قوای سه‌گانه را فاقد قدرت و استقلال شمرده و دولت را تدارکاتچی دانستند. پس از انتشار بیانیه فوق، امضاکنندگان بازداشت و دادگاه انقلاب در جلسات غیر علنی و بدون حضور هیئت منصفه آنان را به اتهام براندازی، توهین به رهبری، و …، محاکمه کرد و از جمله هشت تن را مجموعا به ۷۲ سال حبس تعزیری(هر نفر متوسط ۹ سال) و … محکوم کرد.

۲. اسماعیل بخشی فعال کارگری معترض هفت تپه مجموعاً به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شد. ۷ سال حبس تعزیری بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، ۲ سال حبس تعزیری بابت اتهام توهین به رهبری، ۲ سال حبس تعزیری بابت اتهام نشر اکاذیب، ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

۳. عادل عساکره معلم روستاهای شادگان به اتهام «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری و مقامات» و «اقدام علیه امنیت کشور» محاکمه و به ۹ سال زندان محکوم شده است. این معلم در مطالب منتشر شده در فضای مجازی نسبت به بودجه حوزه علمیه معترض بوده و نام مسئولین کشور را بدون استفاده از القاب رایج به کار می‌برده است.

۴. بعد از برخورد شدید با معترضان آبان ۹۸، ۷۷ فعال سیاسی برخورد خشن و کوبنده با معترضان را محکوم کرده و خواستار برخورد با عاملان شلیک به معترضان شدند. اکثر امضاکنندگان این بیانیه به اتهام تبلیغ علیه نظام احضار، بازجویی یا بازداشت شدند و هنوز پرونده آنها رسیدگی کامل نشده است.