ماجرای فتنه ۹۸ چیست؟

“حامد تقوی”

نگام ، سیاسی_ مصلحی: فتنه دشمن در سال ۹۷ یا ۹۸ قطعی است. وزیر سابق اطلاعات گفت: در سال ۹۷ یا ۹۸ قطعا دشمن فتنه‌ای را طراحی می‌کند و محور آن نیز ولی‌فقیه است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی در مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و سالگرد شهدای ۱۵ خرداد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: در عمر ۴۰ ساله انقلاب، ولایت‌مداری به معنای واقعی کلمه شکل گرفته و ما در عرصه‌های مختلف خصوصا در دوران دفاع مقدس و امروز در دفاع از حرم و وطن به بهترین شکل در اوج تبعیت هستیم.

مصلحی با بیان اینکه امام (ره) در پی ایجاد تمدن اسلامی بودند، عنوان کرد: آنچه اندیشمندان و مجموعه استکبار به آن اذعان دارند این است که اگر تمدن اسلامی شکل بگیرد موجب نابودی استکبار می‌شود.

مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران به سه هدف امام در انقلاب اشاره و تصریح کرد: هدف اول ایشان ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود. حکومت اسلامی چیزی نیست که به راحتی شکل بگیرد. دشمن طراحی‌های سنگین دارد و با برنامه‌ریزی‌های مختلف به دنبال این است که این اتفاق نیفتد، زیرا تشکیل حکومت اسلامی برابر با نابودی آن‌ها است. آن‌ها اعتقاد داشتند که اگر این تمدن خفته اسلامی بیدار شود، نمی‌گذارد چیزی از ما بماند. امروز با وجود انقلاب، تمدن اسلامی شکل گرفته است.

وی افزود: دشمن توطئه‌های سنگینی داشت که هر کدام به تنهایی کافی است تا یک حاکمیت را ساقط کند. نمونه آن دوران دفاع مقدس است که هشت سال با مدیریت و رهبری امام در برابر همه دنیای استکبار ایستادند. همه در برابر انقلاب بودند. برای تمدنی که امام درصدد شکل‌گیری آن بود، هزینه‌های سنگینی پرداخت شد که این هزینه ها، راه را باز می‌کند. یکی از این هزینه‌ها حرکت مدافعین حرم است. امروز با وجود حرکت‌های استکبار و شروط آمریکایی‌ها در برجام، مردم و مسئولین باید با محور قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در برابر آن‌ها بایستند.

مصلحی با اشاره به اینکه آمریکا در حال فروپاشی است، اظهار کرد: بیش از ۱۴ میلیون مقاله در این زمینه وجود دارد که عنوان می‌کنند انقلاب اسلامی منشا این فروپاشی است. ما در مسیر پیشبرد و پیشرفت انقلاب با فتنه‌های بزرگ مواجه هستیم. طراحی دشمن فتنه جدیدی است. ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی در این مسائل ماموریت بزرگی پیش رو دارند. اگر فتنه ۸۸ را پشت سر گذاشتید باید خود را برای فتنه‌های بزرگ‌تر آماده کند.

وزیر سابق اطلاعات خاطرنشان کرد: حوادث سال ۱۳۸۸ تمام نشده و دشمن با رفع اشکالات خود به دنبال طراحی فتنه‌ای جدید است که محور آن‌ها اصل نظام و ولایت فقیه است. این اعترافاتی است که جاسوسان دستگیر شده نیز به آن اقرار کرده‌اند و عده‌ای نیز در داخل با طرح و نقشه‌های دشمن همراهی می‌کنند. در فتنه ۸۸ اوباما بیان کرد که اشکال بزرگ ما در این فتنه این بود که از طبقه متوسط به بالا استفاده کردیم  و نتوانستیم طبقه متوسط به پایین را مورد استفاده قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در فتنه جدیدی که طراحی کردند، اصل و محور نظام یعنی ولایت‌فقیه را هدف قرار می‌دهند، عنوان کرد: در جامعه نیز این وضعیت دیده می‌شود که حرکتی در حال شکل‌گیری و فضایی در فضای عمومی ایجاد شده است. بسیاری از حرکت‌هایی که انجام می شود برای ردگم‌کنی است تا فضایی ایجاد شود که مردم سراغ مسئولان نروند و مستقیم اعتراضات خود را به سمت ولی‌فقیه ببرند.

مصلحی بیان کرد: در فتنه ۸۸ بحث انتخابات بود که در یک سال قبل از انتخابات شبکه‌های ماهواره‌ای که از طرف استکبار طراحی شده بود، نقش داشتند. در سال ۹۷ یا ۹۸ قطعا دشمن فتنه‌ای را طراحی می‌کند و محور آن نیز ولی‌فقیه است. فردی که مسئول است و قول داده باید پاسخگو باشد و نباید نظام را مورد هدف قرار داد. باید خودمان را برای مقابله با این حرکت‌ها آماده کنیم.

مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه دومین برنامه امام(ره) بیداری اسلامی در دنیای اسلام بود، تصریح کرد: شکل‌گیری این بیداری اسلامی هزینه دارد و هزینه آن نیز شکل‌گیری داعش و مقابله با آن و نیز استکبار است. سومین برنامه امام(ره) زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان(عج) بود. امروز در دنیای استکبار نیز فرهیختگان و اندیشمندانی به اسلام روی می‌آورند. حرکت ۲۵ میلیونی به سمت حرم امام حسین(ع) که در اربعین سال گذشته و سال قبل رخ داد از این نمونه‌ها است.

وی اضافه کرد: ویژگی خاص امام(ره) این بود که ولایت‌مداری را به معنای واقعی کلمه شکل داد. یهود و نصارای امروز آمریکا و اروپا است. امروز اروپا و آمریکا برای مقابله ایران بین خود تقسیم کار کرده‌اند و تمام دعواهای آن‌ها بر سر مالیات، دعوای سیاسی و بازی‌های دنیای سرمایه‌داری است. اکنون جنگ اقتصادی به راه افتاده است.

مصلحی گفت: در انتخابات سال گذشته بزرگ‌ترین جنایتی که صورت گرفت این بود که دوقطبی ایجاد شد. مقام معظم رهبری در راستای مسیری که امام پیش روی امت قرار داده وحدت را محور قرار می‌دهند. امروز ولایت به بهترین نحو نظام را اداره می‌کند.

………..

فتنه ۹۸ در راه است

به گزارش خبرگزاری موج ، محمودرضا امینی – حدود ۹ سال قبل ظاهرا به خاطر اختلافاتی که بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، شاهد تظاهرات و کنش ها و واکنش های سیاسی در کشور بودیم. رفته رفته اعتراضات به سمتی حرکت کرد که کمتر در فضای پس از انقلاب شاهد این رفتارها بودیم.

اینکه چه اتفاقی افتاد تا کنش ها و واکنش های سیاسی سال ۸۸ به فتنه معروف شد، دلایلی دارد. مهمترین دلیل این است که بخش مهمی از خواص و مسوولان کشور را درگیر ماجرا شده، فرآیند اداره کشور معطل گردید، جمعیت های متنوعی به خیابان کشیده شدند و سناریوهای مختلفی از جمله کشته سازی ها را مطرح شد تا فتنه گران بتوانند به اهداف خود دست یابند.

شرایط فتنه ۸۸ به نحوی بود که در مقابل برهنه کردن و آتش زدن یک بسیجی عده ای از خواص سکوت کردند، اموال عمومی نابود شده و به غارت رفت، هیچ کس اعتراض نکرد. این در حالی است که شاهد همراهی و همصدایی بعضی از خواص با دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی بودیم و به این همراهی نیز کسی اعتراض نمی کرد. حتی وقتی دیدند که در کنار آمریکا و رژیم اشغالگر قدس و سلطنت طلب ها و منافقین، رقاصه ها و مطرب ها هم به میدان آمده و از آشوب های داخلی ایران حمایت می کنند، باز هم صدای اعتراض از این افراد بلند نشد.

این سکوت و همراهی نشان می دهد، داستان فتنه سال ۸۸ با وقایع مشابه قبل از آن متفاوت بود و اگر بخواهیم بدانیم این فتنه بلاخیز چه ماهیتی داشت، باید بگوییم که ماهیت فتنه انحراف و کج اندیشی خواص در تفکر، فرصت طلبی دشمنان خاموش برای مقابله با جمهوری اسلامی و مقابله با عوامل قدرت جمهوری اسلامی بود.

یعنی دشمنانی که از رهبری، سپاه، شورای نگهبان کینه قدیمی داشته و دارند، به میدان آمدند و هدف آنها نیز تخطئه ارزش ها و تغییر باورها و ارزش های ملت ایران بود. در شعارهای آنها نیز دیدیم که تغییر در ارزش های دینی و باورهای انقلابی مردم هدف بود. به همین به قرآن و ولایت حمله کردند و در نهایت نیز شعار نه غزه و نه لبنان سردادند.

بالاخره مردم در فضای انتخابات در جناح های مختلف تقسیم شدند، اما در ادامه مسیر مخالفت با دولت مطرح نبود. وقتی مخالفت ها را مشاهده کردیم، دیدیم که کسی با دولت مخالفت نمی کند، بلکه با نظام و شعائر اسلامی و رهبری و برخی ارکان مهم نظام مخالف بودند.

وقتی شرایط را با دقت ارزیابی کنیم، به این نتیجه می رسیم که یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده در کار بود تا جمهوری اسلامی را ساقط کنند. به همین دلیل اتاق فکر داخلی و خارجی راه اندازی کردند. امثال مهاجرانی و سروش وظیفه داشتند میان اتاق فکر داخلی با حضور کسانی چون تاجزاده و حجاریان و بهزاد نبوی ها، با اتاق فکر خارجی با حضور آمریکا و اسرائیل و سلطنت طلبها و منافقین و رقاصه ها و مطرب ها رابطه برقرار کنند.

با تحلیل وقایع فتنه ۸۸ در می یابیم که دشمنان و فتنه گران هر گامی که بر می داشتند به سمت هدفی مشخص بود، اما اهداف آنها محقق نمی شد. ابطال انتخابات، تضعیف شورای نگهبان و سپاه، تضیف دولت، منفعل کردن مجلس و بالاخره تضعیف رهبری از اهداف گام به گام آنها بود. اما این اهداف هیچ کدام محقق نشد. با این وجود گام به گام پیشروی می کردند و در نهایت شاهد تعرض به شعائر اسلامی از سوی فتنه گران را شاهد بودیم.

در آستانه نهم دی ۸۸ فتنه گران نیت اصلی خود را نمایان کرده و علیه شعائر و نمادهای اصلی اسلامی مانند قرآن، سیدالشهدا (ع) و اساس و بنیان های فکری انقلاب اسلامی شعار دادند. این شعارها نشان می داد که فتنه گران اساسا می خواستند ضدیت با اسلام و فرهنگ های اسلامی و نمادهای که مربوط به اسلام باشد را هدف قرار دهند. به همین دلیل به سمت قرآن و امام حسین (ع) و رهبری رفتند. در این لحظه تاریخی دیگر مردم صبر نکردند و با حضور در خیابان ها و خلق حماسه نهم دی، مسیر دیگری را در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زدند.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا فتنه به پایان رسیده است؟ فتنه گران ناامید و سرخورده شده و دست از توطئه برداشته اند؟ و ما دیگر شاهد فتنه های جدیدی نخواهیم بود؟ به طور قطع این فتنه تمام نشده است. فتنه گران به دنبال تغییر راهبرد نیستند، بلکه به دنبال تغییر تاکتیک هستند. چرا که هدف آنها تغییر نظام و اضمحلال شعائر اسلامی است.

برای اثبات ادعای فوق باید به این نکته توجه کرد که ساکتین فتنه امروز هم فعال بوده و در مناصب مختلف نظام حضور دارند. امروز کسانی که بر سر قدرت هستند، سینه چاک تغییر وضعیت حصر و تغییر وضعیت سران فتنه هستند. به عنوان نمونه نماینده مجلس می گوید از فتنه نباید ابزار تفرقه درست کرد. باید به این فرد گفت، درست است که نباید از فتنه ابزار تفرقه درست شود، اما آیا با بی توجهی و فراموشی فتنه، می توان از کنار مشکلات به سادگی عبور کرد؟

دو سالی است که جریان هایی که زندان رفتند و اعتراف کردند، آرام آرام در حال بازسازی جایگاه نظری خود با استفاده از ظرفیت هایی که در مجلس و دولت دارند، هستند و به دنبال تطهیر خود بوده و این یک خطر جدی برای نظام ما است. این ساده نیست که یک نفر به جرم هدایت و رهبری فتنه در حصر باشد و گروه دیگری از او در مجلس و دولت و رسانه ها حمایت کرده و خود این فرد هم که در حصر است، مدام بیانیه و اطلاعیه صادر کند. ساده نیست کسانی که جرمی مرتکب شده و زندانی شده اند و اعتراف کرده اند، امروز آرام آرام به دنبال بازسازی جایگاه خود در جامعه باشند. این تحرکات نشان می دهد که خبرهایی در راه است. حتی برخی از کنش ها و واکنش های سیاسی نشان دهنده وقوع اتفاقاتی تازه در فضای سیاسی کشور است که باید نسبت به آن هوشیار باشیم.

رهبری معظم انقلاب اسلامی به صراحت هشدار دادند که باید مراقب فتنه های جدید در سال ۹۸ بود. به طور قطع ما با فتنه های بزرگ تری در سال ۹۸ روبه رو خواهیم بود و یک فتنه جدی در راه است. در فتنه جدید نیز بار دیگر موضوع و محور اصلی، اسلام، جمهوری اسلامی، رهبری، شورای نگهبان و سپاه پاسداران است.

البته فتنه گران در سال ۹۸ تغییر تاکتیک خواهند داد. به عنوان نمونه آنها به این تحلیل رسیده اند، کسانی که توانستیم در سال ۸۸ به خیابان بکشانیم، از متن جامعه نبودند و شادخواران و یا جوانان و نوجوانان بودند. این افراد در برابر سختی ها مقاوم نبودند و به همین دلیل بعد از چند ماه به خانه ها بازگشتند.

به همین دلیل فتنه گران برای سال ۹۸، به دنبال این هستند که نیروهایی را به خیابان بیاورند که مقاوم تر باشند. مانند کسانی که جنگ را تجربه کرده، جهاد را تجربه کرده و یا در روستاها و مناطق دور افتاده به دنبال کار جهادی هستند.

موضوع دیگر این است که در فتنه آینده، بیشتر فرهیختگان جلودار خواهند بود. یعنی همان عوامل فتنه ۸۸ حضور دارند، اما اینبار در پشت پرده هستند و جلوداران اصلی در ظاهر فرهیختگان جامعه خواهند بود. به همین دلیل فتنه گران به دنبال یارگیری از میان علما و اساتید  دانشگاهی و حوزی هستند. آنها به دنبال استفاده از چهره های دینی و مذهبی در فتنه ۹۸ هستند و لذا حساسیت فتنه ۹۸ به مراتب بیشتر از فتنه ۸۸ است. در فتنه ۹۸ یک حمله همه جانبه تری به اساس و اصول نظام را شاهد خواهیم بود و سرمایه گذاری بیشتری نیز از سوی دشمنان خارجی در این زمینه انجام می شود و شاید شاهد حضور کشورهای بیشتری در اتاق فکر خارجی فتنه باشیم.

حتی ممکن است که به برخی از قوائد و تصمیم های بین المللی هم چنگ اندازی کنند. مانند موضوع برجام که می خواهند از آن به عنوان بستری برای فتنه ۹۸ استفاده کنند.

به هر حال باید تاکید کرد که در فتنه آینده، با فتنه خطرناک تر و پیچیده تری روبه رو خواهیم بود، اما اهداف اصلی همان هدف های سال ۸۸ است. به عبارتی آنها به دنبال تغییر باورهای اسلامی، تغییر نظام، هدف قرار دادن اقتدار و صلابت رهبری، شورای نگهبان و سپاه پاسداران هستند.

اگر در این شرایط هوشیار نباشیم و در راه ولایت حرکت نکنیم، به طور قطع با آسیب های جدی تری روبه رو شده و اگر با هوشیاری به دنبال ولایت گام برداریم، این فتنه را نیز مانند فتنه های گذشته خنثی خواهیم کرد.

……….

چه کسی از «فتنه ۹۸» سود می برد؟

فتنه ۹۸ تازه ترین اسم رمز تهاجم اقلیتی سیاسی به رقبا است که بی پرده انتخابات آتی مجلس را نشانه رفته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، افزایش فشارهای اقتصادی و تنگناهای معیشتی، انعکاس آسیب های مدنی، اوضاع نامطلوب و رخدادهای نگران کننده در شبکه های اجتماعی، رسوب مطالبات سیاسی سالیان گذشته، بروز اعتراضات کارگری و نارسایی واحدهای تولیدی و خدماتی در تامین مایحتاج ادامه کار و پرداخت دستمزدها، پیامد چالش های اقلیمی از جمله اعتراض کشاورزان خواهان حق آبه مناطق مرکزی و ساکنان نواحی ریزگردخیز غرب و جنوب غربی کشور در کنار تحولات نسلی که نیازها و خواسته هایی گسترده را در زمینه سبک زندگی متفاوت با هنجارهای پیشینی، سنتی و حاکمیتی به وجود آورده سبب شده تا بسیاری از نخبگان سیاسی چشم اندازهای پیش روی جامعه را با نگرانی بنگرند.
در کنار مولفه هایی که از آن یاد شد، عوامل مختلف داخلی و خارجی که تشریح آن فرصتی مجزا را می طلبد، دست به دست هم داد تا پویایی، امید و سرزندگی که طی سال های اخیر و به ویژه در برهه های انتخاباتی خرداد ۹۲، اسفند ۹۴ و اردیبهشت ۹۶ شاهد بودیم رو به سردی نهد.
در این میان، برخی افزایش فشارها و مشکلات متعدد برای آحاد و اقشار مختلف جامعه و گروهی سرخوردگی مردم از تحقق وعده و شعارهای اعلانی در صحنه های مشارکت خیز سیاسی را عامل سردی و کرختی موجود می دانند. در این میان برخی ناظران از بروز نوعی ناخرسندی و اعتراض نهادین در جامعه سخن می گویند که بر اثر این دو عامل گسترش یافته و افزون بر آن افشای فسادهای خرد و کلان اقتصادی و ناکارآمدی برخی نهادها آن را عمیق تر می کند.
این شرایط سبب شده تا جریان های سیاسی، نگرانی خود از آینده و چگونگی جلب اعتماد و کسب آرای مردم را آشکار ساخته و چند و چون ارتباط گیری مجدد با مردم و ترغیب آنان به حضور تعیین کننده پای صندوق های رای را به شکلی جدی مورد توجه قرار دهند.
در همین پیوند، طیف هایی از اصولگرایان چاره را در ایجاد تشکل های جدید و طرح شعارهایی نو، معطوف به نیازهای مردم و غالبا انتقادی می جویند. اوضاع کنونی گویا اصلاح طلبان را به شکلی عمقی تر نگران ساخته تا جایی که برخی چهره های کلیدی و پرسابقه اصلاح طلب گزینه عبور از خود برای تداوم اندیشه اصلاحات را مطرح ساخته اند.
طرح شعارهایی مبنی بر پایان ماجرای اصلاح طلب- اصولگرا در اعتراضات دی ماه پارسال، چالش های پیش روی جریان های سنتی عرصه سیاست ایران را برجسته تر از قبل ساخت و اکنون اوضاع به گونه ای است که برخی در قامت کارشناس و در صدا و سیما از مردم درخواست می کنند که دیگر «گول اصلاح طلب و اصولگرا را نخورند»
در این میان برخی گویا در محیطی کاملا مجزا از جامعه و خلائی خودساخته، با جدیت، برآمدن از صندوق های رای را هدفگذاری کرده اند. این در حالی است که مناسبات موجود میان طیف موسوم به «دلواپس»، «تندرو»، «اقتدارگرا» و … با کانون های قدرت و ثروت، در مقایسه با رقبا نیاز چندانی را برای دستیابی آنان به مناصب انتخابی ایجاد نمی کند.
با این حال، این جریان از یک انتخابات تا انتخابات بعدی همه امکانات خود را بسیج کرده و سیاستگذاری و موضع گیری های خود را به شکلی سامان می دهد که گویا همه چیز در رقابت بر سر قدرت خلاصه شده و تنها با قرار گرفتن نخبگان این جریان در مناصب و مصادر قرار است گره از هر کار فروبسته ای گشوده شود.
مهمترین شاخصه این جریان سیاسی رویکرد سلبی است که باعث شد بخش عمده توان رسانه ای، تبلیغاتی و عملیاتی آن صرف تخریب رقیبان بالفعل و بالقوه شود. علاوه بر اینکه این طیف به شکلی مزمن با محدودیت های کمتری به لحاظ تایید صلاحیت نامزدها و بهره گیری از انواع تریبون ها در مقایسه با رقبا برخوردار بوده اند.
یکی از تازه ترین هدفگذاری های انتخاباتی جریان مذکور القای ناامنی و بروز التهاب و بی ثباتی در فضای سیاسی و مدنی کشور طی حدود یک سال مانده به انتخابات مجلس یازدهم است که با اسم رمز فتنه ۹۸ صورت می گیرد.
یکی از اولین کاربردهای این کلیدواژه را می توان در سخنرانی وزیر اطلاعات دولت دهم در خردادماه امسال و سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی یافت؛ جایی که حجت الاسلام «حیدر مصلحی» از طراحی قطعی فتنه ای برای سال ۹۷ یا ۹۸ خبر داد و گفت: حوادث سال ۱۳۸۸ تمام نشده و دشمن با رفع اشکالات خود به دنبال طراحی فتنه‌ای جدید است که محور آن‌ها اصل نظام و ولایت فقیه است. این اعترافاتی است که جاسوسان دستگیر شده نیز به آن اقرار کرده‌اند و عده‌ای نیز در داخل با طرح و نقشه‌های دشمن همراهی می‌کنند. در فتنه ۸۸ اوباما بیان کرد که اشکال بزرگ ما در این فتنه این بود که از طبقه متوسط به بالا استفاده کردیم و نتوانستیم طبقه متوسط به پایین را مورد استفاده قرار دهیم.
به گفته وی در سال ۹۷ یا ۹۸ قطعا دشمن فتنه‌ای را طراحی می‌کند و محور آن نیز ولی‌فقیه است. فردی که مسئول است و قول داده باید پاسخگو باشد و نباید نظام را مورد هدف قرار داد. باید خودمان را برای مقابله با این حرکت‌ها آماده کنیم.
دور تازه حمله به رقبا با اسم رمز فتنه ۹۸ به بهانه سخنان اخیر رهبری درباره برنامه ریزی دشمنان خارجی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی به راه افتاد.
رهبر انقلاب بیست و یکم آذرماه در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم و دفاع از مرزها و امنیت کشور با اشاره به سخنان آمریکایی ها که «تابستان داغ ۹۷» را وعده داده بودند، بیان داشتند «هدف آن‌ها (آمریکایی ها) این بود که به‌وسیله‌ تحریم و اقدامات ضد امنیتی، در کشور، دودستگی، اختلاف و جنگ گروه‌ها به وجود آورند و عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند»
رهبری افزودند: اگرچه نقشه‌ دشمن لو رفته است اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد.
پس از آن بود که جریان تندرو کوشید با القاء وقوع ناآرامی های محتوم در سال آتی، نیروهای سیاسی رقیب را در جایگاه متهم ردیف اول جرمی به وقوع نپیوسته قرار دهد.
به گفته برخی از نمایندگان «جبهه پایداری» که اخیرا با رسانه ها به گفت وگو نشسته اند، قرار است التهاباتی سیاسی پیش از انتخابات مجلس یازدهم به وقوع بپیوندد.
از جمله «جواد کریمی قدوسی» چند روز پیش در گفت وگو با یکی از روزنامه ها با اشاره به ماجرای ارائه لوایح دوقلوی دولت هشتم به مجلس ششم و اعتراض نمایندگان رد صلاحیت شده این مجلس گفت همه این اقدامات در راستای ایجاد انسداد سیاسی در کشور صورت گرفت و با تجربیاتی که داریم احتمال می ‌دهیم تکرار این اتفاق در سال ۹۸ رخ دهد.
از سوی دیگر آیت الله «سیداحمد علم الهدی» امام جمعه مشهد در آستانه برگزاری مراسم ۹ دی بیان داشت که دشمن به دنبال فتنه انگیزی در سال ۹۸ با استفاده مجدد از خواص است. وی در خطبه های نماز جمعه مشهد همچنین بیان داشت که FATF مقدمه ای برای فتنه ۹۸ و اعمال فشار آمریکا بر ایران است.
اظهارنظرهایی از این دست در حالی صورت می گیرد که به گفته «علی مطهری» نایب رئیس مجلس، رهبری اصولا تعبیر فتنه ۹۸ را به کار نبرده اند و اشاره صریح ایشان در فتنه انگیزی به دشمنان خارجی و به صورت مشخص آمریکایی ها بوده است.
در واکنش به موضع گیری های جریان تندروی مخالف دولت، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت : کشور نظام و رهبر دارد؛ رهبری که حواسش به همه موضوعات است. مجلس دارد؛ مجلسی که مرتب جلسه می گذارد و مسائل را پیگیری می کند. قوه قضاییه و نیروهای نظامی و انتظامی دارد که در حوزه تحت مسئولیت به وظایف خود عمل می کنند بنابراین در چنین کشوری معنی ندارد، هر کسی هر آنچه به ذهنش می آید بگوید.
آنچه مشخص است اصلی ترین کارکرد بهره گیری از تاکتیکی اینچنین، اتهام زنی و تخریب رقبا در فاصله زمانی یک سال مانده به انتخابات است حال آنکه مانور گسترده پیرامون این محور در عرصه داخلی دو آسیب مشخص را به بار خواهد آورد؛ جایگزینی التهاب و تشویش عمومی به جای هوشیاری و دوم بر هم خوردن انسجام میان نیروها و جریان های سیاسی.
در شرایط حال حاضر کشور که چالش هایی در هم پیچیده تنگناهایی جدی را برای جامعه به وجود آورده، هدف قرار دادن رقبای داخلی الزاما آبی را برای تندروها گرم نخواهد کرد اما آسیاب دشمنان خارجی را به حرکت درخواهد آورد.

……………….

مطهری: آنهایی که می‌گویند فتنه ۹۸ در راه است بگویند که دوباره قرار است چه فتنه‌ای برپا کنند؟

مطهری در پاسخ به این سوال که گفته می شود رفع حصر در سال ۹۶ قرار بود بدون عذرخواهی و مبتنی بر تضمین‌هایی از سوی محصورین صورت بگیرد گفت: من از جزئیات این مسئله‌ای که مطرح می‌شود اطلاعی ندارم اما اگر چنین چیزی باشد یک گام به جلو محسوب می‌شود و اقدام خوبی بوده است که باید انجام می‌شده است اما قطعا صدور بیانیه نمی‌تواند منافاتی با این شرط داشته باشد چراکه وقتی گفته می‌شود اقدامی علیه نظام انجام نشود به معنی آن نیست که افراد عقاید خود را هم به زبان نیاورند. طبیعی است که محصورین هم نظراتی درباره مسائل کشور و نظام دارند و همانطور که رهبرانقلاب هم تاکید کرده‌اند اگر کسی نظر مخالفی با رهبری داشته باشد باید بتواند حرف خود را مطرح کنند.

به گزارش آفتاب‌‌نیوز : نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره طرح موضوع فتنه ۹۸ که این‌روزها در برخی تریبون‌ها و توسط برخی سیاسیون بر آن مانور داده می‌شود گفت: من دقیقا نمی‌دانم بر چه اساسی این صحبت‌ها مطرح می‌شود شاید بهتر باشد از خود این افراد سوال شود که قرار است دوباره چه فتنه‌ای را برپا کنید؟! باید دید منظورشان از طرح چنین مباحثی چیست. لازم است همه مردم و سیاسیون متوجه باشند تا آلت دست این افراد نشوند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ محمدرضا باهنر درباره مسئله رفع حصر گفته بود سال گذشته موضوع حصر تا مرز برداشتن کامل محدودیت‌ها پیش رفت اما برخی پوست خربزه  زیرپای آقای کروبی انداختند و او بیانیه‌ای صادر کرد که این بیانیه منجر شد رفع حصر صورت نگیرد. علی مطهری نماینده مردم تهران و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرآنلاین گفته است: من اطلاع ندارم که سال ۹۶ قرار بود رفع حصر صورت بگیرد یا خیر اما اگر چنین تصمیمی هم وجود داشته است بیانیه آقای کروبی نمی‌تواند نافی آن تصمیم باشد چراکه بالاخره آقای کروبی در آن بیانیه نظرات و مواضع خود را درباره نظام و مسائل کشور مطرح کرده بود و طبیعی است که ایشان اگر بیرون هم بیاید همان حرف‌ها را تکرار خواهد کرد و این دوستان نباید انتظار داشته باشند به خاطر رفع حصر نظرات و تفکرات آقایان کروبی و موسوی تغییر کند.
مطهری همچنین گفت: ناگفته نماند استدلال برخی از افراد برای رفع حصر مشروط به عذرخواهی و توبه مبتنی است درحالی که این حرف هم به نظر من غلط است چراکه ممکن است آنها معتقد باشند دچار اشتباه نشده‌اند و دلیلی برای کار خود داشته باشند کمااینکه آنها اعلام کرده‌اند ما آماده محاکمه هم هستیم.
مطهری در پاسخ به این سوال که گفته می شود رفع حصر در سال ۹۶ قرار بود بدون عذرخواهی و مبتنی بر تضمین‌هایی از سوی محصورین صورت بگیرد گفت: من از جزئیات این مسئله‌ای که مطرح می‌شود اطلاعی ندارم اما اگر چنین چیزی باشد یک گام به جلو محسوب می‌شود و اقدام خوبی بوده است که باید انجام می‌شده است اما قطعا صدور بیانیه نمی‌تواند منافاتی با این شرط داشته باشد چراکه وقتی گفته می‌شود اقدامی علیه نظام انجام نشود به معنی آن نیست که افراد عقاید خود را هم به زبان نیاورند. طبیعی است که محصورین هم نظراتی درباره مسائل کشور و نظام دارند و همانطور که رهبرانقلاب هم تاکید کرده‌اند اگر کسی نظر مخالفی با رهبری داشته باشد باید بتواند حرف خود را مطرح کنند. بنابراین اینکه ما رفع حصر را منوط کنیم به اینکه این افراد عقاید خود را مطرح نکنند اقدام درست و منطقی نیست.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره طرح موضوع فتنه ۹۸ که این‌روزها در برخی تریبون‌ها و توسط برخی سیاسیون بر آن مانور داده می‌شود گفت: من دقیقا نمی‌دانم بر چه اساسی این صحبت‌ها مطرح می‌شود شاید بهتر باشد از خود این افراد سوال شود که قرار است دوباره چه فتنه‌ای را برپا کنید؟! باید دید منظورشان از طرح چنین مباحثی چیست. لازم است همه مردم و سیاسیون متوجه باشند تا آلت دست این افراد نشوند.

…………..

دیگ «فتنه ۹۸» برای که می جوشد؟

فتنه ۹۸ تازه ترین اسم رمز تهاجم اقلیتی سیاسی به رقبا است که بی پرده انتخابات آتی مجلس را نشانه رفته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، افزایش فشارهای اقتصادی و تنگناهای معیشتی، انعکاس آسیب های مدنی، اوضاع نامطلوب و رخدادهای نگران کننده در شبکه های اجتماعی، رسوب مطالبات سیاسی سالیان گذشته، بروز اعتراضات کارگری و نارسایی واحدهای تولیدی و خدماتی در تامین مایحتاج ادامه کار و پرداخت دستمزدها، پیامد چالش های اقلیمی از جمله اعتراض کشاورزان خواهان حق آبه مناطق مرکزی و ساکنان نواحی ریزگردخیز غرب و جنوب غربی کشور در کنار تحولات نسلی که نیازها و خواسته هایی گسترده را در زمینه سبک زندگی متفاوت با هنجارهای پیشینی، سنتی و حاکمیتی به وجود آورده سبب شده تا بسیاری از نخبگان سیاسی چشم اندازهای پیش روی جامعه را با نگرانی بنگرند.
در کنار مولفه هایی که از آن یاد شد، عوامل مختلف داخلی و خارجی که تشریح آن فرصتی مجزا را می طلبد، دست به دست هم داد تا پویایی، امید و سرزندگی که طی سال های اخیر و به ویژه در برهه های انتخاباتی خرداد ۹۲، اسفند ۹۴ و اردیبهشت ۹۶ شاهد بودیم رو به سردی نهد.
در این میان، برخی افزایش فشارها و مشکلات متعدد برای آحاد و اقشار مختلف جامعه و گروهی سرخوردگی مردم از تحقق وعده و شعارهای اعلانی در صحنه های مشارکت خیز سیاسی را عامل سردی و کرختی موجود می دانند. در این میان برخی ناظران از بروز نوعی ناخرسندی و اعتراض نهادین در جامعه سخن می گویند که بر اثر این دو عامل گسترش یافته و افزون بر آن افشای فسادهای خرد و کلان اقتصادی و ناکارآمدی برخی نهادها آن را عمیق تر می کند.
این شرایط سبب شده تا جریان های سیاسی، نگرانی خود از آینده و چگونگی جلب اعتماد و کسب آرای مردم را آشکار ساخته و چند و چون ارتباط گیری مجدد با مردم و ترغیب آنان به حضور تعیین کننده پای صندوق های رای را به شکلی جدی مورد توجه قرار دهند.
در همین پیوند، طیف هایی از اصولگرایان چاره را در ایجاد تشکل های جدید و طرح شعارهایی نو، معطوف به نیازهای مردم و غالبا انتقادی می جویند. اوضاع کنونی گویا اصلاح طلبان را به شکلی عمقی تر نگران ساخته تا جایی که برخی چهره های کلیدی و پرسابقه اصلاح طلب گزینه عبور از خود برای تداوم اندیشه اصلاحات را مطرح ساخته اند.
طرح شعارهایی مبنی بر پایان ماجرای اصلاح طلب- اصولگرا در اعتراضات دی ماه پارسال، چالش های پیش روی جریان های سنتی عرصه سیاست ایران را برجسته تر از قبل ساخت و اکنون اوضاع به گونه ای است که برخی در قامت کارشناس و در صدا و سیما از مردم درخواست می کنند که دیگر «گول اصلاح طلب و اصولگرا را نخورند»
در این میان برخی گویا در محیطی کاملا مجزا از جامعه و خلائی خودساخته، با جدیت، برآمدن از صندوق های رای را هدفگذاری کرده اند. این در حالی است که مناسبات موجود میان طیف موسوم به «دلواپس»، «تندرو»، «اقتدارگرا» و … با کانون های قدرت و ثروت، در مقایسه با رقبا نیاز چندانی را برای دستیابی آنان به مناصب انتخابی ایجاد نمی کند.
با این حال، این جریان از یک انتخابات تا انتخابات بعدی همه امکانات خود را بسیج کرده و سیاستگذاری و موضع گیری های خود را به شکلی سامان می دهد که گویا همه چیز در رقابت بر سر قدرت خلاصه شده و تنها با قرار گرفتن نخبگان این جریان در مناصب و مصادر قرار است گره از هر کار فروبسته ای گشوده شود.
مهمترین شاخصه این جریان سیاسی رویکرد سلبی است که باعث شد بخش عمده توان رسانه ای، تبلیغاتی و عملیاتی آن صرف تخریب رقیبان بالفعل و بالقوه شود. علاوه بر اینکه این طیف به شکلی مزمن با محدودیت های کمتری به لحاظ تایید صلاحیت نامزدها و بهره گیری از انواع تریبون ها در مقایسه با رقبا برخوردار بوده اند.
یکی از تازه ترین هدفگذاری های انتخاباتی جریان مذکور القای ناامنی و بروز التهاب و بی ثباتی در فضای سیاسی و مدنی کشور طی حدود یک سال مانده به انتخابات مجلس یازدهم است که با اسم رمز فتنه ۹۸ صورت می گیرد.
یکی از اولین کاربردهای این کلیدواژه را می توان در سخنرانی وزیر اطلاعات دولت دهم در خردادماه امسال و سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی یافت؛ جایی که حجت الاسلام «حیدر مصلحی» از طراحی قطعی فتنه ای برای سال ۹۷ یا ۹۸ خبر داد و گفت: حوادث سال ۱۳۸۸ تمام نشده و دشمن با رفع اشکالات خود به دنبال طراحی فتنه‌ای جدید است که محور آن‌ها اصل نظام و ولایت فقیه است. این اعترافاتی است که جاسوسان دستگیر شده نیز به آن اقرار کرده‌اند و عده‌ای نیز در داخل با طرح و نقشه‌های دشمن همراهی می‌کنند. در فتنه ۸۸ اوباما بیان کرد که اشکال بزرگ ما در این فتنه این بود که از طبقه متوسط به بالا استفاده کردیم و نتوانستیم طبقه متوسط به پایین را مورد استفاده قرار دهیم.
به گفته وی در سال ۹۷ یا ۹۸ قطعا دشمن فتنه‌ای را طراحی می‌کند و محور آن نیز ولی‌فقیه است. فردی که مسئول است و قول داده باید پاسخگو باشد و نباید نظام را مورد هدف قرار داد. باید خودمان را برای مقابله با این حرکت‌ها آماده کنیم.
دور تازه حمله به رقبا با اسم رمز فتنه ۹۸ به بهانه سخنان اخیر رهبری درباره برنامه ریزی دشمنان خارجی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی به راه افتاد.
رهبر انقلاب بیست و یکم آذرماه در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم و دفاع از مرزها و امنیت کشور با اشاره به سخنان آمریکایی ها که «تابستان داغ ۹۷» را وعده داده بودند، بیان داشتند «هدف آن‌ها (آمریکایی ها) این بود که به‌وسیله‌ تحریم و اقدامات ضد امنیتی، در کشور، دودستگی، اختلاف و جنگ گروه‌ها به وجود آورند و عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند»
رهبری افزودند: اگرچه نقشه‌ دشمن لو رفته است اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد.
پس از آن بود که جریان تندرو کوشید با القاء وقوع ناآرامی های محتوم در سال آتی، نیروهای سیاسی رقیب را در جایگاه متهم ردیف اول جرمی به وقوع نپیوسته قرار دهد.
به گفته برخی از نمایندگان «جبهه پایداری» که اخیرا با رسانه ها به گفت وگو نشسته اند، قرار است التهاباتی سیاسی پیش از انتخابات مجلس یازدهم به وقوع بپیوندد.
از جمله «جواد کریمی قدوسی» چند روز پیش در گفت وگو با یکی از روزنامه ها با اشاره به ماجرای ارائه لوایح دوقلوی دولت هشتم به مجلس ششم و اعتراض نمایندگان رد صلاحیت شده این مجلس گفت همه این اقدامات در راستای ایجاد انسداد سیاسی در کشور صورت گرفت و با تجربیاتی که داریم احتمال می ‌دهیم تکرار این اتفاق در سال ۹۸ رخ دهد.
از سوی دیگر آیت الله «سیداحمد علم الهدی» امام جمعه مشهد در آستانه برگزاری مراسم ۹ دی بیان داشت که دشمن به دنبال فتنه انگیزی در سال ۹۸ با استفاده مجدد از خواص است. وی در خطبه های نماز جمعه مشهد همچنین بیان داشت که FATF مقدمه ای برای فتنه ۹۸ و اعمال فشار آمریکا بر ایران است.
اظهارنظرهایی از این دست در حالی صورت می گیرد که به گفته «علی مطهری» نایب رئیس مجلس، رهبری اصولا تعبیر فتنه ۹۸ را به کار نبرده اند و اشاره صریح ایشان در فتنه انگیزی به دشمنان خارجی و به صورت مشخص آمریکایی ها بوده است.
در واکنش به موضع گیری های جریان تندروی مخالف دولت، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت : کشور نظام و رهبر دارد؛ رهبری که حواسش به همه موضوعات است. مجلس دارد؛ مجلسی که مرتب جلسه می گذارد و مسائل را پیگیری می کند. قوه قضاییه و نیروهای نظامی و انتظامی دارد که در حوزه تحت مسئولیت به وظایف خود عمل می کنند بنابراین در چنین کشوری معنی ندارد، هر کسی هر آنچه به ذهنش می آید بگوید.
آنچه مشخص است اصلی ترین کارکرد بهره گیری از تاکتیکی اینچنین، اتهام زنی و تخریب رقبا در فاصله زمانی یک سال مانده به انتخابات است حال آنکه مانور گسترده پیرامون این محور در عرصه داخلی دو آسیب مشخص را به بار خواهد آورد؛ جایگزینی التهاب و تشویش عمومی به جای هوشیاری و دوم بر هم خوردن انسجام میان نیروها و جریان های سیاسی.
در شرایط حال حاضر کشور که چالش هایی در هم پیچیده تنگناهایی جدی را برای جامعه به وجود آورده، هدف قرار دادن رقبای داخلی الزاما آبی را برای تندروها گرم نخواهد کرد اما آسیاب دشمنان خارجی را به حرکت درخواهد آورد.

………..

طرح موضوع فتنه ۹۸ خیانت به رهبری و جامعه است

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت می‎گوید: طرح موضوعاتی مانند فتنه ۹۸ یک نوع خیانت به رهبری و جامعه است، زیرا مطرح‌کنندگان آن می‎خواهند اذهان مردم را از خطرات اصلی و مهم کشور خارج کنند و منافع باندی و نامشروع خود را از طریق این تهمت‎ها تأمین ‎کنند.

مرتضی مبلغ، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران معتقد است طرح بعضی موضوعات مانند فتنه ۹۸، جنبه فرافکنی پیدا کرده‎است و مانند وقتی است که دزد، می‎گوید دزد را بگیر! درواقع فتنه‎گران اصلی مرتبا هشدار فتنه می‎دهند.

مبلغ همچنین می‎گوید: رهبری اخیرا هشدار دادند که آمریکا و ترامپ می‎خواهند در سال ۹۸ کارهایی بکنند. جالب است که این فتنه‎گران داخلی به‌جای اینکه این خطرات را تبیین و تحلیل کنند، این مسئله را وارد رقابت‎های سیاسی داخلی می‎کنند.

این فعال سیاسی با اشاره به آسیب‎زا بودن جریان‎ها و گروه‎های تند در عرصه سیاسی، می‎افزاید: همه باید متوجه فشارها و نقشه‎های دشمنان در منطقه باشند، اما آن‎ها برای رد گم‎کردن آدرس غلط می‎دهند و این موضوعات را به رقابت‎های داخلی تبدیل می‎کنند. چراکه می‎خواهند منافع نامشروعشان را از این طریق برطرف کنند.

مبلغ در ادامه تأکید می‎کند: طرح مبحث فتنه ۹۸ یک نوع خیانت به رهبری و جامعه است، زیرا می‎خواهند اذهان مردم را از خطرات اصلی و مهم کشور خارج کنند و از طریق این تهمت‎ها  منافع باندی و نامشروع خود را تأمین ‎کنند.

او همچنین بر این باور است که این کارها ظلم به مردم و رهبری است.

آیت‎الله علم‌الهدی، نماینده ولی‎ فقیه در خراسان رضوی در خطبه‎های نماز جمعه هفتم دی‎ماه از فتنه ۹۸ سخن به میان آورده و گفته بود :«  فتنه ۸۸ گذشت و ۹ سال نیز از آن سپری شد، اما آنچه برای ما مهم است فتنه ۹۸ است که در سال دهم فتنه ۸۸ است. مقام معظم رهبری در برخی فرمایشات خود اخیراً فرمودند که استکبار جهانی و دشمن در حال زمینه سازی و زمینه‌چینی است و دشمن درصدد است فتنه‌ای از نوع سال ۸۸ ایجاد کند و از اکنون نیز مشغول زمینه سازی برای آن فتنه است. »

 علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی  در یادداشتی با عنوان «دوستان نادان ولایت فقیه» در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشته بود:« در روز ۲۱ آذر مقام رهبری گفتند دشمن خارجی همان طور که برای سال ۹۷ برنامه جنجال طراحی کرده بود و به هدف خود نرسید، برای سال ۹۸ هم طراحی کرده است. عده ای از این سخن ایشان تعبیر «فتنه ۹۸ » کردند و به نیروهای داخلی نسبت دادند. من در پاسخ سوال خبرنگار گفتم«از کسانی که فتنه ۹۸ را مطرح کرده‌اند بپرسید دوباره بناست چه فتنه ای را برپا کنند».عجیب است که عده ای بیمار روانی و سیاسی گفتند سخن من کنایه به رهبری بوده است، در حالی که اولاً ایشان نظر به دشمن خارجی داشتند و ثانیاً اساساً تعبیر «فتنه ۹۸» را به کار نبردند. اینها دوستان نادان ولایت فقیه هستند و به این اصل مهم ضربه می زنند. به قول شاعر: دشمن دانا به از نادان دوست. »

مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی نیز در این باره به ایسنا گفته:«  طرح مباحثی مثل «فتنه ٩٨» منجر به ترغیب بیشتر دشمن برای ایجاد فتنه است. »