مستضعفان فریب وعده‌ها را نخورید

ولی اسماعیلی نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس روز گذشته مدعی شد: بدنبال مصوبه و جمع‌بندی کمیسیون اجتماعی و تلاش نمایندگان در کمیسیون تلفیق امروز مصوب شد، ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس و گرانقیمت که مبلغ قابل توجهی خواهد بود برای ساخت مسکن مدد جویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام قرار گیرد.

این ادعاها و شیوه‌ها برای همراه کردن جامعه به طمع دست‌یافتن به اندکی اعانه است مانند همان هدفمندی یارانه‌ها یا گران کردن قیمت بنزین و… که به اسم کمک به مستضعفان راه‌اندازی شد ولی بلایی بر سر این قشر آورد که امروز شاهد آن هستیم؛ نه تنها زندگی مستضعفان روبه‌راه نشد بلکه معیشت قشر متوسط نیز به سمت فرودستی رفت.

این جماعت در طول این سال‌ها نشان دادند که اگر یک تومان به ما بدهند مبلغ بیشتر پس می‌گیرند همانطور که حامل‌های انرژی را چندین برابر کردند ولی یارانه را نگه‌داشتند.

از طرفی تجربه نشان داده هر فشاری که به قشر سرمایه‌دار بیاید، آن طیف به گونه‌ای دیگر فشار را از روی خود به جامعه منتقل می‌کند و باز این اقشار فرودست هستند که تاوان می‌دهند.

بنزین ۳۰۰۰تومانی بیشتر بر قشر متوسط و فرودست فشارآورد یا سرمایه‌دار؟! شاید در کوتاه مدت مسئولان طرح‌ها را به نفع فرودستان به نمایش بگذارند ولی در بلند مدت این اقشار ضعیف جامعه هستند که تاوان طرح‌های اقتصادی را پس می‌دهند.

این کاسبی حاکمیت است که حدود۴۰هزارمیلیارد سالانه یارانه می‌دهد ولی چند برابر از افزایش حامل‌ها سود کسب می‌کند؛ سهم شما از یارانه بیشتر شده یا فشار افزایش قیمت‌ها از ابتدای هدفمندی بیشتر شده؟!اندک مبلغی که بابت افزایش قیمت بنزین دادند تا چه حد در برابر تورم ناشی از این گرانی قدرت خرید شما را بالا برد؟!

این ترفندهایی که بیشتر سود آن به جیب واسطه‌های گیرنده مالیات می‌رود را می‌توان در راستای بهبود هزینه کرد مسئولان دانست ولی اینکه عده‌ای بخواهند با این وعده‌ها مردم مستضعف را فریب بدهند و بی‌فایده خشنود کنند، اقدامی مردود است.

✍️ دیدگاه شما 🙏