نفتالی بنت: برنامه هسته‌ای ایران به پیشرفته‌ترین نقطه خود رسیده؛ «در مقابل آن می‌ایستیم»/ «اسیر شعبده‌بازی‌ها» و «اتلاف وقت» حکومت ایران نشوید

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنخست‌وزیر اسرائیل در جلسه هفتگی دولت خود گفت دو گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تایید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران «بدون هیچ مانعی» در حال پیشبرد برنامه هسته‌ای خود با هدف دستیابی به «سلاح هسته‌ای» است.

نفتالی بنت از قدرت‌های جهانی خواست که به گفته او، «اسیر شعبده‌بازی‌ها» و «اتلاف وقت» حکومت ایران در بازگشت به توافق هسته‌ای برجام نشوند.

او با تاکید بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران به «پیشرفته‌ترین» نقطه خود از آغاز تاکنون رسیده است، افزود باید «مهلت قاطع و مشخصی» برای سران و مقامات تصمیم‌گیرنده جمهوری اسلامی تعیین شود.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تصریح کرد که قدرت‌های جهانی نباید با «عقب‌نشینی» بیشتر در برابر اقدامات تهران، از تحقیقات در سایت‌های هسته‌ای ایران صرف‌نظر کنند.

آقای بنت گفت که دولت او متعهد است در مقابل برنامه هسته‌ای ایران بایستد.

سخنان علنی بلندپایه‌ترین مقام اسرائیلی کمتر از یک هفته پس از انتشار بخش‌هایی از گزارش‌های جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش مستقل مدیرکل این نهاد در ارتباط با ایران بیان می‌شود.

بر اساس گزارش پادمانی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام این نهاد قرار گرفته، «به دلیل اقدامات حکومت ایران»، بازرسی‌های ناظران آژانس از سایت‌های هسته‌ای ایران «به‌شدت ضعیف» شده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز که دو گزارش محرمانه و جدید آژانس را رویت کرده، می‌گوید اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت ۶۰ درصد در سه ماه به ۱۰ کیلو و اورانیوم۲۰ درصدی نیز در مقایسه با گزارش اواسط بهار، به بیش از ۸۴ کیلوگرم افزایش یافته است.

این سخنان همزمان با سفر رافائل گروسی به تهران مطرح شده است؛ رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند که مدیرکل آژانس و مقامات جمهوری اسلامی برای ادامه مذاکرات فنی و سرویس تجهیزات نظارتی توافق کرده‌اند. بر این اساس، طرفین مذاکرات امروز را «سازنده» و «مثبت» ارزیابی کردند.

وزیر خارجه اسرائیل نیز روز ۱۸ شهریور گفته بود اگر دنیا مانع دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای نشود، اسرائیل خود وارد عمل خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش به این اظهارات در توئیتر نوشت که اسرائیل با «داشتن» بمب اتمی و نپیوستن به ان‌پی‌تی «حق اظهارنظر در مورد ایران را ندارد».

✍️ دیدگاه شما 🙏