نمونه هایی از دخالت رهبری در انتصاب وزرا و معاونین رئیس جمهور، از خاطرات سال ۷۶ هاشمی رفسنجانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  سی و یک سال از رهبری آقای خامنه ای گذشته اما او هم چنان خود را منتقد وضعیت موجود می داند ، این در حالی است که شنیده ها حکایت از دخالت رهبری و حتی اعضای دفتر و زیر مجموعه های دفتر وی در انتصاب ها و حتی جزئی ترین امور دارد و این گونه با دخالت در امور مربوط به نهادهای انتخابی اعمال نظر نموده و سلیقه خویش را حاکم می کنند ، خاطرات ذیل که بخشی از نوشته های مرحوم آیت الله هاشمی مربوط به سال ۷۶ است دلیل محکمی بر این گونه دخالت هاست.

۲۴ تیر
آقای خاتمی آمد. گزارشی از مذاکراتش با رهبری داد. مشکل وزرای امور خارجه و ارشاد را حل کرده اما بر سر مسأله وزارت اطلاعات به توافق نرسیده‌اند. آقایان موسوی خویینی‌ها و هاشمیان را پیشنهاد داده که رهبری نپذیرفته‌اند.

۴ شهریور
آقای رضا امراللهی رییس سازمان انرژی اتمی تلفنی گفت که آقای خاتمی پس از ملاقات با رهبری می‌گوید که رهبری هنوز مخالف ابقای ایشان‌اند.

۱ شهریور
عصر آقای مرتضی الویری آمد. گفت مطلع شده آقای خاتمی اسم او را هم به رهبری برای سازمان برنامه و بودجه داده و ایشان رد کرده‌اند و از این جهت ناراحت بود. گفتم نشنیده‌ام.

٣١ مرداد
عصر آقای خاتمی آمد. صحبت‌هایش با آیت الله خامنه‌ای را در مورد وزارت اطلاعات گفت و تلاش دفتر رهبری برای حضور آقای یونسی یا رازینی و گفت با ادامه کار آقا امراللهی رییس سازمان انرژی اتمی هم موافقت نشده است. گفت رهبری پیشنهاد او مبنی بر تاسیس نهاد مشاورت با ترکیب همه وزرای‏ بعد از انقلاب را به دلیل وجود افرادی غیرقابل اعتماد در بین آنها نپذیرفته‌اند.

‏۳ شهریور
آقای حسین مرعشی آمد. مشکلی را که برای آقای عبدالله نوری در وزارت کشور پیش آمده که رهبری با عزل تیمسار لطفیان فرمانده نیروی انتظامی و محمدرضا نقدی فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی موافقت نکرده‌اند توضیح داد. آقای نوری هم از خود در مورد امنیت ناجا سلب مسئولیت کرده و ‏قرار شده که حکم جانشینی فرمانده کل قوا هم داده نشود.

١٩مرداد
آقای مهاجرانی آمد. مذارکراتش را با رهبری در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد گفت که خواسته‌اند تهاجم فرهنگی را جدی بگیرد و نوعی سانسور را بپذیرد و همکارانش را از نیروهای انقلابی انتخاب کند.

‏۸ مرداد
با آقای خاتمی ملاقات داشتم. درباره اعضای کابینه توضیحی داد؛ به جز وزارت اطلاعات مشکلی ندارد. افراد زیادی را برای رهبری مطرح کرده، ایشان نپذیرفته‌اند. احتمال می‌دهد که رهبری نظرشان به افراد خاصی از مدرسه حقانی باشد. که بنا ندارد پذیرد و ممکن است به سرپرستی بیانجامد.

‏۱۰ مرداد
پیش از ظهر، على اخوی‌زاده آمد و گفت تمام افرادی که از سوی آقای خاتمی برای وزارت اطلاعات مطرح شده‌اند، از سوی رهبری رد شده و رهبری گفته‌اند از میان آقایان ری‌شهری، ابراهیم رییسی، علی یونسی و علی رازینی یکی را برگزیند. گویا آقای خاتمی با این روش مشکل دارد.

‏۱۴ مرداد
آقای حسین مرعشی آمد و نتیجه مذاکرات با رهبری در مورد وزارت کشور آقای عبدالله نوری را پرسید. گفتم آمادگی دارند که بعد از شروع کار مساعدت کنند ولی به عنوان شرط، تغییر فرمانده و رییس حفاظت اطلاعات ناجا را نمی‌پذیرند.

14 thoughts on “نمونه هایی از دخالت رهبری در انتصاب وزرا و معاونین رئیس جمهور، از خاطرات سال ۷۶ هاشمی رفسنجانی

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۱۱:۱۰ ق٫ظ
  Permalink

  ای کاش ابلهان گوش دراز حداقل یه جفتکی مزدند

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۱۲:۲۸ ب٫ظ
  Permalink

  خاطرات حاج آقا خاطره که اصلا اعتبار نداره

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۱:۱۵ ب٫ظ
  Permalink

  ولایت فقیه یعنی همین. از طرفی وزیر اطلاعات طبق قانون باید با نظر رهبری انتخاب شود.

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۳:۵۱ ب٫ظ
  Permalink

  اینها ازاختیارات رهبر در قانون اساسی است همانطور که اختیارات رییس جمهور هم در قانون اساسی مشخص است .پس نمیتوان گفت که دخالت است

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۷:۰۱ ب٫ظ
  Permalink

  خوب مسعولین باید بدون ترس این موارد را همان موقع رسانه ای میکردند تا مردم بدانند اگر کسی کارش را درست انجام نداد مسعول کیست

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۷:۰۷ ب٫ظ
  Permalink

  درضمن کار رهبری یعنی راهنمای واین توصیه ها هیچکدام بد نبوده

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۷:۵۴ ب٫ظ
  Permalink

  چی بگم والا اوضاع خر تو خر که میگن یعنی همین

 • تیر ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۹:۳۴ ب٫ظ
  Permalink

  با این وضعیت ، مهاجرانی کجاست و بعضی از نماینده ها ؟
  حقا باید جلوی نفوذی گرفته شود.

 • تیر ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۰:۴۲ ق٫ظ
  Permalink

  خاک بر سر همشون

 • تیر ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۹:۲۵ ق٫ظ
  Permalink

  همه میدانن رهبری در همه کارها دخالت می کند ریز درشت.‌بته رای مردم وخواست مردم کاری ندارد

 • تیر ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۳۸ ق٫ظ
  Permalink

  دیگر کاسه صبره همه سر ریز شد با این گرانی این بار اگر کوچگترین بعانی پیدا کنند همه چیز به هم میریزد

 • تیر ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۱۱:۴۰ ق٫ظ
  Permalink

  وزارت اطلاعات و کشور و دفاع طبق قانون باید با هماهنگی رهبری انتخاب بشه.

 • تیر ۱۶, ۱۳۹۹ در t ۱:۴۴ ب٫ظ
  Permalink

  آنچه می یافت نشود،آنم آرزوست؟
  آزادی

 • تیر ۱۶, ۱۳۹۹ در t ۷:۵۱ ب٫ظ
  Permalink

  آیا رهبری تو برجام هم دخالت کرد که گندش دراومد؟؟؟
  چقدر گفت به مذاکره با کفار خوشبین نیستم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.