واشنگتن: روسیه مسئول تشدید خشونت‌ها در ادلب سوریه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ایالات متحده آمریکا، روسیه را مسئول تشدید خشونت‌ها در استان ادلب در شمال سوریه دانست

در پی افزایش حملات هوایی و توپخانه‌ای رژیم اسد به استان ادلب در شمال سوریه، رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: “نسبت به تشدید خشونت‌ها در روزهای اخیر در استان ادلب و مناطق اطراف آن به دنبال حملات هوایی و توپخانه‌ای رژیم اسد عمیقا ابراز نگرانی می‌کنیم”.

پالادینو در این بیانیه تاکید کرد: “با وجودی که روسیه ادعای هدف قرار دادن تروریست‌ها را دارد این عملیات‌ باعث جان باختن تعداد زیادی غیرنظامی شده و مسئولان کمک‌های اولیه را نیز مورد هدف قرار داده است. این حملات چندش آور که غیرنظامیان را مورد هدف قرار می دهد باید به زودی متوقف شود”.

وی با بیان اینکه آمریکا روند را از نزدیک دنبال می کند، خاطرنشان کرد: “روسیه به عنوان یک طرف آتش‌بس که در سپتامبر سال گذشته با ترکیه انجام داده بود، مسئول تمامی این حملات در شمال حما و جنوب ادلب است”.

وی همچنین روسیه و رژیم اسد را برای پایبند بودن به تعهدات خود جهت کاهش خشونت در منطقه مذکور فراخواند و تاکید کرد که کمک‌های بشردوستانه باید به مناطق مربوطه ارسال شود.

گفتنی است رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهور ترکیه و روسیه روز ۱۷ سپتامبر سال گذشته در سوچی توافق‌نامه‌ای را برای برقراری آتش‌بس در ادلب امضا کردند.

مخالفان مسلح رژیم اسد همچنین در پی توافق ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ترکیه و روسیه روند تحویل سلاح‌های سنگین خود در مناطق خلع سلاح را آغاز کردند و روز دهم اکتبر همان سال به پایان رساندند.