واکنش روسیه به ادعاهای نتانیاهو

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت امور خارجه روسیه اطلاعیه ایی در این زمینه انتشار داد

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه ایی به وعده انتخاباتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای الحاق دشت اردن در کرانه باختری اشغالی به این کشور واکنش نشان داد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه اظهارات نتانیاهو درباره الحاق دشت اردن به اسرائیل با واکنش جهان عرب مواجه گردیده است چنین گفته شد : از طرح های اسرائیل که موجب ایجاد تنش در منطقه و ضربه امیدواری های برقراری صلح در جهانعرب خواهد شد، ابراز نگرانی می‌کنیم.

در این بیانیه تاکید شد که مسئله فلسطین باید در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت، پیمان مادرید و طرح صلح عرب حل شود.

بنیامین نتانیاهو دیروز گفت درصورت پیروزی در انتخابات زودهنگام ۱۷ سپتامبر بلافصله با هماهنگی آمریکا دشت اردن در کرانه باختری را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.
او در آستانه انتخابات سراسری ۹ آوریل نیز همین وعده را داده بود. دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل نیز گفته است: این کشور حق دارد برخی بخش‌های کرانه باختری را به خاک خود ملحق کند.
قدس شرقی و کرانه باختری از سال ۱۹۶۷ تا کنون تحت اشغال اسرائیل قرار دارد. در کرانه باختری حدود ۲۵۰ شهرک یهودی‌نشین وجود دارد. در این شهرک‌ها بیش از ۴۰۰ هزار یهودی به سر می‌برند. طبق قوانین بین‌المللی تمامی واحدهای مسکونی یهودی‌نشین در این مناطق غیرقانونی است.